Żużel. Wymienili cały skład. Zupełnie nowa koncepcja w Gdańsku

Żaden senior z 2022 roku nie pozostał w składzie Zdunek Wybrzeża. Gdańszczanie zbudowali drużynę według zupełnie innej koncepcji, w której akcenty mają być rozłożone na cały zespół.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Eryk Jóźwiak (z prawej) w rozmowie z Nicolaiem Klindtem i Madsem Hansenem WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Eryk Jóźwiak (z prawej) w rozmowie z Nicolaiem Klindtem i Madsem Hansenem
Podsumowanie okresu transferowego w wykonaniu Zdunek Wybrzeża Gdańsk:

PLUSY

Duże talenty zasiliły zespół

W 2022 roku Zdunek Wybrzeże Gdańsk miało najsłabszą formację U-24. Wiktor Trofimow jr spisywał się słabiej niż w 2021 roku i zakończył sezon ze średnią 1,203 - jedynym sklasyfikowanym niżej seniorem był Rafał Karczmarz. Piotr Gryszpiński w 23 biegach zdobył zaledwie 10 punktów i 4 bonusy.

Zamiast nich do zespołu dołączyły dwa duże talenty. Mads Hansen w swoim pierwszym sezonie na poziomie eWinner 1. Ligi Żużlowej osiągnął średnią 1,625, a jeszcze skuteczniejszy był Keynan Rew, który dołączył na koniec sezonu do Cellfast Wilków Krosno i zakończył rok ze średnią 1,742. Obaj są teraz mądrzejsi o doświadczenia z minionego sezonu, a posiadanie obu tych żużlowców w składzie pozwala menedżerowi na duże roszady taktyczne.

ZOBACZ Andrzej Witkowski nie ma wątpliwości. Zdecydowana reakcja na temat możliwego powrotu KSM

Odpowiedzialność rozłożona na większą liczbę zawodników

W minionym sezonie problemem Zdunek Wybrzeża był mało wyrównany skład. Gdy liderzy mieli słabszy dzień lub gdy kontuzje wykluczały z jazdy poszczególnych zawodników, o pozytywny wynik meczu było bardzo trudno. Teraz ma być zupełnie inaczej. Zamiast czterech zawodników mających zdobywać 10 punktów i pozostałych uzupełniających skład, każdy z seniorów ma zdobywać podobną liczbę punktów, włączając żużlowca startującego z numerem 8. Czas pokaże, czy ta koncepcja zda egzamin.

MINUSY

Gdański tor będzie nowością dla wszystkich

Z różnych powodów z gdańskiego zespołu odeszli praktycznie wszyscy zawodnicy, również trójka, która wcześniej uzgodniła warunki kontraktów. Z innych żużlowców zrezygnowało Zdunek Wybrzeże i w drużynie pozostał jedynie Miłosz Wysocki, który ma bardzo mały staż. Z obecnie przedstawionych zawodników dla każdego będzie to pierwszy sezon w gdańskim zespole. Nie jeździli oni więc nigdy jako gospodarze na torze Wybrzeża. Okres przedsezonowy, gdy zawodnicy będą trenować na domowej nawierzchni może być kluczowy dla wyników zespołu.

Potrzeba dwóch dodatkowych zawodników

Skład Zdunek Wybrzeża Gdańsk nie jest jeszcze do końca zbudowany. W końcówce listopada brakuje jeszcze jednego krajowego seniora oraz jednego juniora. Wcześniej wydawało się, że pozycję seniorską uzupełni Wiktor Trofimow jr. Ostatecznie jednak nie trafił nad morze. Kto uzupełni skład? Kandydatem jest Andriej Kudriaszow. Rosjanin z polskim paszportem w ostatnim sezonie nie jeździł, a wcześniej występował w drugoligowym Kolejarzu Opole. Od 2011 do 2020 roku przejechał dziewięć sezonów na poziomie eWinner 1. Ligi i oprócz pierwszego sezonu za każdym razem uzyskiwał średnią biegową od 1,429 do 2,053.

Inną wartościową opcją może być wypożyczenie któregoś zawodnika z ekstraligowego GKM-u, które obecnie ma zbyt wielu polskich seniorów, a kontrakt bez aneksu finansowego podpisał tam Norbert Kościuch. Do zespołu z Gdańska ma też dołączyć junior, który znajduje się w szerokim składzie jednego z ekstraligowych klubów.

Czytaj także: 
Fatalne wieści dla byłego prezesa
Skrzydlewski po okresie transferowym

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Zdunek Wybrzeże będzie silniejsze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×