Żużel. Tony Rickardsson uhonorowany przez króla Szwecji

Sześciokrotny Indywidualny Mistrz Świata - Tony Rickardsson został uhonorowany przez króla Karola XVI Gustawa za zasługi dla szwedzkiego sportu. To największe pozasportowe wyróżnienie dla byłego czempiona.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Tony Rickardsson WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Tony Rickardsson
Tony Rickardsson jest niewątpliwie jedną z największych legend światowego speedwaya. Szwed do dziś pozostaje najbardziej utytułowanym żużlowcem - zdobył 6 tytułów (1994, 1998, 1999, 2001, 2002, 2005), trzykrotnie na jego szyi wisiał srebrny medal i dwukrotnie brązowy.

Na swoim koncie ma również wiele innych krążków - w tym z tego najcenniejszego kruszcu w rywalizacji drużynowej oraz parowej. Do tego dochodzą sukcesy na krajowym podwórku.

W ostatnim czasie Rickardsson odebrał w Sztokholmie wyróżnienie za zasługi dla szwedzkiego sportu. Wręczył mu go sam król Karol XVI Gustaw. - To coś niesamowitego, gdy ktoś cię dostrzega. Coraz bardziej cieszy mnie, kiedy ktoś docenia moje stare sukcesy, a otrzymanie medalu od króla jest czymś naprawdę wielkim - powiedział Rickardsson dla TV4play.se.

ZOBACZ WIDEO: Brutalna opinia o finale Złotego Kasku. Co się stało w Opolu?

Wybitne wyniki Rickardssona wprowadziły żużel do głównego nurtu szwedzkiego sportu. Zaprocentowało to w 2005 roku nagrodą "Jerring Award" - odpowiednikiem nagrody dla sportowej osobowości.

Rickardsson do dziś jest zaangażowany w czarny sport. Szwed jest ambasadorem cyklu Grand Prix, a także odgrywa wiodącą rolę w rozwoju projektu FIM Speedway Youth Gold World Cup dla zawodników od 11 do 13 roku życia, którzy ścigają się na motocyklach o pojemności 190cc.

Czytaj także:
1. Dołomisiewicz wrócił do żużla. Związał się z zawodnikiem z PGE Ekstraligi
2. Nowa klasa pojemnościowa stała się faktem

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×