Zażarty set w starciu Hiszpanek w Indian Wells. Odpadła dawna mistrzyni

Prawie 90 minut trwał pierwszy set w meczu hiszpańskich tenisistek, broniącej tytułu w Indian Wells (WTA 1000) Pauli Badosy z Sarą Sorribes. Z rywalizacją pożegnała się Wiktoria Azarenka.

Paula Badosa PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Paula Badosa
W październiku Paula Badosa (WTA 7) zdobyła w Indian Wells największy tytuł w dotychczasowej karierze. Turniej został wtedy przeniesiony na jesień z powodu pandemii COVID-19. Tym razem rywalizacja odbywa się w tradycyjnym terminie, czyli w marcu. W III rundzie Hiszpanka pokonała 7:6(4), 6:1 swoją rodaczkę Sarę Sorribes (WTA 36).

W trwającym dwie godziny meczu (82 minuty pierwszy set) Badosa obroniła sześć z dziewięciu break pointów i wykorzystała sześć z 11 szans na przełamanie. Posłała 29 kończących uderzeń, a Sorribes miała ich 18. W XXI wieku nikomu nie udało się obronić tytułu w Indian Wells. Jako ostatnia dokonała tego Martina Navratilova, która w Kalifornii triumfowała w 1990 i 1991 roku.

Leylah Fernandez (WTA 21) zwyciężyła 6:1, 3:6, 6:3 Shelby Rogers (WTA 49). W ciągu 99 minut obie tenisistki zaserwowały po sześć asów. Kanadyjka zdobyła 43 z 53 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów i zaliczyła trzy przełamania. Naliczono jej 17 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Rogers zanotowano 25 piłek wygranych bezpośrednio i 42 pomyłki.

Wiktoria Azarenka (WTA 15) w Indian Wells triumfowała w 2012 i 2016 roku. Jest też finalistką tej imprezy z ubiegłego sezonu. Tym razem była liderka rankingu odpadła w III rundzie po porażce 3:6, 4:6 z Jeleną Rybakiną (WTA 20). W ciągu 94 minut Kazaszka zaserwowała pięć asów i wywalczyła 26 z 30 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła jeden break point i uzyskała dwa przełamania.

Viktorija Golubić (WTA 51) zwyciężyła 7:5, 1:6, 7:6(4) Jasmine Paolini (WTA 46) po dwóch godzinach i 32 minutach. W trzecim secie Włoszka dwa razy serwowała po awans, przy 5:4 i 6:5. Szwajcarka za każdym razem odrobiła stratę przełamania, a w tie breaku od 3-3 zgarnęła cztery z pięciu kolejnych punktów.

W 1/8 finału dojdzie do starcia Rybakiny z Golubić. W 2019 roku w Nanchangu góra była Kazaszka w ich jedynym do tej pory spotkaniu. Badosa zmierzy się z Fernandez, którą dwa lata temu pokonała w Auckland.

Jelena Rybakina (Kazachstan, 17) - Wiktoria Azarenka (13) 6:3, 6:4
Viktorija Golubić (Szwajcaria, 31) - Jasmine Paolini (Włochy) 7:5, 1:6, 7:6(4)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju w Indian Wells?