Polska potęgą! Mamy złoto i srebro

Pod koniec sierpnia Monika Soćko została mistrzynią Europy w szachach. Październik należy z kolei do polskich warcabistek. Złoto europejskiego czempionatu wywalczyła Natalia Sadowska, a srebro Marta Bańkowska!

Dawid Franek
Natalia Sadowska Instagram / Na zdjęciu: Natalia Sadowska
Mistrzostwa Europy w warcabach stupolowych (tempo klasyczne) rozegrano w belgijskim Kortrijk. Zarówno rywalizacja kobiet, jak i mężczyzn miała emocjonujący przebieg. W turnieju pań przed ostatnią rundą kilka zawodniczek miało szansę na medal. W tym gronie były Polki. Biało-Czerwone od samego początku walki o prymat na Starym Kontynencie spisywały się kapitalnie.

Ostatecznie po złoto sięgnęła Natalia Sadowska, potwierdzając tym samym swoją mocną pozycję w światowych warcabach. W przeszłości Sadowska dwukrotnie zdobyła mistrzostwo świata w grze klasycznej, a w tym roku wywalczyła brąz w mistrzostwach świata w grze błyskawicznej.

Na drugim miejscu w mistrzostwach Europy zameldowała się Marta Bańkowska, gromadząc 12 punktów - tyle samo co triumfatorka i zawodniczka na trzeciej pozycji (Ukrainka Wiktoria Motriczko). Końcową kolejność ustaliło tzw. wartościowanie.

Sukces Bańkowskiej może cieszyć szczególnie, bo dotychczas Polka zdobywała medale na arenie międzynarodowej w zawodach młodzieżowych (m.in. mistrzostwo świata do lat 19). Teraz dokłada do tego srebro seniorskich mistrzostw Europy i jednocześnie awans na mistrzostwa świata 2023.

Mało brakowało, a na podium stanęłyby trzy Polki. Bardzo blisko medalu była bowiem Katarzyna Stańczuk, która zajęła 4. miejsce z dorobkiem 11 punktów.

Wśród panów niespodzianek nie było. Całe podium zajęli Holendrzy, którzy są najmocniejszą warcabową nacją. Złoto wywalczył Jan Groenendijk, drugi był Jitse Slump, a trzeci Roel Boomstra.

Mistrzostwa Europy w wykonaniu reprezentantek Polski potwierdzają, że jesteśmy potęgą w sportach umysłowych. Natalia Sadowska od wielu lat osiąga sukcesy indywidualne - nie tylko w mistrzostwach świata czy Europy, ale także w Pucharze Świata. Ponadto w maju 2022 roku nasza reprezentacja sięgnęła po medale drużynowych mistrzostw świata rozgrywanych tempem klasycznym, szybkim i błyskawicznym.

Od dłuższego czasu wielkie sukcesy osiągamy także w szachach. Pod koniec sierpnia br. mistrzynią Europy została Monika Soćko.