Szwed mistrzem świata po raz trzeci z rzędu. Zwycięstwo 65-latka

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Stefan Svensson (kask niebieski)
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Stefan Svensson (kask niebieski)
zdjęcie autora artykułu

Martin Haarahiltunen bronił w niedzielę czteropunktowej przewagi nad Maxem Niedermaierem. Szwedowi udało się tego dokonać i po raz trzeci z rzędu został indywidualnym mistrzem świata w ice speedwayu.

Tegoroczne mistrzostwa świata w ice speedwayu składały się z czterech turniejów - dwa z nich przeprowadzono w marcu w niemieckim Inzell, natomiast w dniach 6-7 kwietnia zmagania toczyły się w Heerenveen.

W sobotę najlepszy okazał się Martin Haarahiltunen. Dla Szweda było to pierwsze w sezonie zwycięstwo - wcześniej dwa razy był drugi w Inzell. To sprawiło, że umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji.

Przed ostatnim turniejem miał cztery punkty przewagi nad Maxem Niedermaierem. Po brązowy medal zmierzał natomiast 58-letni Fin Aki Ala-Riihimaeki. Zanotował jednak fatalny występ i wyprzedził go debiutant Heikki Huusko.

ZOBACZ WIDEO: Oskarżył działacza o hamowanie rewolucji. "Pan Bóg spowodował, że go dzisiaj nie ma"

Najlepszy w niedzielnym turnieju okazał się urodzony w 1958 roku Stefan Svensson. Drugie miejsce zajął Jimmy Olsen, a podium uzupełnił Heikki HuuskoMartin Haarahiltunen był czwarty, a goniący go Max Niedermaier szósty, wobec czego nie doszło do przetasowań na dwóch czołowych lokatach w klasyfikacji.

W cyklu zabrakło Biało-Czerwonych. Jedyny Polak ścigający się na lodzie - Michał Knapp przystąpił do eliminacji w Oernskoeldsvik. Zajął w nich 14. miejsce z dorobkiem dwóch punktów. Następnie nie znalazł się w gronie zawodników, którzy otrzymali dzikie karty.

Punktacja (za: baansportfansite.nl): 1. Stefan Svensson (Szwecja) - 12+3 (2,1,3,3,3) - 1. miejsce w finale 2. Jimmy Olsen (Szwecja) - 12+2 (2,3,3,2,2) - 2. miejsce w finale 3. Heikki Huusko (Finlandia) - 13+1 (3,3,1,3,3) - 3. miejsce w finale 4. Martin Haarahiltunen (Szwecja) - 11+w (3,w,2,3,3) - wykluczenie w finale 5. Max Koivula (Finlandia) - 11 (3,3,2,1,2) 6. Max Niedermaier (Niemcy) - 10 (1,3,3,w,3) 7. Franz Zorn (Austria) - 8 (1,2,2,3,d) 8. Jimmy Hoernell Lidfalk (Szwecja) - 8 (2,2,w,2,2) 9. Charly Ebner (Austria) - 7 (3,1,1,1,1) 10. Jasper Iwema (Holandia) - 6 (0,2,2,1,1) 11. Andrej Divis (Czechy) - 6 (2,0,1,2,1) 12. Aki-Ala Riihimaeki (Finlandia) - 5 (0,2,3,w,w) 13. Sebastian Reitsma (Holandia) - 5 (1,1,0,2,1) 14. Markus Jell (Niemcy) - 4 (0,1,1,0,2) 15. Filip Jager (Szwecja) - 2 (1,0,0,1,0) 16. Maximilian Niedermaier (Niemcy) - 0 (0,0,0,0,0) 17. Lukas Hutla (Czechy) - ns

Bieg po biegu: 1. Huusko, Svensson, Zorn, Iwema 2. Haarahiltunen, Olsen, Max Niedermaier, Niedermaier 3. Koivula, Lidfalk, Jager, Ala-Riihimaeki 4. Ebner, Divis, Reitsma, Jell 5. Huusko, Lidfalk, Jell, Haarahiltunen 6. Max Niedermaier, Ala-Riihimaeki, Svensson, Divis 7. Koivula, Iwema, Ebner, Niedermaier 8. Olsen, Zorn, Reitsma, Jager 9. Max Niedermaier, Koivula, Huusko, Reitsma 10. Svensson, Haarahiltunen, Ebner, Jager 11. Olsen, Iwema, Divis, Lidfalk 12. Ala-Riihimaeki, Zorn, Jell, Niedermaier 13. Huusko, Divis, Jager, Niedermaier 14. Svensson, Olsen, Koivula, Jell 15. Haarahiltunen, Reitsma, Iwema, Ala-Riihimaeki (w) 16. Zorn, Lidfalk, Ebner, Max Niedermaier (w) 17. Haarahiltunen, Koivula, Divis, Zorn (d) 18. Svensson, Lidfalk, Reitsma, Niedermaier 19. Max Niedermaier, Jell, Iwema, Jager 20. Huusko, Olsen, Ebner, Ala-Riihimaeki (w)

Finał: 21. Svensson, Olsen, Huusko, Haarahiltunen (w)

Klasyfikacja generalna IMŚ w ice speedwayu:

Miejsce Zawodnik Kraj I II III IV Suma
1.Martin HaarahiltunenSzwecja1818201470
2.Max NiedermaierNiemcy2014181163
3.Heikki HuuskoFinlandia1616101658
4.Aki Ala-RiihimaekiFinlandia142014553
5.Stefan SvenssonSzwecja1011122053
6.Jimmy OlsenSzwecja58161847
7.Max KoivulaFinlandia810111241
8.Franz ZornAustria91281039
9.Markus JellNiemcy1197330
10.Jimmy Hoernell LidfalkSzwecja1261928
11.Charly EbnerAustria634821
12.Jasper IwemaHolandia473721
13.Andrej DivisCzechy355619
14.Sebastian ReitsmaHolandia--6410
15.Lukas HutlaCzechy--9ns9
16.Johann WeberNiemcy7---7
17.Christoph KirchnerNiemcy04--4
18.Filip JagerSzwecja--224
19.Benedikt MonnNiemcy210-3
20.Franz MayerbuechlerNiemcy12--3
21.Maximilian NiedermaierNiemcyns0011

Czytaj także:Kobiety powalczą o mistrzostwo kraju. Znamy pierwsze uczestniczkiMaciej Janowski komplementuje projekt w PGE Ekstralidze. "Chciałbym, żeby rywalizacja była tak wyrównana"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty