Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Stowarzyszenie Kibiców Wybrzeża Gdańsk żąda gruntownych zmian w klubie

Jeszcze przed spadkiem do I ligi, przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Wybrzeża Gdańsk zaczęli zwracać uwagę na problemy w klubie. Mariusz Kędzielski wyjawił kilka pomysłów na uzdrowienie sytuacji.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Stowarzyszenie Kibiców Wybrzeża Gdańsk istnieje od 2009 roku i brało udział w wielu różnych akcjach charytatywnych, mających na celu promocję gdańskiego klubu i pomoc potrzebującym. To oni przed niedzielnym meczem z Betardem Spartą Wrocław zebrali fundusze na zakup opon dla srebrnych medalistów MDMP 2012. Od jakiegoś czasu starają się walczyć o zmianę zarządu GKS Wybrzeże S.A. z jego prezesem Maciejem Polnym na czele. Odbyli oni w ostatnich tygodniach wiele spotkań. - Jako Stowarzyszenie Kibiców Wybrzeża Gdańsk jesteśmy otwarci na wszystkie osoby, którym leży na sercu dobro gdańskiego żużla. Jak do tej pory odbyliśmy spotkania z Radą Nadzorczą GKS Wybrzeże S.A., zarządem klubu, a także autorytetami i osobistościami znanymi w światku żużlowym: Zenonem Plechem, Gerardem Sikorą oraz braćmi Terleckimi. Przed nami jeszcze wiele spotkań, które mamy nadzieję, że doprowadzą do oczekiwanych zmian - powiedział Mariusz Kędzielski, członek SKWG. - Jednym z naszych priorytetów jest odbycie spotkania z Prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem, który już wielokrotnie jawił się jako przyjaciel gdańskiego żużla. Nie mniej istotna w kontekście przyszłości Wybrzeża będzie także rozmowa z przedstawicielami Grupy Lotos. Wierzymy, że ich dalsze funkcjonowanie w sporcie żużlowym nie jest jeszcze sprawą zamkniętą - dodał Kędzielski w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl.

W wywiadzie udzielonym portalowi SportoweFakty.pl, Maciej Polny mówił wprost, że jak znajdzie się osoba, która załatwi więcej pieniędzy na klub, to ustąpi jej miejsce. Czy SKWG ma szansę tyle pieniędzy zebrać? - Maciej Polny w swoich wypowiedziach jawi się niczym baśniowy król, który wszem i wobec ogłasza: "Jeśli znajdzie się rycerz, który zabije smoka - oddam pół królestwa i królewnę za żonę". W tym wszystkim brakuje podstaw dla twierdzenia jakoby on sam był gwarantem jakichkolwiek pieniędzy - ironizuje Kędzielski. - Kluby żużlowe w całej Polsce składają się z pasjonatów czarnego sportu i wziętych biznesmenów, tworzących rady nadzorcze. Dlatego trudno nam uwierzyć w to, że zmiana prezesa, czyli proces który w sprawnie zarządzanych spółkach zachodzi regularnie co kilka lat, mogłaby wywołać tragiczne skutki w postaci braku środków na funkcjonowanie żużla w Gdańsku. Dodatkowe wątpliwości budzi fakt, że prezes Polny w odróżnieniu od kilku innych prezesów nie reprezentuje swoją osobą żadnego kapitału - dodał.

Stowarzyszenie Kibiców Wybrzeża Gdańsk na tą chwilę nie ma kwoty mogącej zagwarantować walkę o najwyższe laury w polskim żużlu. - Nie jestem szaleńcem, by twierdzić, że SKWG dysponuje kwotą 2-3 milionów złotych na przejęcie klubu i gwarantuje pozyskanie kolejnych 6-7 milionów na jego funkcjonowanie na najwyższym krajowym poziomie. Tym niemniej cały czas prowadzimy rozmowy z lokalnym środowiskiem biznesowym i często spotykamy się z głosem, że barierę przed inwestowaniem w klub stanowi skład obecnego zarządu - zauważył Kędzielski, który na co dzień jest prywatnym przedsiębiorcą.

Problemem Wybrzeża jest w ocenie członków SKWG marketing. - Działacze GKS-u na chwilę obecną sprawiają wrażenie ludzi, którzy uważają, że to kibice są dla klubu, a nie na odwrót. To fundamentalny błąd w zarządzaniu klubem sportowym. Nie ma udogodnień przy zakupie biletów, implementowania nowych technologii do funkcjonowania klubu i brakuje świadomości, że dla kibica liczy się relacja ceny do jakości produktu, którym tutaj jest widowisko sportowe - wylicza Mariusz Kędzielski. - Wybrzeże jest jedynym klubem żużlowym w promieniu 120 km, a mimo to brakuje go w sąsiednich gminach, miastach i miasteczkach. Również w relacjach ze sponsorami dominuje postawa roszczeniowa, a nie biznesowa, gdzie zamiast zwrotu "daj" występuje "zainwestuj – dzięki temu odniesiemy wzajemne korzyści". Najsmutniejsze jest to, że po 7 latach od zmiany zarządu w świadomości przeciętnego kibica w ogóle nie funkcjonuje marka GKS Wybrzeże. Pracy w tym aspekcie jest do zrobienia bardzo dużo. Będzie ona wymagała nakładu ogromnych środków finansowych oraz wielu lat ciężkiej pracy zanim zostaną uzyskane satysfakcjonujące rezultaty. O samych pomysłach przyjdzie czas rozmawiać, gdy pojawią się konkretne osoby na odpowiednich stanowiskach. Zapewniam jednak że jest ich bardzo wiele i są one innowacyjne zarówno dla polskiego żużla jak i sportu w ogóle - zdeklarował.

Czy brana jest możliwość współpracy z Maciejem Polnym? - Pomimo tego, że Maciej Polny ewidentnie nie sprawdził się w roli prezesa, wcale nie odrzucamy jego doświadczenia w kontekście

funkcjonowania przyszłych władz klubu. Jednak na pewno nie w takim charakterze jak obecnie. Członkowie SKWG nie są również zainteresowani dołączeniem do obecnego zarządu klubu. Jedynym rozwiązaniem jest według nas wymiany całego zarządu - powiedział wprost przedstawiciel SKWG. Kto mógłby zostać nowym prezesem? - Jest jeszcze za wcześnie, aby podawać konkretne nazwiska. Zresztą nasza filozofia sprowadza się do tego, że im ciszej o prezesie klubu tym lepiej to świadczy o klubie i nim samym. Obecnie wielu prezesów, w tym Maciej Polny, zapomina o tym, że to żużlowcy są gwiazdami tego sportu, a nie działacze. Na dziś wiemy, że Maciej Polny o organizacji i zarządzaniu profesjonalnego klubu sportowego wie niewiele, co wielokrotnie udowadniał w rozmowach z nami - przeanalizował Kędzielski.

Niewątpliwym sukcesem klubu i Macieja Polnego są sukcesy wychowanków Lotosu Wybrzeże, którzy w tym sezonie zdobyli kilka medali. - Bardzo cieszymy się z sukcesów gdańskiej młodzieży. Natomiast naszym zdaniem poprawa szkolenia to przede wszystkim zasługa Grupy Lotos, która zdecydowanie zainwestowała w gdańską młodzież, oraz wspaniałego zaangażowania rodziców tych młodych chłopaków. W tym wypadku rola prezesa ograniczała się do nieprzeszkadzania, co również może być wielką sztuką - ocenił Kędzielski.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (37):

