Przed Orlen FIM SGP of Poland - Warsaw: kto jeździł w cyklu SGP?

Cykl Speedway Grand Prix rozgrywany jest od 1995 roku włącznie. Przez ten czas, przewinęli się przez niego reprezentanci 20 nacji.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Tai Woffinden WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Tai Woffinden
Jeździli Australijczycy, Austriak, Chorwat, Czesi, Duńczycy, Finowie, Łotysze, Niemcy, Norwegowie, Nowozelandczycy, Polacy, Rosjanie, Słowak, Słoweńcy, Amerykanie, Szwedzi, Ukrainiec, Węgrzy, Brytyjczycy i Włosi.

W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się ORLEN FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND. Będzie to druga z zaplanowanych dziesięciu rund IMŚ Grand Prix w sezonie 2023. Pierwszą w chorwackim Gorican wygrał Polak Bartosz Zmarzlik. Początek turnieju na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 19.00.

W tym wypadku należy się jednak kilka wyjaśnień. Wśród Włochów jest też rodowity Argentyńczyk Nicolas Covatti, który wystąpił dwa razy z przechodnią dziką kartą we włoskim Terenzano. Za każdym razem startował jednak z obywatelstwem i licencją włoską.

ZOBACZ WIDEO: Nie uwierzysz na co Tai Woffinden wydał 50 tysięcy złotych. "Ja i czas wolny to bardzo zła kombinacja"

Jeszcze ciekawiej jest w przypadku Jasona Bunyana, który wystąpił trzy razy z przechodnią dziką kartą w Grand Prix ... Nowej Zelandii. Brytyjczyk Bunyan przez lata spędzał wakacje w Nowej Zelandii, gdzie sięgnął po 10 tytułów mistrza tego kraju. Nowozelandczycy uznali, że będzie najlepszym zawodnikiem nadającym się do dzikiej karty w Auckland. Za pierwszym razem Bunyan pojechał z obywatelstwem brytyjskim, ale licencją Nowej Zelandii. Natomiast za drugim i trzecim miał już w protokole wpisaną narodowość i licencję nowozelandzką. Drugim reprezentantem Nowej Zelandii w GP był Andrew Aldridge, który dostał szansę wyjazdu na tor jako rezerwa toru.

Tylko po jednym reprezentancie w GP miały takie kraje jak Austria (Franz Leitner, dzika karta), Chorwacja (Jurica Pavlic, dzika karta), Słowacja (Martin Vaculik) i Ukraina (Aleksandr Loktaev, dzika karta). Przed rokiem drugim rezerwowym w GP w Warszawie był Witalij Lysak (Ukraina), ale nie miał okazji wyjazdu na tor.

Warto jeszcze przyjrzeć się przypadkowi Rune Holty, który w cyklu SGP jeździł najpierw jako reprezentant Norwegii, a później jako Polski.

Niewiele jest krajów, które nigdy nie przeprowadziły Grand Prix, a miały swoich zawodników w cyklu (czy to na stałe, czy epizodycznie). To Słowacja (Martin Vaculik), USA (Sam Ermolenko, Billy Hamill, Greg Hancock, Josh Larsen), Ukraina (Aleksandr Loktaev) i Węgry (Zoltan Adorjan i Sandor Tihanyi).

Zobacz także:
Witold Skrzydlewski: Jesteśmy zakładnikami telewizji. Nasza wygrana w Ostrowie to fuks
Mamy komentarz GKSŻ po meczu w Ostrowie. Jest reakcja na słowa Witolda Skrzydlewskiego

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×