Zwyciężać u siebie - czyli KSM Krosno przed sezonem

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Miniony rok dla KSM Krosno był bardzo nieudany. Zespół w zmaganiach ligowych spisywał się poniżej oczekiwań, a w dodatku stadion, na którym Wilki rozgrywają mecze dotknęła powódź.

W tym artykule dowiesz się o:

Kibice z Krosna mają taką nadzieję. W zeszłym roku z niecierpliwością oczekiwali startu rozgrywek, gdyż zespół po dobrym sezonie 2009 wzmocnił się i wydawało się, że powalczy o czołowe pozycje w lidze. Zagwarantować to mieli tacy zawodnicy jak Mads Korneliussen, Paweł Staszek, czy Kenneth Hansen. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Porażka na inaugurację na swoim torze, a następnie seria czterech z rzędu meczów na wyjeździe - wszystkich przegranych, utwierdziła fanów speedwaya z Grodu Pawła w przekonaniu, że to nie będzie udany rok.

Ostatecznie KSM rozgrywki zakończył na odległym, siódmym miejscu w tabeli. W dodatku po raz pierwszy od rozpoczęcia działalności klub miał problemy finansowe i długi, spowodowane m.in. częstym przekładaniem spotkań oraz powodzią, która nawiedziła stadion. Działacze jednak nie zamierzali się poddawać, zaciągnęli rękawy i rozpoczęli budowę drużyny na 2011 rok.

Transfery

Po bardzo ciężkim sezonie, sternicy klubu od początku twierdzili, że w następnym trzeba będzie zacisnąć pasa. W związku z tym z drużyną pożegnali się m.in. Korneliussen i Staszek. Nie przedłużono również umowy z Krzysztofem Stojanowskim, a junior Adrian Osmólski postanowił spróbować swoich sił na torach pierwszej ligi. Ku uciesze kibiców udało się zatrzymać Kennetha Hansena, który - przynajmniej teoretycznie - powinien być liderem zespołu. Była to swego rodzaju niespodzianka dla fanów, gdyż negocjacje z Duńczykiem przeciągały się. Kluczowe jak się okazało były rozmowy żużlowca z trenerem Ireneuszem Kwiecińskim. - Trochę go nastawiłem psychologicznie. Kenneth jest takim zawodnikiem, który nie jeździ tylko dla pieniędzy, bo ma aspiracje, aby ciągle się rozwijać i być kiedyś w światowej czołówce. Dużo rozmawialiśmy i doradzałem mu, żeby potraktował ten sezon jeszcze na to, aby się wybić, wypromować, a moim zdaniem najlepiej będzie mu to zrobić w takim klubie i na takim torze, który już zna. Podałem mu jeszcze kilka innych argumentów, które on przemyślał i uznał, że to dobry pomysł i postanowił przedłużyć swoją umowę - tłumaczył szkoleniowiec Wilków.

Czy Kenneth Hansen w sezonie 2011 będzie liderem zespołu? W drużynie pozostało także kilku innych zawodników, m.in. Grzegorz Knapp, Czesi Josef Franc, Jan Jaros i Martin Malek, czy mający ważny kontrakt Duńczyk Patrick Noergaard. Zakontraktowano dwóch młodych polskich jeźdźców - Damiana Celmera i Borysa Miturskiego. Dla obu nadchodzący sezon będzie pierwszym w gronie seniorów. Ciężko przewidzieć na co będzie ich stać, gdyż pierwszy rok po zakończeniu wieku młodzieżowca często bywa trudny. Jednak Miturski zdaniem naszego portalu jest największą nadzieją Wilków na zaskoczenie skuteczną jazdą w tegorocznych rozgrywkach.

Nowymi twarzami są także m.in. Zdenek Simota i Laszlo Szatmari oraz powracający do zespołu po rocznej przerwie Aleksander Conda i Michael Hadek. Z wyjątkiem wychowanka klubu - Mateusza Wieczorka, wszyscy do sezonu przygotowywali się w swoich miejscowościach. - Skład wydaje mi się, że jest młody i obiecujący. Na papierze najmocniejsi może nie jesteśmy, ale papier nie jeździ. Mamy nieobliczalnych zawodników, stać ich na dobrą i skuteczną jazdę, a do tego dochodzi atut, którym niewątpliwie jest nasz tor. Poza tym wiele czynników będzie miało wpływ na wyniki, w tym te nowe tłumiki, które mogą wprowadzić trochę zamieszania. Ja wierzę, że KSM Krosno będzie stać na dobre wyniki i dostarczenie kibicom na stadionie wielu zaciętych spotkań - ocenia wiceprezes klubu - Wojciech Zych.

