Kwalifikacje MotoGP dla Jorge Martina. Nieudany powrót Marca Marqueza

Sporo działo się w kwalifikacjach MotoGP do GP Ameryk na torze COTA w Austin. Po pole position sięgnął Jorge Martin, a pięć czołowych lokat zajęli motocykliści Ducati.

Łukasz Kuczera
Jorge Martin Materiały prasowe / MotoGP / Na zdjęciu: Jorge Martin
Po piątkowych treningach MotoGP wielu zawodników było zmartwionych tempem Ducati na jednym okrążeniu na torze COTA w Austin. Jednak sobotnie kwalifikacje do GP Ameryk pokazały, że teksański obiekt dość dobrze współgra z włoskimi motocyklami.

Świetne okrążenie pojechał Jack Miller, który za sprawą czasu 2:03.327 znalazł się na czele stawki MotoGP, mając ledwie 0,008 s przewagi nad zespołowym kolegą - Francesco Bagnaią. Na trzecim miejscu na tym etapie Q2 zameldował się Jorge Martin.

W połowie Q2 problemy dopadły Fabio Quartararo. Aktualny mistrz świata MotoGP znajdował się na rekordowym okrążeniu, ale zanotował upadek w przedostatnim zakręcie. Francuz zmarnował w ten sposób cały wysiłek. Nie było jednak mowy o odpuszczaniu, bo Quartararo szybko podążył na skuterze do alei serwisowej po zapasową maszynę.

Podczas drugich przejazdów poprawił się Bagnaia, który znalazł się na prowizorycznym pole position. Dość szybko jego czas poprawił jednak Miller, a finalnie tę dwójkę pogodził Martin. Hiszpan z czasem 2:02.039 wywalczył pole position.

Niepocieszony po kwalifikacjach mógł być Quartararo. Na rezerwowej maszynie zawodnik Yamahy wywalczył ledwie szósty wynik.

W GP Ameryk do rywalizacji po problemach z podwójnym widzeniem wrócił Marc Marquez. Hiszpan, który siedmiokrotnie wygrywał wyścig w Austin i nazywany jest "królem Austin", musi jeszcze odczuwać skutki ostatnich upadków. Zawodnik Repsol Honda Team zajął bowiem dopiero dziewiąte miejsce w czasówce.