PŚ w skokach: Austriackie podium w Sapporo

Sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo stanął pod znakiem dominacji Gregora Schlierenzauera - austriacki zawodnik nie dał szans rywalom i odniósł swoje ósme zwycięstwo w tym sezonie.

Maciej Mikołajczyk

Podopieczny Alexandra Pointnera oddał skoki na odległość 133m oraz 120,5m i z przewagą ponad 35 pkt. wyprzedził swojego rodaka - Thomasa Morgensterna. Na najniższym stopniu podium stanął triumfator tegorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni - Wolfgang Loitzl (112m i 119,5m).

Zupełnie zawiódł drugi w klasyfikacji łącznej - Simon Ammann. Szwajcar, który zwyciężył w serii próbnej, po skokach na odległość 107,5m i 111,5m został sklasyfikowany dopiero na siódmej pozycji.

Przeciętny występ zanotowali Polacy. Najmocniejszym ogniwem w naszym zespole okazał się 10. Stefan Hula (111,5m i 106,5m). Trzy lokaty niżej ''wylądował'' Kamil Stoch (102m i 108,5m).

Fatalną formę potwierdzili pozostali nasi kadrowicze. W stawce 40 zawodników na 38. pozycji zmagania ukończył Piotr Żyła (82m), a tabelę wyników zamknął rezultat Marcina Bachledy. ''Diabełek'' z Zakopanego lądował zaledwie na 78m.

Warto zwrócić uwagę, że zawody odbywały się w nieco loteryjnych warunkach, co być może było przyczyną słabego występu 12. Martina Kocha, czy dopiero 25. Mattiego Hautamaeki.

Przypomnijmy, że konkursy w japońskiej miejscowości Sapporo charakteryzują się nieco słabszą obsadą. Nie inaczej jest w tym sezonie. Do Azji nie przylecieli między innymi Harri Olli, Ville Larinto, Dimitri Vassiliew, Emmanuel Chedal, Anders Jacobsen, czy trenujący w Wiśle Adam Małysz.

Niespodziewanie na rozbiegu ''Okurayamy'' nie pojawił się lider ekipy gospodarzy - Noriaki Kasai.

W klasyfikacji łącznej swoją przewagę do 172 pkt. powiększył Schlierenzauer. Na drugim miejscu plasuje się Ammann, a trzeci jest Loitzl. Jedyną zmianą w czołówce jest awans na czwartą pozycję Morgensterna, który wykorzystał nieobecność w Japonii Martina Schmitta.