KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Za nami ostra walka podczas Polish Match Tour w Świnoujściu!

W centrum Świnoujścia na Świnie tuż przy Porcie Jachtowych zakończyły się regaty Świnoujście Match Race zaliczanych do Pucharu Świata i European Match Racing Tour. Po zaciętych finałach wygrał Patryk Zbroja z załogą z KS Dobra Marina ze Szczecina.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga Patryka Zbroi (drugi z lewej) podczas regat Świnoujście Match Race 2019 Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Załoga Patryka Zbroi (drugi z lewej) podczas regat Świnoujście Match Race 2019
Od piątku do niedzieli 11 zespołów 4 osobowych z Niemiec, Danii, Brazylii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski ścigało się w kolejnych regatach cyklu Polish Match Tour. Tym razem w 4 regatach w tym sezonie ścigano się o punkty do rankingu Pucharu Świata w Świnoujściu.

Czytaj także - Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami Europy, Waldemar Wóźniak z brązem!

Pierwsze dwa dni to wyścigi eliminacyjne na morzu, na Zatoce Pomorskiej. Rozegrano 55 wyścigów, które wyłoniły czołową 7 załóg awansujących do fazy play-off. Od początku najlepiej pływał Holender Jelmer van Beek, który przegrał tylko jeden wyścig (9 wygranych, 1 przegrana), z coraz lepiej pływającym 16. sternikiem świata Piotrem Harasimowiczem. Piotr jednak przegrał 2 wyścigi, w tym decydujący o prowadzeniu w eliminacjach z Patrykiem Zbroją i zajął dopiero 3. miejsce z 8 pkt, tuż za Zbroją który zgromadził ich 9. Za nimi z tą samą ilością 6 punktów znalazły się załogi Rafała Sawickiego, Przemysława Tarnackiego i niespodzianki regat, Igora Tarasiuka z młodzieżowej reprezentacji Polski w match racingu. Czołową siódemkę uzupełnił z 4 wygranymi Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii, w ostatnim wyścigu wyprzedzając Szymona Szymika i Emila Kjaera z Danii.

Występ obu tych sterników, sklasyfikowanych wysoko w rankingu można ocenić na pewno jako poniżej oczekiwań. Bardzo dobrą postawą wykazała się młoda załoga Igora Tarasiuka, pewnie wygrywając wyścigi z wyżej rozstawionymi zawodnikami, co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się młodzieżowymi mistrzostwami Europy. Niestety w przedostatnim wyścigu doznał poważnej kontuzji kolana i zabrany przez sekcję ratowniczą do szpitala musiał zrezygnować z dalszego uczestnictwa w regatach. Bardzo dobrze zaprezentował się wracający do regat po prawie rocznej przerwie Przemysław Tarnacki, tym bardziej że startował w składzie trapionym kontuzjami. Podczas treningów kontuzji pleców nabawił się Jacek Przybylak, a pierwszego dnia Konrad Lipski. W zastępstwie do załogi wskoczyła kadrowiczka w klasie Nacra 17 Katarzyna Goralska, a dziobowego zastępowali rotacyjnie inni zawodnicy z pozostałych załóg.

W ćwierćfinałach Whitfield po pierwszym wygranym, a kolejnym przegranym wyścigu, w decydującym wykorzystał błędy Harasimowicza i wygrał 2-1 awansując do półfinałów. W drugim półfinale w pierwszym meczu pewnie wygrał Tarnacki, za to w drugim wyścigu prawie całą trasę prowadził Sawicki mocno naciskany przez Przemysława. Dopiero na ostatnim pełny Tarnacki wykorzystał minimalny błąd Sawickiego i wyprzedził go nie oddając prowadzenia do mety.

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

Van Beek wybrał do półfinałów jako konkurenta Matta Whitfielda, którego pokonał dość pewnie w 4 meczach 3-1. Za to w drugim półfinale dramatyczny bój stoczyli Zbroja i Tarnacki. Nie brakowało kar, czarnych flag i kontrowersyjnych decyzji arbitrów, ostatecznie lepszym startem i utrzymaniem prowadzenia od mety popisał się Zbroja awansując do finału.

W meczu o 3. miejsce, podrażniony Tarnacki szybko rozprawił się 2-0 z Brytyjczykami zdobywając brązowe medale. W finale pierwszy mecz wygrał Zbroja, drugi Van Beek i doszło do decydującego starcia. Ze startu lepiej wyszedł Holender, ale Polacy świetnie żeglując zdołali odrobić stratę, zablokować przeciwników na prawej stronie trasy i objąć prowadzenie, którego mimo intensywnych ataków Holendrów, nie oddali już do mety. To już kolejny sukces załogi KS Dobra Marina w tym roku, po wygranej w Szczecin Match Race na początku maja. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Marek Prokopiak, Maciek Gonerko i Krzysztof Żełudziewicz.

Czytaj także - Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Pełne wyniki regat Świnoujście Match Race 2019:

1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina
2. Jelmer van Beek - Team Dutch Wave
3. Przemysław Tarnacki - Albert Riele Sailing Team
4. Matt Whitfield - Dragon Racing
5. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
6. Rafał Sawicki - Sawicki Racing GSC Yachting
7. Igor Tarasiuk - Youth HRMRacing Team
8. Emil Kjaer
9. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team
10. Szymon Szymik - Szymik Racing
11. Bernardo Low-beer

Organizatorem regat była Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz.

Bazą regat była Marina Świnoujście. Z regat przeprowadzono bardzo obszerną relację video na żywo, dostępną na profilu facebookowym Polish Match Tour.

Regaty odbyły się na 6 identycznych jachtach klasy TOM28 dostarczanych przez organizatorów, a regaty sędziowane były przez 10 osobową międzynarodową komisję regatową z Polski, Francji, Finlandii, Niemiec i Irlandii.

Partnerami regat było Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, Marina Trzebież, Musto – Kees International, Texet Polska oraz AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2019 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×