Żużel. Nerwowa atmosfera na linii kluby - PZM. Możliwy kolejny okres transferowy?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Martin Vaculik
WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Martin Vaculik
zdjęcie autora artykułu

Trzy kluby nie otrzymały licencji na kolejny sezon z powodu trwającego sporu o opłaty licencyjne. Władze PZM zapewniają, że się nie ugną, a jeśli rzeczywiście tak będzie, to możliwe, że niedługo rozpocznie się kolejny... okres transferowy.

Zgodnie z regulaminem stanie się tak, gdy 20 grudnia na Prezydium Zarządu Głównego PZM zostanie podjęta decyzja o ponownej odmowie przyznania licencji któremukolwiek z klubów, który nie otrzymał licencji w pierwszym terminie. Taka decyzja będzie ostateczna i sprawi, że klub automatycznie przestanie być uczestnikiem rozgrywek, a wszystkie kontrakty zawarte w ostatnim oknie transferowym przestaną obowiązywać.

W takiej sytuacji, wszyscy żużlowcy tych klubów już od 21 grudnia będą mieli wolną rękę przy szukaniu sobie nowego klubu i nie będą ich wiązały żadne terminy. Teoretycznie więc nowych pracodawców szukaliby choćby Martin Vaculik, Janusz Kołodziej, czy Anders Thomsen.

To oczywiście najbardziej radykalne rozwiązanie, na wypadek, gdyby konflikt wciąż się zaostrzał, a strony nie znalazły kompromisu. Trzeba też zaznaczyć, że w przypadku drugiej odmowy, klub nie miałby szans wystąpić w przyszłorocznych rozgrywkach nawet w II lidze.

ZOBACZ WIDEO: Rekordowy budżet Apatora. Ile brakuje torunianom do walki o mistrzostwo?

Sytuacja jest obecnie bardzo napięta, bo kluby podtrzymują, że nie zamierzają płacić opłat wynikających z - niesprawiedliwego ich zdaniem - regulaminu szkoleniowego. Władze Fogo Unii Leszno, ebut.pl Stali Gorzów i Arged Malesy Ostrów uważają, że pod względem szkolenia adeptów mogą być przykładem dla innych i nie zamierzają płacić za to, że akurat w 2022 roku nie wypełniły restrykcyjnych wymogów zapisanych w regulaminie, a dotyczących liczby adeptów, a przede wszystkim przejechanych przez nich wyścigów.

Szansa na kompromis wciąż jednak jest spora. Po pierwsze, kluby mogą w najbliższym tygodniu dogadać się z władzami PZM w kwestii rozłożenia opłaty na kilka, a nawet kilkadziesiąt rat. Po drugie, Prezydium Zarządu Głównego PZM może odłożyć w czasie ostateczną decyzją w sprawie licencji. Kompromisowym rozwiązaniem wydaje się choćby poczekanie na ostateczną decyzję Trybunału PZM, do którego wpłynęły wnioski trzech klubów.

W przypadku ostrowian mowa o naprawdę dużych pieniądzach, bo aż o 340 tysiącach złotych. Mniej do zapłaty mają gorzowianie - 260 tysięcy złotych, a jeszcze mniej leszczynianie (40 tysięcy złotych).

Większość działaczy podchodzi jednak do sprawy ambicjonalnie, podobnie jak władze PZM, które wciąż nie chcą przyznać, że wprowadzone regulacje okazały się nieżyciowe i zbyt rygorystyczne.

Czytaj więcej: Unia Leszno ma pretensje do PZM Prezes Stali Gorzów zdradza kolejne kroki

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Kto w tym sporze ma rację?
PZM
protestujące kluby
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (21)
avatar
Atomic
18.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Kinol skrupulatnie pilnuje aby pozostawały tylko te komentarze, które są zgodne z jego punktem widzenia czyli popierające kluby, a resztę trzeba zawzięcie wycinać. Białoruskie standardy ale prz Czytaj całość
avatar
Zamknięta w klatce pożądania
15.12.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Żadnych kompromisów. Nie płacą i koniec historii.  
avatar
sympatyk żu-żla
15.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Kluby w tym przypadku mają słuszność ,Narzucanie takich beznadziejnych głupich uwag pomysłów nikomu do niczego nie potrzebne, ździerstwo pieniędzy Nawet jak by do tego doszło ze by kluby nie za Czytaj całość
avatar
DrawA
15.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Cieszy mnie. Zabolało pseudo kibiców i skasowali mój post. O to chodziło. Jesteście dokładnie takimi jak was opisałem. Zajmiĵcie się więc kopaną hi hi hi.  
avatar
kibic z podnuśnika sasin daj bileta
14.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Z torbami ich.