Niebywały thriller w Dosze. Wielkie odrodzenie dawnej mistrzyni

Tenisistki wkroczyły do akcji w Dosze (WTA 1000). Białorusinka Wiktoria Azarenka, która w tym turnieju dwa razy triumfowała, w niesamowitych okolicznościach odwróciła losy meczu z Kazaszką Julią Putincewą.

Wiktoria Azarenka PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
W niedzielę rozpoczęła się 20. edycja turnieju w Dosze. Ogromnych emocji dostarczyło spotkanie Wiktorii Azarenki (WTA 17) z Julią Putincewą (WTA 42). Zwyciężyła Białorusinka 5:7, 6:2, 7:5. W trzecim secie dwukrotna mistrzyni Australian Open odrodziła się ze stanu 0:4. W 10. gemie obroniła piłkę meczową. Azarenka w Dosze triumfowała w 2012 i 2013 roku.

W trwającym dwie godziny i 48 minut spotkaniu było 36 break pointów. Azarenka wykorzystała sześć z 23, a Putincewa na przełamanie zamieniła cztery z 13 szans. Białorusinka posłała 44 kończące uderzenia przy 35 niewymuszonych błędach. Kazaszka miała 27 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki. Kolejną przeciwniczką byłej liderki rankingu będzie Madison Brengle (WTA 60), która wygrała 7:5, 6:3 z Ipek Oz (WTA 271). W pierwszym secie Amerykanka wróciła z 0:3 i obroniła dwie piłki setowe w 10. gemie.

Już w I rundzie odpadła Belinda Bencić (WTA 24), która przegrała 4:6, 6:3, 3:6 z Clarą Tauson (WTA 33). W trwającym godzinę i 57 minut meczu Dunka zaserwowała siedem asów i wykorzystała cztery z 10 break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Hiszpanka Paula Badosa. Alize Cornet (WTA 37) zwyciężyła 3:6, 6:4, 7:5 Ludmiłę Samsonową (WTA 34) po dwóch godzinach i 25 minutach. Obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Francuzka zdobyła o siedem punktów więcej od Rosjanki (102-95) i w II rundzie zagra z Aryną Sabalenką.

Ana Konjuh (WTA 52) zwyciężyła 4:6, 7:5, 6:3 Martę Kostiuk (WTA 49) po dwóch godzinach i 21 minutach. Chorwatka odrodziła się ze stanu 4:6, 1:3. W całym meczu miała 18 break pointów i uzyskała sześć przełamań. W II rundzie czeka ją starcie z Estonką Anett Kontaveit. Sorana Cirstea (WTA 30) w 67 minut rozbiła 6:2, 6:1 Mayar Sherif (WTA 65). Rumunka zdobyła 60 z 99 rozegranych punktów (60,6 proc.) Następną jej przeciwniczką będzie Hiszpanka Garbine Muguruza.

Jessica Pegula (WTA 14) pokonała 6:3, 6:2 Katerinę Siniakovą (WTA 45). W ciągu 68 minut Amerykanka obroniła trzy z czterech break pointów i zaliczyła cztery przełamania. Kolejne rozczarowanie przeżyła Sofia Kenin (WTA 90). Mistrzyni Australian Open 2020 przegrała 3:6, 7:6(5), 3:6 z Ann Li (WTA 57). W trwającym godzinę i 54 minuty meczu była czwarta rakieta globu pięć razy oddała podanie. Li zaserwowała 14 asów.