Tenis. Roland Garros: Stefanos Tsitsipas i Andriej Rublow odrobili straty 0-2 w setach. Awans Denisa Shapovalova

Stefanos Tsitsipas i Andriej Rublow, zeszłotygodniowi finaliści turnieju w Hamburgu, z trudem awansowali do 1/32 finału rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros. Grek i Rosjanin w meczach I rundy odrobili straty 0-2 w setach.

Marcin Motyka
Stefanos Tsitsipas PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
W niedzielę, gdy rozpoczął się Roland Garros, Stefanos Tsitsipas rozgrywał finał turnieju w Hamburgu. Grek miał więc niewiele czasu na zaadaptowanie się do warunków w Paryżu i omal nie przypłacił tego porażką w I rundzie. We wtorek przegrywał 0-2 w setach z Jaume Munarem, ale odwrócił losy spotkania i po 192-minutowej batalii zwyciężył 4:6, 2:6, 6:1, 6:4, 6:4.

Dla 22-latka z Aten to pierwszy mecz, który wygrał, choć przegrywał 0-2 w setach. - Nie pamiętam, żebym wcześniej rozgrywał taki mecz. Na początku nic mi nie wychodziło. Ale wprowadzałem pewne poprawki, by znaleźć sposób na odniesienie zwycięstwa. Jestem dumny z wysiłku i zaangażowania, jakie w to włożyłem - mówił, cytowany przez atptour.com, Tsitsipas (we wtorek sześć asów i przełamań oraz 54 zagrania kończące).

Rozstawiony z numerem piątym Grek w II rundzie zmierzy się z Pablo Cuevasem, którego ograł w zeszłym tygodniu w Hamburgu. Urugwajczyk wygrał 6:1, 2:6, 6:4, 6:2 z Henrim Laaksonenem, kwalifikantem.

Identyczną próbę jak Tsitsipas przeszedł we wtorek Andriej Rublow. Rosjanin, ubiegłotygodniowy mistrz Hamburg European Open, w pojedynku z Samem Querreyem przegrywał 0-2 w setach i 2:5 w trzeciej partii, ale odrobił straty i ostatecznie zwyciężył 6:7(5), 6:7(4), 7:5, 6:4, 6:3. Oznaczony "13 Rublow, który w ciągu trzech godzin i 17 minut gry zapisał na swoim koncie 23 asy, osiem breaków i 64 uderzenia wygrywające, w II rundzie powalczy z Alejandro Davidovichem.

Denis Shapovalov wygrał mecz pokoleń z Gillesem Simonem. 21-letni Kanadyjczyk pokonał starszego od siebie o 15 lat Francuza 6:2, 7:5, 5:7, 6:3. Kolejnym przeciwnikiem rozstawionego z numerem dziewiątym Shapovalova, który w poniedziałek zadebiutował w czołowej "10" rankingu ATP, będzie Roberto Carballes. Hiszpan oddał dwa gemy Steve'owi Johnsonowi.

Oznaczony numerem dziesiątym Roberto Bautista wykorzystał osiem z 17 piłek na przełamanie i ograł 7:6(5), 6:2, 6:1 Richarda Gasqueta. W II rundzie Hiszpan stanie naprzeciw Attili Balazsa. Węgier, również bez straty partii, uporał się z Yasutaką Uchiyamą.

Rozstawiony z "18" Grigor Dimitrow wygrał 6:3, 6:2, 6:2 z Gregoire'em Barrere'em. O awans do 1/16 finału Bułgar skonfrontuje się z Andrejem Martinem, który wyeliminował Joao Sousę. Odpadł natomiast Nikołoz Basilaszwili. Oznaczony numerem 31. Gruzin nie sprostał Thiago Monteiro. Rywalem Brazylijczyka w II rundzie został Marcos Giron. Amerykanin pokonał 7:5, 3:6, 6:7(5), 7:5, 8:6 Quentina Halysa, posiadacza dzikiej karty.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 38 mln euro
wtorek, 29 września

I runda gry pojedynczej:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) - Jaume Munar (Hiszpania) 4:6, 2:6, 6:1, 6:4, 6:4
Denis Shapovalov (Kanada, 9) - Gilles Simon (Francja) 6:2, 7:5, 5:7, 6:3
Roberto Bautista (Hiszpania, 10) - Richard Gasquet (Francja) 7:6(5), 6:2, 6:1
Andriej Rublow (Rosja, 13) - Sam Querrey (USA) 6:7(5), 6:7(4), 7:5, 6:4, 6:3
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 18) - Gregoire Barrere (Francja) 6:3, 6:2, 6:2
Thiago Monteiro (Brazylia) - Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 31) 7:5, 6:4, 6:2
Attila Balazs (Węgry) - Yasutaka Uchiyama (Japonia) 6:2, 6:3, 7:5
Roberto Carballes (Hiszpania) - Steve Johnson (USA) 6:1, 6:1, 6:0
Andrej Martin (Słowacja) - Joao Sousa (Portugalia) 7:5, 6:1, 6:2