Nie żyje Jan Michalik. W latach 70. był gwiazdą polskiego sportu

Urząd Miejski w Dębicy przekazał bardzo przykre wieści. W wieku 74 lat zmarł wybitny polski zapaśnik Jan Michalik. Dziś o takich sukcesach, jakie on osiągał, jego następcy mogą tylko pomarzyć.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Jan Michalik Facebook / Miasto Dębica / Na zdjęciu: Jan Michalik
W wieku 74 lat zmarł Jan Michalik. Taką informację przekazał Urząd Miejski w Dębicy. Polski sport, a w szczególności zapasy, stracił wielką postać.

Jan Michalik urodził się w Katowicach, ale największe sukcesy święcił z dala od Górnego Śląska. Zaczynał w klubie Siła Mysłowice, a w 1966 roku przeniósł się do Dębicy i reprezentował tamtejszy Stomil.

Zapaśnik dwa lata później zaczął zdobywać medale na dużych imprezach. Najpierw były tytuły mistrza Polski w kategorii muszej w latach 1968-1971. Rok później został pierwszym Polakiem, który zdobył mistrzostwo Europy.

Na tym Michalik nie poprzestał. W 1973 roku zdobył kolejne mistrzostwo Polski, mistrzostwo Europy, a nawet wicemistrzostwo świata. W latach 70 był jednym z najlepszych zawodników w swojej kategorii na całym globie.

Dwukrotnie startował w igrzyskach olimpijskich, ale medalu z tej imprezy zabrakło w jego dorobku. W 1968 roku zajął 17. miejsce. Cztery lata później był bliski sukcesu, ale ostatecznie musiał się zadowolić czwartym miejscem.

Michalik jako Zasłużony Mistrz Sportu został odznaczony złotym i brązowym medalem na Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Został także honorowo wyróżniony przez władze Dębicy, w której mieszkał tytułem "Zasłużony dla miasta Dębica".

Nie żyje znany włoski szkoleniowiec. To on odkrył Diego Maradonę >>

Nie żyje legenda Realu Madryt >>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×