Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Półtora okrążenia: UOKiK nie wywróci sportu do góry nogami. Bankructwa nam nie grożą [FELIETON]

Postępowanie UOKiK względem klubów doprowadziło do uwolnienia kontraktów w polskim żużlu, ale to nie oznacza, że od razu grożą nam bankructwa. Większym problemem jest nadchodząca recesja - pisze Marta Półtorak.

Marta Półtorak
Marta Półtorak
trybuny podczas GP w Gorzowie WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Na zdjęciu: trybuny podczas GP w Gorzowie
"Półtora okrążenia" to cykl felietonów Marty Półtorak, byłej prezes Stali Rzeszów.

***

Po wielu latach władze polskiego żużla wycofały się z regulaminu finansowego i postanowiły zlikwidować maksymalne kwoty na kontraktach zawodników. Niektórzy już ostrzegają, że w tej sytuacji prezesi zaczną oferować niebotyczne sumy i grozić nam będą bankructwa klubów. Nie uważam jednak, aby do tego doszło. Inną kwestią jest to, że skoro UOKiK dopatrzył się zmowy wśród ekstraligowych prezesów, to wielomilionowe kary mogłyby wpędzić kluby w tarapaty.

Stoję na stanowisku, że brak limitów finansowych nie zaszkodzi polskiemu żużlowi. Dobrze wiemy, że regulamin ograniczający wysokość kontraktów od lat był fikcją. Kluby obchodziły go poprzez stosowanie dodatkowych umów sponsorskich. Nie kupuję też argumentacji, jakoby Cellfast Wilki Krosno w tym roku podbijały stawki na rynku transferowym.

ZOBACZ Magazyn PGE Ekstraligi. Staszewski, Cegielski i Świsłowski gośćmi Musiała

W ostatnich latach do PGE Ekstraligi wchodzili beniaminkowie z różnymi budżetami i byliśmy świadkami głośnych transferów. Problem z licytacją stawek zawodników jest głębszy i bardziej złożony. Rozwiązanie go nie będzie zadaniem łatwym i wymagać będzie czasu.

Paradoksalnie, nawet jeśli nie będzie regulaminów finansowych, kluby niekoniecznie muszą odchodzić od wypracowanego modelu współpracy z żużlowcami. Myślę, że działacze nadal będą oferować kontrakt i obok tego umowę sponsorską. Skoro kluby wypracowały sobie pewną ścieżkę współpracy, to nie będą z tego rezygnować. Zwłaszcza że w wielu miastach nie brakuje sponsorów, którzy są zainteresowani tym, by fundusze przelewać bezpośrednio na konto zawodnika, a nie do budżetu klubu.

Dlatego UOKiK nie wywróci nam żużla do góry nogami. Nie będzie finansowego tsunami w dyscyplinie. Większym problemem, ale kompletnie niezwiązanym z uwolnieniem kontraktów, może być nadchodząca recesja. Mamy wysoką inflację, zapowiadane jest spowolnienie gospodarcze. To może doprowadzić do odpływu części kibiców ze stadionów, ale też nagłego zerwania kontraktów sponsorskich.

Nie wykluczam, że dojdzie do sytuacji, w których kluby nie będą posiadały zakładanych w budżecie środków, ale to wcale nie będzie związane z uwolnieniem kontraktów, a z sytuacją gospodarczą w Polsce.

Marta Półtorak

Czytaj także:
Trofimow i Miesiąc z kontraktami w nowym klubie!
Zagrożona kolejna wielka impreza na PGE Narodowym?

Kup bilet na 2023 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy uwolnienie kontraktów w PGE Ekstralidze wpłynie na kondycję polskiego żużla?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6)
 • nobodziaszek Zgłoś komentarz
  Wystarczy prosty przepis: prezes klubu i rada nadzorcza czy sztab, zarząd albo inne tałatajstwo odpowiadają finansowo za ewentualny przekręt a jako zabezpieczenie nieruchomość,
  Czytaj całość
  dom-mieszkanie-hektar lasu. Gdyby ryzykował utratą własnego majątku, bardziej dbałby o interesy klubu. Tak samo powinno być w parlamencie.
  • banc Zgłoś komentarz
   Obawiam się, że poprzednie bankructwa nie nauczyły prezesów rozsądku. Ten cały regulamin finansowy był niestety tylko formalną zasłoną do oszukiwania zawodników. Jak się patrzy np.
   Czytaj całość
   na taką Częstochowę to ciężko doszukać się poważnej kary za przekręty. Rok karencji, rok w I lidze (to był dopiero przewał) i już z powrotem z e-lidze. Nawet nazwy nie zmienili. Takie sytuacje tylko zachęcały do robienia sobie jaj z regulaminów. Nie sądzę, żeby prezesi w przeciągu roku otrzeźwieli.
   • Frank F Zgłoś komentarz
    Normalnie nie wierzę pani Marto. Jeszcze kilka tygodni temu była pani przeciwna, by uwolnić stawki. Teraz, nagle słyszę coś innego. Czyżby cichy sponsoring, albo nawet ciche
    Czytaj całość
    prezesowanie w Krośnie i nagłe poparcie Władz Miasta tak wpłynęły na pani zdanie? Nie mam nic przeciwko i uważam, że kluby powinny radzić sobie pod każdym względem a już na pewno - FINANSOWO!
    • Penhall Zgłoś komentarz
     Pani Marto bardzo panią lubię. Pamiętam łzy Pani w Bydgoszczy jak Rzeszów spadał z ligi. A Pani pamięta Pana Ślaka? Kupił co się dało kupił Rickiego braci Gollobów. Kto bogatemu
     Czytaj całość
     zabronił? Gdzie dziś jest Tarnów?
     • tomas68 Zgłoś komentarz
      Ta nie grożą.,wystarczy jedna nieodpowiedzialna osoba w klubie i może być po wszystkim.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×