Australian Open: Iga Świątek zna kolejną rywalkę. To Włoszka, która błyszczała w Katowicach

Iga Świątek poznała kolejną rywalkę w wielkoszlemowym Australian Open 2021 w Melbourne. W środę Polka zmierzy się z tenisistką, która w przeszłości błyszczała w Katowicach.
Camila Giorgi Getty Images / Jonathan DiMaggio / Na zdjęciu: Camila Giorgi

Mecze Igi Świątek i Magdy Linette oglądaj w CANAL+ oraz w serwisie canalplus.com

Iga Świątek na otwarcie Australian Open 2021 wyeliminowała Holenderkę Arantxę Rus (6:3, 6:3). Polka wie już, z kim zmierzy się w II rundzie (środa). Czeka ją starcie z tenisistką, która trzy razy grała w finale turnieju w Katowicach. Jest to Camila Giorgi (WTA 79), która pokonała 6:3, 6:3 Kazaszkę Jarosławę Szwiedową (WTA 1337).

W pierwszym secie Giorgi oddała podanie przy 2:2. Szwiedowa break pointa wykorzystała kończącym bekhendem. Włoszka weszła w uderzenie i zdobyła cztery kolejne gemy. Seta zakończyła asem. W drugiej partii pokusiła się o dwa przełamania, na 2:1 (po podwójnym błędzie Kazaszki) i 6:3. Awans do II rundy Giorgi przypieczętowała bekhendem.

W ciągu 74 minut Szwiedowa zaserwowała siedem asów, ale zdobyła tylko siedem z 21 punktów przy swoim drugim podaniu. Giorgi wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Włoszce naliczono 18 kończących uderzeń przy 20 niewymuszonych błędach. Kazaszka miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Szwiedowa może pochwalić się trzema wielkoszlemowymi ćwierćfinałami (Roland Garros 2010 i 2012, Wimbledon 2016). Kazaszka zanotowała pierwszy start w imprezie tej rangi od 2017 roku, gdy w Paryżu odpadła w I rundzie. Na zawodowe korty wróciła po uporaniu się z problemami zdrowotnymi (przeszła operację kostki) i urodzeniu dziecka.

Giorgi jedyny do tej pory wielkoszlemowy ćwierćfinał osiągnęła w Wimbledonie 2018. Włoszka wystąpiła w ośmiu finałach w głównym cyklu (bilans 2-6). Trzy z nich zanotowała w Katowicach (2014, 2015, 2016). Tytuły zdobyła w Den Bosch (2015) i Linzu (2018). Na swoim koncie ma dziewięć zwycięstw nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Jedno z nich odniosła nad Agnieszką Radwańską, w 2015 roku w półfinale w Katowicach.