Pucz w Rosji. Totalny chaos w Moskwie, większość zawodów sportowych odwołana

W sobotę w Rosji rozpoczął się bunt wagnerowców. Ryzyko rebelii najemników Jewgienija Prigożyna wywołało reakcję Kremla, który wprowadził reżim operacji antyterrorystycznej w Moskwie. Ta decyzja wpływa też na rosyjski sport.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Moskwa PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Moskwa
Od kilkunastu godzin w Rosji trwa wojna domowa. Tak należy ocenić ruch Jewgienija Prigożyna. Miliarder i do niedawna poplecznik Władimira Putina dał sygnał najemnikom z finansowanej przez siebie Grupy Wagnera do ataku na Moskwę. Wagnerowcy zajęli dwa miasta - Rostow i Woroneż. Znajdują się też kilka godzin od Moskwy.

Kreml szykuje stolicę na najazd wagnerowców - doszło do zablokowania wybranych ulic i dróg wjazdowych do Moskwy. Władze wprowadziły też w mieście i całym obwodzie moskiewskim reżim operacji antyterrorystycznej. Podobne obostrzenia zaczęły też obowiązywać w obwodzie rostowskim, lipeckim, woroneskim i tulskim.

"Odwołano prawie wszystkie imprezy masowe, w tym z zakresu wychowania fizycznego i sportu" - poinformował rosyjski "Sport Express".

ZOBACZ WIDEO: Nie dostał powołania do kadry. Zamiast w Mołdawii tak spędzał czas

Co ciekawe, do skutku dojdzie zapowiadane na niedzielę GP Moskwy. Zawody motocyklowe zaplanowano na torze Moscow Raceway, który znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. - Wiadomość od organizatorów GP Moskwy. Wyścigi na torze pod Wołokołamskiem nie zostały odwołane. Zapraszam z moimi kolegami w niedzielę o godz. 14.55 - powiedział w swoim mediach społecznościowych komentator Aleksiej Popow.

Odwołano za to mecze piłki nożnej w Moskwie i obwodzie woroneskim. Mowa o spotkaniach niższego szczebla, rozgrywanych pod patronatem lokalnych federacji. "W związku z zarządzeniem władz miasta Woroneż, imprezy masowe zostały odwołane. Wszystkie rozgrywki pod auspicjami Moskiewskiego Związku Piłki Nożnej zostały odwołane do momentu zmiany decyzji" - napisano w komunikacie.

"W związku z decyzją gubernatora obwodu woroneskiego o odwołaniu wszystkich imprez masowych w obwodzie woroneskim, wszystkie wydarzenia od 24 czerwca zostają odwołane. Zawody rangi mistrzostw krajowych i mistrzostw regionu Woroneża zostają przełożone do odwołania. Dziękujemy za zrozumienie" - przekazano z kolei w oświadczeniu Regionalnego Związku Piłki Nożnej Woroneż.

Zachowanie klubów sportowych pokazuje, jak duży chaos panuje w Rosji po wybuchu puczu Prigożyna. - Nic nie będziemy komentować, nie mamy nic do powiedzenia - powiedział "Sport Expressowi" Paweł Gorjaczew, rzecznik prasowy klubu Fakieł Woroneż, pytany o odwołanie meczów.

Problem dotyczy też innych dyscyplin. Rosyjska federacja sztuk walki AMC Fight nie wyklucza przełożenia najbliższej gali w związku z obostrzeniami w Moskwie. - Nie mam informacji, aby odwołano zawody Fight Nights, ale wszystko zmienia się co minutę - powiedział Kamil Gadziew. Minęło kilkadziesiąt minut i prezes AMC Fight ogłosił, że zawody nie dojdą do skutku w sobotę.

W Moskwie odwołano zaplanowany na sobotę turniej szachowy i maraton "Z Kremla na Kreml". Zgodnie z planem wystartował za to wyścig kolarski "Pięć okrążeń Moskwy". Do skutku doszedł też mecz piłkarski Lokomotiwu Moskwa ze Zwiezdą-2005 Perm.

"Chłopaki, wagnerowcy, żadnego rozlewu krwi! Wszyscy jesteśmy jednym narodem i walczymy z jednym wrogiem zewnętrznym. Wierzymy w naród rosyjski i naszego prezydenta!" - przekazał z kolei klub piłkarski FK Rostów, wzywając najemników Prigożyna do porzucenia buntu.

Czytaj także:
- Zebry, świnie i pszczoła. Rajd Safari niczym wizyta w ZOO
- Nagie zdjęcie kierowcy F1 w sieci. Nie pierwszy raz

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×