Brytyjska nastolatka szturmem podbija świat tenisa. Rozbiła pogromczynię Ashleigh Barty

Emma Raducanu nie zwalnia tempa w wielkoszlemowym US Open 2021. 18-letnia Brytyjka rozbiła kolejną rywalkę i jest już w ćwierćfinale nowojorskiej imprezy.

Emma Raducanu PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Emma Raducanu
Emma Raducanu (WTA 150) przebojem wdziera się do zawodowego tenisa. Wielkoszlemowy debiut zanotowała w tegorocznym Wimbledonie, w którym doszła do IV rundy. W US Open odprawiła siedem rywalek bez straty seta (trzy w eliminacjach) i jest już w ćwierćfinale. Przez dwie ostatnie rundy przeszła jak burza. Hiszpankę Sarę Sorribes rozbiła 6:0, 6:1. W poniedziałek 18-letnia Brytyjka pokonała 6:2, 6:1 Shelby Rogers (WTA 43).

Raducanu od 0:2 zdobyła 12 z 13 kolejnych gemów. Sporo emocji było, gdy serwowała przy stanie 6:2, 5:1. Rogers miała trzy szanse na poprawienie wyniku, ale Brytyjka się obroniła i wykorzystała czwartą piłkę meczową. W ciągu 66 minut obie tenisistki miały po dziewięć break pointów. Brytyjka straciła serwis tylko raz, a sama zaliczyła pięć przełamań. Naliczono jej 18 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Rogers miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek.

Rogers jest ćwierćfinalistką Rolanda Garrosa 2016 i US Open 2020. W Nowym Jorku ponownie pokazała się z dobrej strony. W III rundzie w niezwykłych okolicznościach wyeliminowała Ashleigh Barty (wróciła z 2:5 w trzecim secie). Amerykanka odniosła czwarte w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, pierwsze nad urzędującą liderką.

Raducanu awansowała do ćwierćfinału US Open jako trzecia kwalifikantka w Erze Otwartej (od 1968). Wcześniej dokonały tego Amerykanka Barbara Gerken (1981) i Estonka Kaia Kanepi (2017). Za tydzień Brytyjka zadebiutuje w Top 100 rankingu.

Kolejną rywalką Raducanu będzie mistrzyni olimpijska Belinda Bencić. Szwajcarka wyeliminowała Igę Świątek i awansowała do trzeciego wielkoszlemowego ćwierćfinału.