Żużel. Historyczny turniej Grand Prix za nami. Złoty medal dla reprezentanta Danii

W sobotnie wczesne popołudnie w Malilli rozegrano pierwszy w historii turniej FIM Speedway Grand Prix 4. Impreza skierowana była dla zawodników w klasie 190cc, a triumfował w niej Duńczyk Elias Jamil.

Konrad Cinkowski
zawody SGP4 Instagram / FIM Speedway Grand Prix / Na zdjęciu: zawody SGP4
Klasa 190cc jest czymś nowym w światowym żużlu. Za projekt globalny odpowiada Tony Rickardsson i to on zaprojektował motocykl, który po dwuletnich testach został zatwierdzony i zbudowano osiemnaście takich maszyn.

W teamie odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie znalazł się m.in. Tomasz Suskiewicz, a na piątkowym treningu sprzęt przetestował m.in. Daniel Bewley.

W sobotę w Malilli odbyło się pierwsze poważne testowanie tego sprzętu, które było zarazem oficjalną inauguracją tych jednostek napędowych. W Szwecji odbył się turniej SGP4, w którym niestety, ale zabrakło reprezentantów Polski.

Pojawili się za to przedstawiciele np. argentyńskiego speedwaya w osobie Augustina Kredera, Ukrainiec Zachar Łustiuk, Francus Boris Charbonnier czy Amerykanin Kensei Matsudaira.

W zawodach najlepszy okazał się Elias Jamil. Reprezentant Danii wywalczył komplet piętnastu punktów. Podium uzupełnili Cooper Antone z Australii oraz kolejny z Duńczyków Niklas Bager, który w biegu dodatkowym o 3. miejsce pokonał Kobiego Canninga.