Żużel. Już za dwa miesiące startuje liga brytyjska. Tylu Polaków w składach nie było od dawna

Brytyjski speedway wstaje z kolan, a potwierdzają to nazwiska, jakie pojadą w SGB Premiership w nadchodzącym sezonie. Liga może śmiało konkurować ze szwedzką Bauhaus-Ligan o numer dwa na świecie.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Maciej Janowski WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Maciej Janowski
Liga angielska przez wiele lat uchodziła za najlepsze rozgrywki na świecie, jednak z czasem prestiż i zainteresowanie czołowych jeźdźców globu tymi rozgrywkami malało.

Był okres, w którym gwiazdy można było policzyć na palcach jednej ręki, ale brytyjski speedway wstaje z kolan. I potwierdzają to właśnie nazwiska żużlowców, których tam zobaczymy.

Co najważniejsze dla polskich fanów - w tym roku na brytyjskich torach ujrzymy kilku reprezentantów naszego kraju.

Na powrót do ligi angielskiej zdecydowali się m.in. Maciej Janowski (Oxford Spires), który w ten sposób chce zrekompensować sobie brak startów w Grand Prix, czy Piotr Pawlicki.

ZOBACZ WIDEO: Przepis o obowiązkowym wychowanku. Znany dziennikarz ma inną propozycję

Leszczynianin został w poniedziałek klubowym partnerem Wiktora Lamparta, który zadebiutuje na brytyjskim podwórku i wiąże z tym bardzo duże nadzieje. Obaj będą bronić barw Birmingham Brummies.

Dwóch Polaków ujrzymy również w King's Lynn Stars, gdzie kontrakty podpisali Tobiasz Musielak oraz Patryk Wojdyło, a także Rosjanin z polskim paszportem - Wadim Tarasienko. Jedną z największych gwiazd SGB Premiership będzie nadal Emil Sajfutdinow, który związał się na kolejny sezon z Ipswich Witches.

Początek sezonu w Wielkiej Brytanii zaplanowano na 13 marca, kiedy to w Poole odbędzie się Testimonial Kyle'a Newmana. Nazajutrz (14 marca - dop. red.) odbędą się pierwsze mecze w ramach Premiership. Leicester Lions podejmie Belle Vue Ace, z kolei polski mecz czeka nas w Oksfordzie, gdzie Janowski zmierzy się z Pawlickim i Lampartem.

Składy drużyn występujących w SGB Premiership:

Belle Vue Aces: Brady Kurtz, Daniel Bewley, Jaimon Lidsey, Ben Cook, Norick Bloedorn, Connor Mountain, Connor Bailey (RS)

Birmingham Brummies: Tom Brennan, Steve Worrall, Zach Cook, Wiktor Lampart, Piotr Pawlicki, Vaclav Milik, Leon Flint (RS)

Ipswich Witches: Jason Doyle, Keynan Rew, Adam Ellis, Daniel King, Emil Sajfutdinow, Jordan Jenkins, Dan Thompson (RS)

Kings Lynn Stars: Benjamin Basso, Niels K. Iversen, Tobiasz Musielak, Michael Palm Toft, Wadim Tarasienko, Patryk Wojdyło, Anders Rowe (RS)

Leicester Lions: Max Fricke, Sam Masters, Rew Kemp, Richard Lawson, Luke Becker, Ryan Douglas, Joe Thompson (RS)

Oxford Spires: Maciej Janowski, Chris Harris, Rohan Tungate, Nicolai Klindt, Lewis Kerr, Charles Wright, Ashton Boughen (RS)

Sheffield Tigers: Tai Woffinden, Chris Holder, Jack Holder, Kyle Howarth, Josh Pickering, Jason Edwards, Dan Gilkes (RS)

RS - "Rising Stars", każdy klub musi posiadać przynajmniej jednego zawodnika, który jest włączony w program młodych talentów

Czytaj także:
1. Jako 15-latek został mistrzem świata. Awans do Grand Prix jest dla niego priorytetem
2. Nowy przepis skomplikuje życie wielu klubów

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Który z tych zawodników zakończy sezon z najlepszą średnią biegową?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×