Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Niesamowita statystyka. Ci zawodnicy wygrywali w Pradze i zostawali mistrzami świata

Praga nieprzerwanie od 1997 roku organizuje co najmniej jedną rundę cyklu Grand Prix w sezonie. To nieprawdopodobne, ale aż 13 razy zwycięzca Grand Prix Czech zostawał później mistrzem świata.

Dawid Franek
Dawid Franek
Jason Doyle vs Maciej Janowski WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jason Doyle vs Maciej Janowski
Praska Marketa powita zawodników rywalizujących w Grand Prix już po raz 28. W latach 2020-2021 w Pradze odbywały się podwójne rundy. W poprzednim sezonie jedną z eliminacji wygrał Artiom Łaguta, a później na koniec sezonu świętował mistrzostwo świata. Rok wcześniej w Pradze dwa razy triumfował Bartosz Zmarzlik i również w ostatniej rundzie cyklu odbierał gratulacje za zdobycie złota w światowym czempionacie. Te wydarzenia to nie przypadek.

Często zwycięzcy zawodów w Pradze zostają w tym samym sezonie złotymi medalistami mistrzostw świata bądź walczą o inne medale. To fascynująca sprawa, bo przecież zawody w Czechach odbywają się w różnych częściach sezonu. Czasem Praga otwierała rywalizację Grand Prix, lecz były też momenty, gdy zawody na Markecie były rozgrywane w drugiej części cyklu.

Już w 1997 roku, gdy do Pragi pierwszy raz zawitało Grand Prix, to zwycięzca został później mistrzem świata. Mowa oczywiście o Gregu Hancocku. Rok później jego wyczyn powtórzył Tony Rickardsson.

ZOBACZ WIDEO Stanisław Chomski tłumaczy swoje nieoczywiste decyzje. "To są szachy"

Następnie minęło kilka lat i temat powiązania Pragi z wygraniem całego cyklu powrócił. Wszystko zapoczątkował Jason Crump w 2004 roku. W jego ślady bardzo szybko poszli Tony Rickardsson (2005) oraz dwukrotnie Nicki Pedersen (2007-08).

Tomasz Gollob w 2010 roku wygrał na Markecie, po czym również został mistrzem świata. Podobnie Greg Hancock rok później i dwukrotnie Tai Woffinden w latach 2013 oraz 2015. Kolejnym zawodnikiem, który "dołożył" się do tej statystyki był
Jason Doyle w 2017 roku, po czym dochodzimy już do wyżej wspomnianych przypadków Bartosza Zmarzlika i Artioma Łaguty.

Mamy zatem 13 przypadków, w których zwycięzca z Pragi zostaje w tym samym sezonie mistrzem świata. Patrząc na to, że Grand Prix Czech w Pradze było rozgrywane łącznie w 26 sezonach, to daje 50 proc. skuteczności, a przecież widzieliśmy kilka przypadków, kiedy triumfator z Pragi do końca bił się o złoto w Grand Prix, ale ostatecznie nie zdołał po nie sięgnąć.

Jako przykłady można podać Tomasza Golloba (1999), Jasona Crumpa (2003) Nickiego Pedersena (2012), czy też Jasona Doyle'a (2016 - prowadził w cyklu, ale kontuzja pozbawiła go udziału w ostatnich rundach).

Wykaz zwycięzców Grand Prix Czech i późniejszych mistrzów świata:

Rok Zawodnik Kraj
1997 Greg Hancock USA
1998 Tony Rickardsson Szwecja
2004 Jason Crump Australia
2005 Tony Rickardsson Szwecja
2007 Nicki Pedersen Dania
2008 Nicki Pedersen Dania
2010 Tomasz Gollob Polska
2011 Greg Hancock USA
2013 Tai Woffinden Wielka Brytania
2015 Tai Woffinden Wielka Brytania
2017 Jason Doyle Australia
2020 Bartosz Zmarzlik Polska
2021 Artiom Łaguta Rosja

Czytaj także: Trudna relacja z ojcem pomogła mu wejść na szczyt. "To nie było zdrowe" Wyczyny Zmarzlika i Crumpa mroziły krew w żyłach w Pradze. Ten sezon będzie bardzo ważny

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
  Don Bartolo Czekanskiego(w koszulce Betard od Państwa Dziechcinskich) i Fan Klub Wilkszyn#71Maciej Janowski slychac juz w calej Pradze-"Jeszcze tego lata,jeszcze tego lata! Magic bedzie
  Czytaj całość
  mistrzem swiata!!!". Niech doping niesie Macka! Pozdro i z fartem!
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×