Cele na nowy sezon

- Ja liczę na to, że wygramy każdy mecz na swoim torze i że wreszcie uda nam się przełamać złą passę i zwyciężyć gdzieś na wyjeździe, bo nie uczyniliśmy tego od 2007 roku, kiedy wygraliśmy w Pradze. Łatwo nie będzie, ale nigdy nie jest i trzeba mocno pracować, żeby po sezonie móc stwierdzić, że nam się udało osiągnąć to co chcieliśmy - uważa Kwieciński. Czy Wilki stać na zrealizowanie tego planu? Wydaje się, że tak. Zespół ma niewątpliwy atut w postaci swojego specyficznego, czarnego toru. Jeśli tylko nie powtórzy się sytuacja z zeszłego roku, kiedy krośnianie praktycznie z marszu przystąpili do pierwszego spotkania, bez większych przygotowań, to selekcjonując z szerokiej kadry tę najlepszą siódemkę (uwzględniają oczywiście limity KSM) może się zdarzyć, iż nie pozwoli ona wywieźć rywalom punktów z Podkarpacia.

Damian Celmer w poprzednim sezonie zdobywał punkty dla PSŻ Poznań Kto ma największe szanse znaleźć się meczowym zestawieniu? Ciężko przewidzieć, choć liderem zespołu wydaje się, że powinien być wspominany już Kenneth Hansen. Podobne zdanie ma także Ireneusz Kwieciński, który liczy też na Grzegorza Knappa oraz nie wyklucza, że być może to całkiem inny żużlowiec zaskoczy i będzie wyróżniał się skuteczną jazdą. - Ja myślę, że w tym roku krajowym liderem będzie Grzesiek Knapp, a zagranicznym Kenneth Hansen. Mam nadzieję, że to będą tacy zawodnicy, których bez kompleksów będzie można przy remisie w meczu wystawić do ostatniego biegu. Należy jednak też pamiętać, że w składzie mamy wielu żużlowców i niewykluczone, że któryś z nich wystrzeli z formą i to on będzie liderem.

Osiągniecie założonego celu będzie z pewnością zależne od kilku czynników. Stabilność finansowa i "dogadanie się" z nowymi tłumikami (o ile nie zostaną wycofane) wydają się być tu kluczowe. Dużo wyjaśni się już 17 kwietnia, bo to właśnie wtedy krośnianie zainaugurują sezon pojedynkiem na swoim torze z Kolejarzem Opole.

Kadra KSM Krosno:

Seniorzy: Josef Franc (Czechy) - 6,50 Kenneth Hansen (Dania) - 6,50 Krister Jacobsen (Dania) - 6,50 Jan Jaros (Czechy) - 6,50 Martin Malek (Czechy) - 6,50 Patrick Noergaard (Dania) - 6,50 Zdenek Simota (Czechy) - 6,50 Grzegorz Knapp - 6,12 Laszlo Szatmari (Węgry) - 3,52 Damian Celmer - 3,38 Borys Miturski - 2,50

Juniorzy: Roman Cejka (Czechy) - 6,50 Michael Hadek (Czechy) - 6,50 Pavol Pucko (Czechy) - 6,50 Aleksander Conda (Słowenia) - 3,05 Dawid Bąk - 2,50 Mateusz Wieczorek - 2,50

Kontrakty bez aneksu finansowego (warszawskie): Henning Bager (Dania) - 6,50 Michaił Oneszko (Ukraina) - 6,50 Paweł Machnik - 2,50 Piotr Machnik - 2,50 Mateusz Szostek - 2,50

Trener: Ireneusz Kwieciński

Przyszli: Damian Celmer (Poznań), Borys Miturski (Częstochowa), Zdenek Simota (Łódź), Aleksander Conda (Miszkolc), Pavol Pucko (Poznań), Roman Cejka (Czechy), Dawid Bąk (Ostrów), Laszlo Szatmari (Miszkolc), Michael Hadek (Lublin), Henning Bager (Piła), Michaił Oneszko (Ukraina)

Odeszli: Mads Korneliussen (Kraków), Adrian Osmólski (Łódź), Krzysztof Stojanowski (Gdańsk), Paweł Staszek (Piła), Bartosz Kasprowiak (bez klubu), Przemysław Dądela (bez klubu), Henrik Vedel (bez klubu)

Składy drużyn drugiej ligi --> Kliknij tutaj

Terminarz spotkań drugiej ligi --> Kliknij tutaj

Jan Jaros i Martin Malek mają już długi staż w krośnieńskim klubie. Czy dzięki temu będzie im się łatwiej przebić do składu?

Źródło artykułu: