Wyjątkowy prototyp stanął w Warszawie. Maszyna Peugeota robi wrażenie

Peugeot 9X8 to jeden z ładniejszych Hypercarów ścigających się w długodystansowych mistrzostwach świata WEC. Do 26 września maszynę można podziwiać w Warszawie, choć w nieco innym wydaniu. Jest bowiem zbudowana z... klocków.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Peugeot 9x8 z klocków Lego Materiały prasowe / Na zdjęciu: Peugeot 9x8 z klocków Lego
Obecnie Peugeot to jedna z marek rywalizujących w świecie wyścigów długodystansowych WEC. Francuzi pokazali swojego Hypercara przed sezonem 2022, a wyróżnia się on przede wszystkim brakiem charakterystycznego tylnego skrzydła. Zdaniem wielu ekspertów, to jedna z ładniejszych maszyn rywalizujących obecnie w długodystansowych mistrzostwach świata.

Przy okazji czerwcowego 24h Le Mans, inżynierowie Lego stanęli do nietypowego wyzwania - postanowili w ciągu doby zbudować Peugeota 9X8 z klocków. Inspiracją dla nich był model w skali 1:10 z serii Technic, jaki przygotowano wcześniej z myślą o fanach motoryzacji.

Wyzwanie zakończyło się sukcesem, bo Peugeot 9X8 z klocków Lego powstał jeszcze przed zakończeniem 24-godzinnej rywalizacji na torze Circuit de la Sarthe. Do jego budowy wykorzystano niemal 630 tys. elementów, a Hypercar mierzy tyle, ile prawdziwy samochód - ma 520 cm długości i waży ponad 900 kg. Przy całym procesie składania modelu w skali 1:1 pracowało łącznie dwanaście osób.

ZOBACZ WIDEO: Bewley i Łaguta to za mało. Platinum Motor Lublin trzyma złoto jedną ręką

Samochód z Lego dotarł do Warszawy. Do 26 września można go podziwiać przy głównym wejściu do galerii handlowej Westfield Arkadia. Dla wszystkich fanów motorsportu to nie lada gratka, by zobaczyć z bliska jak wygląda Hypercar rywalizujący w wyścigach długodystansowych WEC, nawet jeśli to tylko budowla z klocków.

Przygotowania do budowy modelu w skali 1:1 trwały dziesięć miesięcy. Nad projektem czuwali pracownicy Lego z zakładów w czeskim Kladnie. Nie zakończyłby się on sukcesem, gdyby nie hiperczęści. To powiększone klocki, które zostały odpowiednio przeskalowane. Jak tłumaczą autorzy całego projektu, "każda hiperczęść jest tak skomplikowana jak pojedynczy, pokaźny zestaw z serii Lego Technic".

- Dla lepszego wyobrażenia: ten model z serii Lego Technic składa się z 1800 elementów. W pełnowymiarowym samochodzie na zbudowanie każdej hiperczęści potrzebujemy co najmniej 600 elementów - największa składa się z około 5000 klocków Lego Technic. Teraz pomyśl, że zbudowaliśmy 711 hiperczęści, żeby w końcu złożyć w całość duży samochód - powiedział Lubor Zelinka, główny specjalista projektowy Lego.


Czytaj także:
- Dziecinny błąd Russella. Można mu tylko współczuć
- Kierowca na wylocie z F1. Rozmowy z następcą trwają

Czy podoba ci się Peugeot skonstruowany z klocków Lego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×