Żużel. Spadli z ligi, pokonali faworyta do awansu. Ogromne emocje w Gnieźnie

Zawodnicy Aforti Startu Gniezno postarali się, aby godnie pożegnać się z eWinner 1. Ligą. Po trzymającym w napięciu do ostatnich metrów pojedynku pokonali Stelmet Falubaz Zielona Góra 46:44. Bezbłędny występ zaliczył Szymon Szlauderbach.

Mateusz Kozanecki
Szymon Szlauderbach WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Szymon Szlauderbach
Jeszcze kilkanaście godzin przed rozpoczęciem tego spotkania Gniezno żyło nadzieją na utrzymanie w eWinner 1. Lidze. Aby jednak Aforti Start pozostał na zapleczu, ROW Rybnik musiałby przegrać z H.Skrzydlewska Orłem Łódź, a gnieźnian uratowałoby następnie pokonanie Stelmet Falubazu Zielona Góra.

Rybniczanie stanęli jednak na wysokości zadania i po zaciętym spotkaniu pokonali łodzian. To sprawiło, że Aforti Start definitywnie pożegnał się z marzeniami o utrzymaniu. Niedzielne spotkanie nie miało zatem jakiegokolwiek znaczenia dla układu tabeli. Zielonogórzanie bowiem byli już pewni drugiej pozycji po rundzie zasadniczej - tuż za Abramczyk Polonią Bydgoszcz.

W trakcie meczu nieuniknione się odwlekało. Z powodu licznych upadków i dodatkowych przerw na roszenie nawierzchni, spotkanie mocno się przeciągało, a tym samym obecność gnieźnian w eWinner 1. Lidze.

Do groźnie wyglądającej sytuacji doszło w biegu juniorskim. Na drugim łuku zaatakował Maksym Borowiak, a po chwili upadł Mikołaj Czapla, w którego wpadł jeszcze Fabian Ragus. Obaj wstali o własnych siłach, choć w przerwie w parku maszyn pojawiła się karetka, która przyjechała do wychowanka Startu. Ten ostatecznie mógł kontynuować zmagania.

W połowie spotkania goście mieli już osiem punktów przewagi i wydawało się, że zmierzają po wyjazdowe zwycięstwo. Podopieczni Tomasza Fajfera, choć ich los był już przesądzony, nie zamierzali odpuszczać. W krótkim czasie wygrali dwa wyścigi podwójnie i znaleźli się na nieznacznym prowadzeniu.

Na właściwe tory wskoczył Michael Jepsen Jensen, który w dziewiątym biegu rozprowadził rywali na pierwszym łuku, a następnie wskazał ścieżkę, jaką miał podążać Oskar Fajfer. Kapitalną pracę wykonywał Szymon Szlauderbach. Wychowanek Unii Leszno wygrał cztery pierwsze wyścigi - w 13. biegu wypracował ogromną przewagę nad Maxem Frickiem.

Mecz, choć przysłowiową pietruszkę, trzymał w napięciu do samego końca. W 14. biegu goście wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Gnieźnianie, chcąc uratować wynik, potrzebowali podwójnej wygranej na zakończenie i... ją wywalczyli. Szymon Szlauderbach dowiózł do mety komplet punktów.

W Starcie mają czego żałować, zdobyli bowiem w całym sezonie 11 punktów - tyle samo co ROW Rybnik - ale o kolejności w tym przypadku zadecydował wynik bezpośrednich pojedynków. Zielonogórzanie z kolei zaliczyli trzecią z rzędu porażkę na wyjeździe, co w kontekście fazy play-off nie jest dobrą wiadomością.