Carlos Alcaraz potwierdził klasę. Wygrał turniej wschodzących gwiazd

Carlos Alcaraz wygrał Next Gen ATP Finals - turniej dla najlepszych tenisistów młodego pokolenia. W sobotnim finale Hiszpan w trzech setach pokonał Sebastiana Kordę.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz, mistrz Next Gen ATP Finals 2021 PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz, mistrz Next Gen ATP Finals 2021
Carlos Alcaraz i Sebastian Korda byli głównymi faworytami Next Gen ATP Finals w Mediolanie. Obaj w trakcie turnieju pokazali klasę i umiejętności - zakończyli fazę grupową z kompletem zwycięstw, wygrali też w półfinałach i w efekcie zmierzyli się ze sobą w finale. W nim lepszy okazał się Hiszpan, zwyciężając 4:3(5), 4:2, 4:2.

Początek meczu był jednak trudny dla Alcaraza. Hiszpan miał problemy z serwisem i musiał bronić się przed przełamaniem. Ale przetrzymał trudne momenty i wygrał pierwszego seta w tie breaku. Druga i trzecia partia miały identyczny przebieg - 18-latek z Murcji po jednym razie przełamywał Kordę, a sam pewnie utrzymywał własne podania.

Mecz trwał 82 minuty. W tym czasie Alcaraz zaserwował cztery asy, nie został przełamany, wykorzystał dwa z sześciu break pointów, posłał 17 zagrań kończących i popełnił 15 niewymuszonych błędów. Z kolei Kordzie zapisano cztery asy, 12 uderzeń wygrywających oraz 18 pomyłek własnych.

18-letni Alcaraz został najmłodszym w historii mistrzem Next Gen ATP Finals. Za triumf w Mediolanie nie otrzyma punktów do rankingu ATP, ale zainkasuje 400 tys. dolarów.

Na historycznej liście zwycięzców turniejów Hiszpan dołączył do Hyeona Chunga (triumfator z 2017 roku), Stefanosa Tsitsipasa (2018) i Jannika Sinnera (2019).