Grigor Dimitrow zatrzymany. Cameron Norrie nawiązał do sukcesów wielkich rodaków

Cameron Norrie w dwóch setach pokonał Grigora Dimitrowa w półfinale turnieju w Indian Wells. Tym samym 26-letni Brytyjczyk pierwszy raz w karierze zagra o tytuł rangi ATP Masters 1000.

Marcin Motyka
Cameron Norrie PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Cameron Norrie
Grigor Dimitrow w Indian Wells wyeliminował m.in. najwyżej rozstawionego Daniła Miedwiediewa oraz Huberta Hurkacza i awansował do pierwszego od listopada 2019 roku półfinału turnieju rangi ATP Masters 1000. W tej fazie został jednak zatrzymany. W sobotę przegrał 2:6, 4:6 z debiutującym na tak zaawansowanym etapie imprezy złotej serii Cameronem Norrie'em.

Dimitrow od początku grał bardzo przeciętnie. Od pierwszych chwil meczu zawodził go serwis oraz popełnił wiele błędów z głębi kortu. W efekcie już po kilkunastu minutach przegrywał 0:4, a pierwszego seta zakończył porażką 2:6.

W meczach z Miedwiediewem i Hurkaczem Dimitrow odrabiał stratę seta. W sobotę ta sztuka mu się nie powiodła. Co więcej, już w gemie otwarcia drugiej partii ponownie został przełamany po tym, jak przy break poincie trafił z bekhendu w siatkę.

Tym samym Norrie objął prowadzenie z setem i breakiem. W kolejnych fragmentach spotkania Brytyjczyk grał bardzo rzetelnie, świetnie konstruował wymiany, nie pozwolił sobie też na chwilę słabości przy serwisie i dzięki temu zameldował się w finale.

Norrie w ciągu 86 minut gry zaserwował cztery asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów, posłał dziesięć zagrań kończących i popełnił 18 niewymuszonych błędów. Z kolei Dimitrowowi naliczono 16 uderzeń wygrywających oraz 28 pomyłek własnych.

Dla 26-latka z Londynu to siódmy w karierze awans do finału turnieju głównego cyklu, ale debiutancki w imprezach rangi ATP Masters 1000. Został czwartym brytyjskim finalistą w Indian Wells po Gregu Rusedskim (sezon 1998), Timie Henmanie (2002 i 2004) i Andym Murrayu (2009).

W finale, w niedzielę, Norrie zmierzy się z Taylorem Fritzem bądź z Nikołozem Basilaszwilim.