POLADA zaskoczona surową karą dla Rosji. "Nie spodziewałem się takiej decyzji, ale jest satysfakcjonująca"

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył reprezentację Rosji z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. To pokłosie afery dopingowej. Zaskoczony surową karą dla Rosji jest p.o. dyrektora POLADA, Michał Rynkowski.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
reprezentacja Rosji podczas igrzysk w Soczi Getty Images / Doug Pensinger / Na zdjęciu: reprezentacja Rosji podczas igrzysk w Soczi
- Mocna decyzja MKOl-u. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak surowa. Zwłaszcza po ostatnich ruchach, przede wszystkim przed igrzyskami w Rio de Janeiro. Muszę powiedzieć, że to satysfakcjonująca decyzja - powiedział nam p.o. dyrektora POLADA (Polskiej Agencji Antydopingowej), Michał Rynkowski.

Reprezentacja Rosji została wykluczona z igrzysk olimpijskich, ale sportowcy z tego kraju będą mogli wystąpić w Pjongczangu pod neutralną flagą. Jeśli zdobędą złoty medal, to podczas dekoracji odegrany zostanie hymn olimpijski. Jednak decyzję o zaproszeniu poszczególnych rosyjskich zawodników i drużyn podejmie MKOl. Sportowcy będą musieli przejść szczegółową kontrolę antydopingową.

- Dowody, które były przedstawione przez komisję McLarena i przez dochodzenia wykonywane przez Oswalda i Schmida, utwierdziły w przekonaniu, że doping systemowy w Rosji istniał. Z tego powodu powinny zostać wyciągnięte najsurowsze konsekwencje wobec Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, jak również władz rosyjskich. Wiemy, że rosyjscy oficjele z ministerstwa sportu i z narodowego komitetu nie pojadą do Pjongczangu. Jak to będzie z zawodnikami, to się dopiero okaże, bo będą mogli wziąć udział w igrzyskach tylko ci wyselekcjonowani. Do tego rosyjski komitet będzie musiał pokryć koszty w wysokości 15 milionów dolarów związane z prowadzonymi wcześniej śledztwami. Nie spodziewałem się, że to będzie taka surowa kara - przyznał Rynkowski.

Zdaniem p.o. dyrektora POLADA, decyzja MKOl jest ważnym sygnałem w kwestii walki z dopingiem. - Przed Rio de Janeiro było rozwiązanie pośrednie (wykluczono tylko niektórych sportowców z Rosji, m.in. lekkoatletów i sztangistów - przyp. red.), salomonowa decyzja. Teraz mówimy o mocnym akcencie i jasnym powiedzeniu, że w świecie sportu nie ma miejsca dla państw czy narodowych federacji, które wspierają system dopingu - zakończył Rynkowski.

ZOBACZ WIDEO: Morderczy wyczyn reprezentanta Polski. "To było moje życiowe zwycięstwo"
Czy decyzja o wykluczeniu rosyjskich sportowców z igrzysk olimpijskich jest słuszna?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×