Najpierw męka, potem totalna dominacja. Dwa oblicza Igi Świątek

Iga Świątek przeżywała katusze w pierwszym secie meczu z Anheliną Kalininą. W dwóch kolejnych partiach polska tenisistka oddała Ukraince tylko gema i zameldowała się w kolejnej rundzie turnieju WTA 1000 w Indian Wells.

Iga Świątek Getty Images / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek do turnieju w Indian Wells przystąpiła uskrzydlona triumfem w Dosze. W październiku ubiegłego roku Polka doszła w Kalifornii do 1/8 finału. W tym sezonie impreza wróciła do kalendarza na termin marcowy. Raszynianka jako tenisistka rozstawiona miała wolny los i rywalizację rozpoczęła od II rundy. W czwartek zmierzyła się z Anheliną Kalininą. Świątek pokazała dwa oblicza i pokonała Ukrainkę 5:7, 6:0, 6:1.

Świątek miała drobne problemy w pierwszym gemie meczu. Podwójnym błędem dała rywalce break pointa, ale odparła go asem. Polka wywierała na rywalce presję szybkimi i precyzyjnymi returnami. Jeden z nich dał jej przełamanie na 3:1. Raszynianka miała jednak problemy ze stabilnością swoich zagrań z głębi kortu. Spieszyła się i nie unikała błędów.

Waleczna Kalinina wzmocniła tempo uderzeń i lepiej utrzymywała piłkę w korcie. Posłała dwa świetne bekhendy. Efekt był taki, że Świątek pogubiła się i w piątym gemie oddała podanie wyrzucając bekhend. Po chwili dwa bardzo dobre returny przyniosły Polce przełamanie na 4:2. Jej serwis i forhend były dalekie od ideału. Wykorzystała to Kalinina, która wyrównała na 4:4.

Poczynaniami Świątek rządził chaos całkowity. Seria zepsutych forhendów kosztowała ją stratę serwisu w dziewiątym gemie. Kalinina, która miała szansę na urwanie seta wielkoszlemowej mistrzyni, nie wytrzymała napięcia. Oddała podanie robiąc trzy podwójne błędy. To nie był koniec problemów Polki. Wyrzuciła bekhend w dłuższej wymianie i znów została przełamana. Tym razem straty nie odrobiła. Zupełnie nie wyszły jej dwa returny i I set dobiegł końca.

Od kłopotów Świątek rozpoczęła również II partię. Uporała się z nimi po odparciu dwóch break pointów. Przy pierwszym posłała kończący bekhend po krosie, a drugi został zmarnowany przez Kalininę nieudanym returnem. Polka powoli wychodziła z otchłani niemocy, ale nie oznacza to, że nagle zaczęła grać koncertowo. Nic nie przychodziło jej łatwo, ale zaczęła zdobywać seriami ważne punkty.

Po podwójnym błędzie rywalki Świątek wyszła na 2:0. Następnie odparła trzy break pointy przy 0-40, z czego dwa dobrymi atakami. Podcięła tym rywalce skrzydła. Kalinina nie była już tak wytrwała w wymianach, do czego przyczyniła się też Polka, w której grze było dużo więcej precyzji. Ukrainka coraz gorzej serwowała. W czwartym i szóstym gemie popełniła dwa podwójne błędy. Świątek dorzuciła kilka bardzo dobrych returnów i wygrała II set 6:0.

W III partii Świątek kontynuowała oblężenie. Głęboki bekhend wymuszający błąd dał jej przełamanie w drugim gemie. Polka poszła za ciosem, dobrze odpowiedziała na skrót przeciwniczki i wykorzystała break pointa na 4:0. Nieustająca w boju Kalinina znakomitym bekhendem po linii przerwała serię naszej reprezentantki.  O zwrocie akcji nie mogło być mowy. Świątek odnalazła swój rytm i dyktowała warunki na korcie. Głębokim returnem wymuszającym błąd zdobyła przełamanie na 5:1. W siódmym gemie Polka pewnie zakończyła mecz efektownym krosem forhendowym.

W trwającym dwie godziny meczu Świątek posłała 31 kończących uderzeń. Popełniła 49 niewymuszonych błędów, z czego 28 w pierwszym secie. Kalininie zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 54 pomyłki. Polka zaserwowała pięć asów, a Ukrainka zrobiła dziewięć podwójnych błędów. Tenisistka z Raszyna obroniła 11 z 16 break pointów, a sama wykorzystała dziewięć z 14 szans na przełamanie.

Kalinina w styczniu zadebiutowała w Top 50 rankingu. W ubiegłym sezonie w Budapeszcie osiągnęła pierwszy finał w głównym cyklu. Świątek wygrała 15. mecz w tym roku (bilans 15-3). Polka i Ukrainka nigdy wcześniej się nie spotkały na zawodowych kortach.

Kolejną rywalką Świątek będzie Dunka Clara Tauson.