Oficjalnie: Roland Garros przełożony. Jest nowa data

Potwierdziły się doniesienia francuskich dziennikarzy. Roland Garros nie zostanie rozegrany w pierwotnym terminie. Władze światowego tenisa zatwierdziły już nową datę wielkoszlemowych zawodów.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Iga Świątek, mistrzyni Roland Garros 2020 Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Iga Świątek, mistrzyni Roland Garros 2020
W środowy wieczór dziennikarze "L'Equipe" poinformowali, że Francuska Federacja Tenisowa (FFT) zdecydowała się przełożyć Rolanda Garrosa 2021. Pierwotnie wielkoszlemowa impreza miała zostać rozegrana w dniach 23 maja - 6 czerwca. Teraz ma się rozpocząć 30 maja, natomiast finał kobiet odbędzie się 12 czerwca, a mężczyzn 13 czerwca.

Powodem tej decyzji jest sytuacja pandemiczna we Francji. Organizatorzy liczą, że do końca maja uda się znieść obostrzenia i kibice będą mogli pojawić się na trybunach. Mają nadzieję, że jeśli nastąpi poprawa sytuacji epidemicznej w kraju, to uda się zaprosić na korty większą liczbę fanów.

- Bardzo się cieszę, że rozmowy z władzami publicznymi, organami zarządzającymi międzynarodowym tenisem, naszymi partnerami i nadawcami oraz trwająca współpraca z WTA i ATP umożliwiły nam przesunięcie turnieju Roland Garros 2021 o tydzień. Dziękuję im za to - powiedział w oświadczeniu prezydent Francuskiej Federacji Tenisowej, Gilles Moretton.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: głośno o 12-latku. Zwróć uwagę na jego technikę

- Daje to więcej czasu na poprawę sytuacji zdrowotnej i powinno zoptymalizować nasze szanse na powitanie widzów w Roland Garros, na naszym nowo przekształconym stadionie, który zajmuje obecnie ponad 30 akrów. Dla kibiców, zawodników i atmosfery obecność widzów ma kluczowe znaczenie dla naszego turnieju, najważniejszego międzynarodowego wydarzenia sportowego wiosny - dodał Moretton.

Decyzję francuskiej federacji zatwierdziły już władze światowego tenisa (ITF, ATP i WTA) oraz Zarząd Wielkiego Szlema. - Nadal są to niezwykle trudne czasy dla społeczności na całym świecie i chociaż istnieje optymizm co do przyszłości, jasne jest, że ta pandemia ciągle trwa. Turnieje Wielkiego Szlema są najważniejszymi wydarzeniami w naszym sporcie, dlatego zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić ich pomyślne rozegranie. W następstwie konsultacji decyzja FFT o przełożeniu Rolanda Garrosa o tydzień w celu zwiększenia prawdopodobieństwa pomyślnego zakończenia turnieju jest zatem w pełni poparta przez Zarząd Wielkiego Szlema - powiedział prezes Zarządu Wielkiego Szlema, Ugo Valensi.

W takiej sytuacji eliminacje do Rolanda Garrosa rozpoczną się 24 maja i potrwają przez cztery dni. W dniach 30 maja - 13 czerwca toczyć się będzie rywalizacja w głównej drabince. ATP i WTA nie poinformowało jeszcze, co stanie się z pierwszymi turniejami planowanymi na trawie, które miały ruszyć w drugim tygodniu czerwca (ATP Stuttgart, ATP/WTA Den Bosch i WTA Nottingham).

Czytaj także:
ATP Marbella: dobry start rozstawionych Hiszpanów
ATP Cagliari: Taylor Fritz zadebiutował jako pierwsza rakieta USA

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×