Kolejne rosyjskie gwiazdy nie wystąpią na igrzyskach olimpijskich

Anton Szipulin oraz Siergiej Ustiugow nie wystąpią na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Obaj nie zostali wybrani z powodu skandalu dopingowego u rosyjskich sportowców.

Bartosz Zimkowski
Siergiej Ustiugow Getty Images / Giovanni Auletta/Agence Zoom / Siergiej Ustiugow
Biatlonista Anton Szipulin oraz biegacz Siergiej Ustiugow dołączyli do sześciokrotnego mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim, Wiktora Ahna, który także nie będzie mógł wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Nazwisko rosyjskiego sportowca jest bowiem w raporcie komisji McLarena. Najprawdopodobniej Szipulin i Ustiugow również się znajdują na tej niechlubnej liście.

30-letni Szipulin to złoty medalista ze sztafety z Soczi, a cztery lata wcześniej zdobył brązowy medal w Vancouver. W ubiegłym roku został mistrzem świata - także w sztafecie. W poprzednim sezonie był też drugi w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata.

Niemniej utytułowany jest Siergiej Ustiugow, który na mistrzostwach świata w Lahti w 2017 roku zdobył złoty medal w biegu łączonym na 30 km, a także sprincie drużynowym. Ponadto zgarnął trzy srebrne medale w sprincie stylem dowolnym, w sztafecie oraz w biegu na 50 km stylem dowolnym. W Pucharze Świata w poprzednim sezonie zajął drugie miejsce.

Kilka dni temu MKOl zredukował listę sportowców z Rosji, którzy teoretycznie mają szansę na udział w południowokoreańskich igrzyskach z 500 do 389 nazwisk. Grupa ta w najbliższym czasie ma zostać poddana kolejnym kontrolom antydopingowym, a ich wyniki zdecydują o ewentualnym występie w Korei.

W grudniu podjęto decyzję o wykluczeniu reprezentacji olimpijskiej Rosji z ZIO 2018 z powodu gigantycznego skandalu dopingowego w tym kraju. W Pjongczangu będą mogli wystąpić tylko ci rosyjscy zawodnicy i zawodniczki, którzy nigdy nie byli zamieszani w aferę dopingową i aktualnie są "czyści". Pojawią się tam pod neutralną flagą.