Żużel. Polecieli na drugi koniec świata walczyć o medale. Polacy są tam faworytami

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Patryk Wojdyło
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Patryk Wojdyło
zdjęcie autora artykułu

Australijczycy nie będą osamotnieni w ściganiu w trakcie europejskiej zimy. W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego ruszają mistrzostwa Argentyny. A w nich dwóch Polaków.

Argentyna jest niezwykle lubianym miejscem przez polskich żużlowców, którzy chcą przedłużyć sobie sezon i ściganie w lewo. Przez ostatnich kilkanaście lat ścigało się tam wielu biało-czerwonych, ale i również przedstawicieli innych krajów europejskich.

A Polacy na tamtejszych torach czują się bardzo dobrze, czego efektem są ich liczne miejsca na podium - zarówno pojedynczych imprez, jak i całych czempionatów. Dwóm z nich udało się wygrać cały cykl.

W sezonie 2014/15 złoty medal międzynarodowych mistrzostw Argentyny wywalczył Jakub Jamróg, który w klasyfikacji końcowej o jedenaście punktów wyprzedził Olega Biesczastnowa oraz o dwanaście Nicolasa Covattiego. W lutym 2017 roku główne trofeum wywalczył Dawid Stachyra, który do samego końca toczył batalię z Pawłem Miesiącem (pokonał go czterema punktami), a podium uzupełnił Guglielmo Franchetti.

ZOBACZ Czterech kandydatów na trenera reprezentacji. Wśród nich Nicki Pedersen!

W tym roku Miesiąc będzie miał szansę poprawić swój najlepszy wynik w mistrzostwach Argentyny, bowiem będzie jednym z kilku zawodników z Europy, którzy udali się do Ameryki Południowej. Doświadczony zawodnik z jazdą na tamtym kontynencie wiąże o tyle większe nadzieje, że w Polsce podpisał tylko kontrakt warszawski z Motorem Lublinem i wierzy, że dobre wyniki w Argentynie pozwolą mu nie tylko na dobre przygotowanie do sezonu w kraju, ale również znaleźć klub, który da mu szansę.

Do Argentyny udał się również Patryk Wojdyło, który zadebiutuje na tamtejszych torach. Jak czytamy w serwisie klubowym ROW-u Rybnik, Wojdyło na gali kończącej sezon przyznawał, że zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny będzie dla niego kolejny rok, w którym to zakończy ściganie w kategorii U24. Bacznie jego wynikom mają się przyglądać Krzysztof Mrozek i Antoni Skupień.

Dla naszych reprezentantów podróż zaczęła się od przygód, bo na czas nie dotarł sprzęt obu żużlowców, jednak w sobotnie popołudnie Wojdyło uspokoił fanów informując, że są już gotowi, prezentując zdjęcie przygotowanego motocykla.

W pierwszej rundzie, która będzie miała miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego obaj na obiekcie w Bahia Blanca spotkają się w 15 biegu. Wojdyło pojedzie wówczas z pierwszego pola, a Miesiąc z trzeciego. Stawkę uzupełnią Cristian Zubillaga i jeden z uczestników eliminacji.

Start w mistrzostwach Argentyny potwierdziło kilku mocnych, jak na tamtejsze warunki zawodników, więc nasi reprezentanci będą mieli z kim się pościgać. W gronie uczestników znaleźli się m.in. Paco Castagna (Włochy), Facundo Albin, Carlos Eber Ampugnani, Alex Acuna, czy Mario Niedermeier (Niemcy).

Paco Castagna wydaje się być najgroźniejszym rywalem dla Polaków
Paco Castagna wydaje się być najgroźniejszym rywalem dla Polaków

Jazdę w Ameryce Południowej zapowiadali również dwaj Włosi - Andrea Battaglia i Nicolas Vicentin, ale ich nazwisk zabrakło w programie pierwszej rundy. Niewykluczone, że pojawią się w Pucharze Argentyny, bowiem jak poinformowali organizatorzy - ze względu na zbyt dużą liczbę chętnych trzeba było znaleźć rozwiązanie, by każdy zainteresowany mógł się ścigać.

W efekcie zamiast kombinowania przy tabeli biegowej mistrzostw Argentyny zdecydowano się na powołanie kolejnego turnieju i nazwaniem go rywalizacją pucharową.

Terminarz Indywidualnych Mistrzostw Argentyny 2022/23: 1. runda - 04.12.2022 - Bahia Blanca 2. runda - 10.12.2022 - Bahia Blanca 3. runda - 16.12.2022 - Bolivar 4. runda - 18.12.2022 - Direaux 5. runda - 25.12.2022 - Bahia Blanca 6. runda - 01.01.2023 - Bahia Blanca 7. runda - 06.01.2023 - Colonia Baron 8. runda - 08.01.2023 - Carlos Casares 9. runda - 14.01.2023 - Bahia Blanca 10. runda - 21.01.2023 - Bahia Blanca 11. runda - 24.01.2023 - Daireaux 12. runda - 28.01.2023 - Bolivar 13. runda - 04.02.2023 - Bahia Blanca 14. runda - 06.02.2023 - Bahia Blanca

Czytaj także: Tym przekonali go działacze Kolejarza Opole. "To dla mnie duży plus" Skończył studia i jest gotów na nowe wyzwania

Źródło artykułu: WP SportoweFakty