Pierwsze problemy Rafaela Nadala. Misja Hiszpana ciągle trwa

Rafael Nadal awansował w piątek do IV rundy wielkoszlemowego Australian Open 2022. Nie obyło się bez drobnych problemów, bo seta Hiszpanowi zabrał Rosjanin Karen Chaczanow.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rozstawiony z szóstym numerem Rafael Nadal po raz pierwszy został w tym roku sprawdzony na kortach Melbourne Park. Na Rod Laver Arena wszystko początkowo układało się po myśli Hiszpana, ale Karen Chaczanow nie poddał się i zdołał zabrać utytułowanemu przeciwnikowi seta. Ostatecznie skończyło się na zwycięstwie 20-krotnego mistrza wielkoszlemowego 6:3, 6:2, 3:6, 6:1.

W pierwszym secie i drugim secie pochodzący z Majorki tenisista serwował znakomicie. Gdy dołożył do tego return, Chaczanow był bezradny. W partii otwarcia decydujące przełamanie miało miejsce w drugim gemie. Hiszpan mocno rozpoczął także drugą odsłonę, w której zdobywał breaki w pierwszym i piątym gemie.

Maszyna zacięła się w trzecim secie, gdy Rosjanin wyszedł z opresji przy własnym podaniu, a następnie zdobył przełamanie w czwartym gemie. Nadal walczył o odrobienie breaka, ale Chaczanow bardzo dobrze serwował i sporo piłek kończył. Udało mu się zamknąć seta, jednak w kolejnej części pojedynku nie miał już żadnych szans. Hiszpan podniósł poziom, zdobył przełamania w drugim i szóstym gemie, dzięki czemu po północy czasu lokalnego zakończył pojedynek.

Nadal stracił seta, ale po raz ósmy z rzędu pokonał Chaczanowa w tourze (bilans 8-0). Po raz 15. w karierze osiągnął IV rundę Australian Open i po raz 51. zagra w tej fazie w Wielkim Szlemie. Parę tygodni temu Hiszpan zdobył tytuł w zawodach ATP 250 w Melbourne. Teraz liczy się w grze o wielkoszlemowe mistrzostwo w stolicy stanu Wiktoria.

- To dla mnie bardzo wyjątkowy tydzień. Za każdym razem, gdy występuję tutaj, to jest to coś szczególnego. Zagrałem przeciwko wspaniałemu zawodnikowi i przyjacielowi w tourze. To bez wątpienia był mój najlepszy mecz po powrocie - powiedział Rafa w pomeczowej rozmowie na korcie.

Nadal awansował do 1/8 finału Australian Open 2022, w której jego przeciwnikiem będzie w niedzielę Adrian Mannarino. Francuz po czterech godzinach i 38 minutach pokonał Rosjanina Asłana Karacewa (więcej tutaj).