Dwie Polki na podium mistrzostw świata!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Aleksandra Mirosław
Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Aleksandra Mirosław
zdjęcie autora artykułu

Natalia Kałucka zdobyła w Moskwie złoty medal podczas pierwszego dnia mistrzostw świata 2021 we wspinaczce sportowej na czas! Na podium stanęła też Aleksandra Mirosław!

W kwalifikacjach Aleksandra Mirosław jako jedyna dotarła do szczytu 15-metrowej ścianki w czasie poniżej siedmiu sekund (6.99)Złota medalistka mistrzostw świata we wspinaczce na czas z 2019 oraz 2018 roku w 1/8 finału miała wynik 7.37. Austriaczka Laura Stoeckler straciła do niej aż 5 sekund.

Czwarta podczas eliminacji Natalia Kałucka w 1/8 finału rywalizowała ze swoją siostrą bliźniaczką, trzynastą w kwalifikacjach Aleksandrą Kałucką. Triumfowała wyżej rozstawiona z sióstr Natalia (7.44 do 7.87). W czołowej ósemce znalazła się też Anna Brożek. Srebrna medalistka mistrzostw świata 2018 pokonała Marię Krasawinę (7.73 - 8.17). W 1/8 finału odpadła Patrycja Chudziak. Brązową medalistkę zawodów Pucharu Świata 2021 wyeliminowała Capucine Viglione. W następnym etapie rywalizacji, Francuzka trafiła na kolejną Polkę.

W pierwszym ćwierćfinale Aleksandra Mirosław (panieńskie nazwisko Rudzińska) uzyskała wynik 7.10, podczas gdy Viglione - 7.55. Czasem 7.15 rekord życiowy poprawiła N. Kałucka, która pokonała bardziej utytułowaną Jelizawietę Iwanową (7.30). Anna Brożek odpadła od ścianki w trzeciej sekundzie po starcie i zakończyła zmagania na ćwierćfinale.

W czwartej sekundzie pierwszego półfinału Mirosław zaliczyła upadek, podczas gdy N. Kałucka ponownie poprawiła "życiówkę" - tym razem na 7.07.

ZOBACZ WIDEO: "To przechodzi ludzkie pojęcie". Michał Kubiak bez ogródek po meczu z Rosjanami

W pojedynkach o brązowy oraz złoty medal rywalizowały Polki i Rosjanki. Aleksandra Mirosław osiągnęła najlepszy czas sesji wieczornej (7.00), a jej rywalce - triumfatorce mistrzostw Europy 2020 Jekaterinie Baraszczuk zmierzono 8.47. W finale zwyciężyła Natalia Kałucka. Urodzona 25 grudnia 2001 roku Polka zdobyła złoty medal z czasem 7.18 i wygrała rywalizację z 10-krotną rekordzistką świata Julią Kapliną (8.94).

To trzeci z rzędu złoty medal dla Polki na mistrzostwach świata, W dwóch poprzednich edycjach triumfowała Aleksandra Mirosław. Rekordzistka globu powtórzyła w stolicy Rosji swoje osiągnięcie z 2014 roku - wtedy też została sklasyfikowana na trzecim miejscu.

Dwie Polki stanęły na podium światowego czempionatu we wspinaczce na czas po raz trzeci w historii. W 2014 roku druga była Klaudia Buczek, a trzecia - Aleksandra Mirosław (wtedy jeszcze jako Rudzińska). Cztery lata później Rudzińska okazała się najlepsza, a w finale zaprezentowała się również Anna Brożek.

Natalia Kałucka po raz pierwszy zdobyła medal mistrzostw świata seniorek. W sezonie 2018 wygrała czempionat globu juniorek.

Na podium mistrzostw Europy 2020 stanęły: Baraszczuk, Iwanowa oraz Kaplina. Wszystkie te Rosjanki podczas tych MŚ 2021 zostały pokonane przez Polki. W europejskim czempionacie 2020 Natalia Kałucka zajęła piątą lokatę.

Siostry Kałuckie zmierzyły się ze sobą w 1/8 finału wielkiej imprezy także w 2019 roku. W mistrzostwach Europy awans do dalszej części zmagań wywalczyła wówczas Aleksandra.

W kwalifikacjach mężczyzn najlepiej spisał się Marcin Dzieński. Mistrz świata z 2016 roku przegrał jednak w 1/8 finału z szesnastym zawodnikiem eliminacji. Zwycięzcą finału został Danił Bołdyriew. Ukrainiec powtórzył tym samym osiągnięcie z sezonu 2014.

Na sobotę w Moskwie zaplanowano finał boulderingu kobiet. Dzień później w tej konkurencji będą rywalizowali mężczyźni. Z kolei we wtorek odbędą się zmagania w prowadzeniu.

Źródło artykułu:
Czy Natalia Kałucka zdobędzie medal igrzysk olimpijskich?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (3)
avatar
Montana
16.09.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Brawo!!! Znowu Moskwa zdobyta.  
avatar
Darekk-77
16.09.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tylko na zdjęciu to nie Natalia .  
avatar
j.t.p.
16.09.2021
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
A nie macie wiadomości z jakiejś normalnej dyscypliny "sportu". A na olimpiadzie jak zwykle , we wszystkich "nowych sportach" ZERO!