Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Osiem zwycięstw narciarzy w plebiscycie "Przeglądu Sportowego"

Tylko czwórka przedstawicieli dyscyplin zimowych wygrywała w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na sportowca roku. W sobotę po raz drugi w historii tej zabawy z prestiżowej nagrody cieszyć się mogła Justyna Kowalczyk. Łącznie narciarze mają na koncie od tej pory osiem zwycięstw.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Jako pierwszy sukces w plebiscycie odniósł w 1938 roku Stanisław Marusarz. Wybitny i wszechstronny narciarz triumf zapewnił sobie srebrnym medalem zdobytym w konkursie skoków na mistrzostwach świata w Lahti. Ta fińska miejscowość w kolejnych latach przyniosła Polakom kolejne sukcesy i jeszcze dwukrotnie zwycięstwa tam odniesione dawały laur w głosowaniu kibiców. Czterdzieści lat po Marusarzu w Lahti największe sukcesy w całej karierze osiągnął Józef Łuszczek, który triumfował w biegu na 15 kilometrów oraz sięgnął po brąz na dwa razy dłuższym dystansie. Nic więc dziwnego, że został wybrany najlepszym sportowcem w 1978 roku.

W 2001 roku mistrzostwa świata znów odbyły się w Lahti i znów zaowocowało to wielkimi wynikami Polaka. Adam Małysz, bo o nim mowa, sięgnął po złoto i srebro, dzięki czemu po raz pierwszy triumfował w plebiscycie. Rok później wygrał po raz drugi dzięki medalom z Salt Lake City, a następnie zapewnił sobie trzecie zwycięstwo z rzędu dwoma złotymi "krążkami" z Val di Fiemme. Po raz kolejny, i jak dotąd ostatni, Małysz wygrał plebiscyt w 2007 po zdobyciu tytułu mistrza świata w Sapporo. Jest więc w elitarnym gronie tych, którzy mają na koncie aż cztery wygrane.

Dzięki trzem medalom z mistrzostw świata w Libercu, dwóm złotym i jednemu brązowemu, do listy triumfatorów-narciarzy, przed rokiem można było dopisać kolejne nazwisko - Justyny Kowalczyk. W 2010 roku nasza biegaczka sięgnęła po trzy medale igrzysk olimpijskich w Vancouver, w tym jeden złoty, zdobyła Puchar Świata i wygrała Tour de Ski. Nic więc dziwnego, że w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i tym razem otrzymała najwięcej głosów. To jej druga wygrana w tej zabawie, a łącznie ósmy sukces gwiazd narciarskich aren.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×