Żużel. Za nami pierwszy finał mistrzostw Polski. Zwycięzca nie jest liderem

W Łodzi odbył się pierwszy z trzech finałów Indywidualnych Mistrzostw Polski w klasie 250cc. Triumfatorem był niedawny zwycięzca rywalizacji w Pucharze GKSŻ, Maksymilian Pawełczak, który jednak do finału musiał przedzierać się przez bieg barażowy.

Stanisław Wrona
Maksymilian Pawełczak WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Maksymilian Pawełczak
Po serii zasadniczej na prowadzeniu znajdował się bezbłędny Kacper Mania z Leszna, który wygrał wszystkie swoje wyścigi, a na drugim miejscu Paweł Sitek z Ostrowa Wielkopolskiego, który stracił tylko punkt, w starciu z wyżej wymienionym rywalem. W barażu wylądowali z kolei Karol Szmyd z Lublina (12), dosyć niespodziewanie Maksymilian Pawełczak z Bydgoszczy (11), Krystian Gręda z Rawicza (10) oraz Filip Bęczkowski z Gorzowa Wielkopolskiego (9).

Z wyścigu barażowego awans uzyskali Pawełczak i Szmyd i to również ta dwójka zajęła pierwsze dwa miejsca w wielkim finale. Za nimi uplasowali się Sitek i Mania, który przegrywając swój pierwszy wyścig w turnieju, nie zdobył w nim ani jednego punktu. W Łodzi rywalizowało finalnie 15 zawodników. Słabiej pojechał m.in. Emil Maroszek z Bydgoszczy, który w Pucharze GKSŻ zajął drugie miejsce, a w Łodzi z sześcioma punktami uplasował się na dalszej, dziewiątej pozycji.

W klasyfikacji generalnej cyklu trzech finałów z 15 punktami prowadzą Sitek i Mania, a "oczko" mniej zgromadzili do tej pory Pawełczak i Szmyd (zaliczano biegi z serii zasadniczej oraz finał). Przypomnijmy, że łódzki zwycięzca niedawno z ogromną przewagą triumfował w rozgrywkach o Puchar GKSŻ w klasie 250cc. W tych zmaganiach wygrał on 11 z 13 rund. Dwa kolejne finały Indywidualnych Mistrzostw Polski w klasie 250cc zaplanowano na 26 i 30 września odpowiednio w Gdańsku i Świętochłowicach.

1. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski w klasie 250cc - Łódź, 20 września 2023:
1. (1) Maksymilian Pawełczak (ŻKS Polonia Bydgoszcz SA) - 14 (3,0,2,3,3,3)
2. (2) Karol Szmyd (Speedway Lublin SA) - 14 (2,2,2,3,3,2)
3. (6) Paweł Sitek (TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. SA) - 15 (2,3,3,3,3,1)
4. (5) Kacper Mania (Unia Leszno SSA) - 15 (3,3,3,3,3,0)
----
5. (11) Krystian Gręda (RKS Kolejarz Rawicz) - 11 (3,3,1,2,2)
6. (6) Filip Bęczkowski (Stal Gorzów Wielkopolski SA) - 10 (1,2,3,2,2)
7. (12) Bartosz Derek (KS Toruń SA) - 9 (2,3,1,2,1)
8. (10) Adam Putkowski (ŻKS Polonia Bydgoszcz SA) - 7 (0,1,3,1,2)
9. (13) Emil Maroszek (ŻKS Polonia Bydgoszcz SA) - 6 (2,1,w/su,1,2)
10. (8) Alan Ciurzyński (Włókniarz Częstochowa SA) - 6 (1,2,2,w,1)
11. (15) Dominik Baryłka (Stal Gorzów Wielkopolski SA) - 5 (3,1,0,1,0)
12. (3) Damian Miller (GKM Grudziądz SA) - 5 (1,2,0,2,0)
13. (7) Dawid Rozpędek (Włókniarz Częstochowa SA) - 4 (0,0,2,1,1)
14. (14) Mikołaj Duchiński (KS Toruń SA) - 3 (1,0,1,0,1)
15. (4) Oskar Kręglicki (Wilki Krosno SA) - 0 (w,-,-,-,-)

Bieg po biegu:
1. (65,61) Pawełczak, Szmyd, Miller, Kręglicki (w)