Żużel. Półtora okrążenia: UOKiK nie wywróci sportu do góry nogami. Bankructwa nam nie grożą [FELIETON]

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Na zdjęciu: trybuny podczas GP w Gorzowie
WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Na zdjęciu: trybuny podczas GP w Gorzowie
zdjęcie autora artykułu

Postępowanie UOKiK względem klubów doprowadziło do uwolnienia kontraktów w polskim żużlu, ale to nie oznacza, że od razu grożą nam bankructwa. Większym problemem jest nadchodząca recesja - pisze Marta Półtorak.

W tym artykule dowiesz się o:

"Półtora okrążenia" to cykl felietonów Marty Półtorak, byłej prezes Stali Rzeszów.

***

Po wielu latach władze polskiego żużla wycofały się z regulaminu finansowego i postanowiły zlikwidować maksymalne kwoty na kontraktach zawodników. Niektórzy już ostrzegają, że w tej sytuacji prezesi zaczną oferować niebotyczne sumy i grozić nam będą bankructwa klubów. Nie uważam jednak, aby do tego doszło. Inną kwestią jest to, że skoro UOKiK dopatrzył się zmowy wśród ekstraligowych prezesów, to wielomilionowe kary mogłyby wpędzić kluby w tarapaty.

Stoję na stanowisku, że brak limitów finansowych nie zaszkodzi polskiemu żużlowi. Dobrze wiemy, że regulamin ograniczający wysokość kontraktów od lat był fikcją. Kluby obchodziły go poprzez stosowanie dodatkowych umów sponsorskich. Nie kupuję też argumentacji, jakoby Cellfast Wilki Krosno w tym roku podbijały stawki na rynku transferowym.

ZOBACZ Magazyn PGE Ekstraligi. Staszewski, Cegielski i Świsłowski gośćmi Musiała

W ostatnich latach do PGE Ekstraligi wchodzili beniaminkowie z różnymi budżetami i byliśmy świadkami głośnych transferów. Problem z licytacją stawek zawodników jest głębszy i bardziej złożony. Rozwiązanie go nie będzie zadaniem łatwym i wymagać będzie czasu.

Paradoksalnie, nawet jeśli nie będzie regulaminów finansowych, kluby niekoniecznie muszą odchodzić od wypracowanego modelu współpracy z żużlowcami. Myślę, że działacze nadal będą oferować kontrakt i obok tego umowę sponsorską. Skoro kluby wypracowały sobie pewną ścieżkę współpracy, to nie będą z tego rezygnować. Zwłaszcza że w wielu miastach nie brakuje sponsorów, którzy są zainteresowani tym, by fundusze przelewać bezpośrednio na konto zawodnika, a nie do budżetu klubu.

Dlatego UOKiK nie wywróci nam żużla do góry nogami. Nie będzie finansowego tsunami w dyscyplinie. Większym problemem, ale kompletnie niezwiązanym z uwolnieniem kontraktów, może być nadchodząca recesja. Mamy wysoką inflację, zapowiadane jest spowolnienie gospodarcze. To może doprowadzić do odpływu części kibiców ze stadionów, ale też nagłego zerwania kontraktów sponsorskich.

Nie wykluczam, że dojdzie do sytuacji, w których kluby nie będą posiadały zakładanych w budżecie środków, ale to wcale nie będzie związane z uwolnieniem kontraktów, a z sytuacją gospodarczą w Polsce.

Marta Półtorak

Czytaj także: Trofimow i Miesiąc z kontraktami w nowym klubie! Zagrożona kolejna wielka impreza na PGE Narodowym?

Źródło artykułu: