Tokio 2020. Poznaliśmy półfinalistów turnieju piłkarskiego. Potrzebne były dogrywki i rzuty karne

Dogrywka, konkurs rzutów karnych, dziewięć goli w jednym z ćwierćfinałów. Sporo emocji było w w walce o najlepszą czwórkę piłkarskiego turnieju na igrzyskach olimpijskich. O medale powalczą najwięksi pretendenci do złota.

Marcin Jaz
Marcin Jaz
Matheus Cunha Getty Images / Zhizhao Wu / Na zdjęciu: Matheus Cunha
Olimpijskie ćwierćfinały w piłkarskim turnieju mężczyzn zaczęły się od meczu Hiszpanii z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Zespól z Afryki sprawił nie lada problemy, miał w swoim składzie kilku graczy z dużych europejskich klubów. W 91. minucie to Iworyjczycy byli bliscy awansu, prowadzili 2:1, ale w doliczonym czasie gry stracili gola na 2:2. jego autorem był Rafa Mir, który pojawił się dosłownie chwilę wcześniej. Dogrywka to już był koncert "La Roja". Hiszpania strzeliła trzy gole, z czego dwa w końcówce były autorstwa Rafy Mira. Tym samym popisał się hat-trickiem, który dał półfinał igrzysk olimpijskich.

Sporo działo się też w meczu Japonii z Nową Zelandią. Gospodarze stworzyli ponad 20 sytuacji, ale żadna nie dała zwycięskiego gola. Do rozstrzygnięcia potrzebne były rzuty karne. W konkursie dwa razy pomylili się Nowozelandczycy. Japończycy strzelali bezbłędnie i to oni w półfinale zagrają z Hiszpanią.

Apetyt na obronę olimpijskiego złota ma Brazylia, która wygrała z Egiptem 1:0. Jedyną bramkę zdobył Matheus Cunha. "Canarinhos" o finał zagrają z Meksykiem, który urządził prawdziwy festiwal bramkowy w starciu z Koreą Południową. "El Tri" wygrali aż 6:3, choć oddali mniej strzałów na bramkę. Dla Brazylijczyków ten półfinał będzie okazją do rewanżu za finał z IO w Londynie z 2012 r.

Mecze półfinałowe turnieju igrzysk olimpijskich Tokio 2020 Meksyk - Brazylia i Japonia - Hiszpania odbędą się we wtorek 3 sierpnia.

Hiszpania - Wybrzeże Kości Słoniowej  5:2 (2:2, po dogr.)
0:1 - Eric Bailly 10'
1:1 - Dani Olmo 30'
1:2 - Max Gradel 90+1'
2:2 - Rafa Mir 90+3'
3:2 - Mikel Oyarzabal 98'
4:2 - Rafa Mir 117'
5:2 - Rafa Mir 120+1'

Japonia  - Nowa Zelandia  0:0 (po dogr., r.k. 4:2)