 • GKS Wybrzeże fan Zgłoś komentarz
  pierdu pierdu, Ja myślę, że sukcesy młodzieży to przede wszystkim zasługa Stowarzyszenia.
  • KS Krosno Zgłoś komentarz
   anty gacek -[quote]Zobacz chłopcze jak wszyscy po tobie jadą i cię minusują [/quote] Tak to jest jak sie godności nie posiada a o honorze już nie wspomnę, prorok te cechy wyzbył się w
   Czytaj całość
   trakcie urodzenia albo mu zanikły.
   • KS Krosno Zgłoś komentarz
    [quote]Pani Marta powinna mu powiedzieć jak chce że Dawidku ja cię bardzo lubię i szanuję a nawet niech mu powie że go kocha ale ze stadionu mi wara.To nie jest profesjonalne podejście.A
    Czytaj całość
    jak za rok Crump,Walasek,Sówka i Okoń teoretycznie pójdzie do Unii to tez się ich z powodu sentymentu nie wyprosi sprzed meczowego treningu jak przyjadą?[/quote] Mylisz kolej rzeczy ,lamart mieszka w rzeszowei i jest wychowankiem tegoż klubu , a crump, okoń czy walas juz nie więc zakładam że to było kluczowe, zresztą nie rób z tego nie wiem jakiej sensacji , gdyby to zdarzało się nie raz to bym zrozumiał a ty to roztrząsadz w każdym poście podobnie jak dawną cenę biletów. Chłopie to minęło i już nie wróci nie przykładaj do tego takiej uwagi.
    • KS Krosno Zgłoś komentarz
     [quote]Kolego sympatyczny jeśli ona chce szanować Lamparta to ja nic w tym złego nie widzę.Niech przynajmniej jego szanuje skoro kibiców nie potrafi[/quote] Na jakiej podstawie twierdzisz
     Czytaj całość
     że póltorakowa kibiców nie szanuje ?? bo pozwoliła lampartowi przyglądać się na treningu dzień przed derbami ,czy dlatego że zmniejszyła cenę biletów.
     • KS Krosno Zgłoś komentarz
      [quote]Jeśli Ty nic w tym nie widzisz że Lampart wjeżdża na trening przed meczem derbowym to sorki ale naprawdę nie mamy o czym pisać.(...).Ale skoro dla Ciebie to normalne... Sorki. Ty
      Czytaj całość
      pewno na jej miejscu zaprosiłbyś całą Unię aby zobaczyli jak sie tor przygotowuje (...) [/quote] Prorok to że był sam lampart to nie oznacza to coś nie stosownego ,mieszka w rzeszowie to przyszedł wówczas na stadion zobaczyc trening, zresztą o ile pamiętam nic w tym meczu nie pokazał, więc wiele na to wskazuje że nic nie wyniósł z samego patrzenia. Pozatym odnośnie toru to wystarczy w dniu meczu polewaczką parę kółek przejechać i ciągnikiem przez co tor nie będzie taki sam jak na treningu.
      • KS Krosno Zgłoś komentarz
       [quote]Właśnie ci kolega dzisiaj na forum pisze o Wrocławiu że przyczyna jest ta sama i że od czasu gdy wychowanek Janowski odszedł to przychodzi kilka tysięcy mniej
       Czytaj całość
       kibiców[/quote] Prorok nie mówi mi takich rzeczy że we wrocku jest mała frekwencja jest bo odszedł janowski i z tego powodu klub nic nie osiąga.?? Bo w rzeszowie piszesz iż to jest spowodowane tym że jest półtorakowa a we wrocku że nie ma janowskiego ??? -ciekawe stwierdzenie.
       • KS Krosno Zgłoś komentarz
        [quote]A ja zapewniam Cię że sponsor w takim mieście jak Rzeszów by był[/quote] Prorok skad takie stwierdzenie, czym sie różni rzeszów w którym jak sam psizesz byłby sponsor od takiego
        Czytaj całość
        wrocka gdzie o niego cieżko czy też gdańska z którego to jak odejdzie lotos to pójdą na dno. Zastanawia mnie jaki sponsor w rzeszowie by się znalazł gdyby marma i pge odeszło.
        • prezeso Zgłoś komentarz
         polny to kawal cwaniaka który już wie ze jeszcze z 10 lat będzie rządził klubem i będzie dyktatorem!
         • prezeso Zgłoś komentarz
          tosz to szok że ta rolny nie ma ambicji za grosz i siedzi przyspawany do stołka, jedno jest pewne kasa go trzyma!
          • wanciak Zgłoś komentarz
           Świderski już się pożegnał z GKSem.
           • sympatyk zuzla Zgłoś komentarz
            Powyżej napisany reportaż o roszadach w Gdańsku.To co jest napisane to powinno działać w każdym klubie już dawno i wszystkie regulaminy powinny iść ku ułatwieniu i ulepszeniom
            Czytaj całość
            bezpieczeństwa na torach i aby kibic,sympatyk mógł oglądać zawody, kibic jest potrzebny klubowi a nie odwrotnie jak to bywa kasę ściągnąć a nic się nie robi by przyciągnąć kibica.Od tego właśnie powinien być regulamin i wszyscy związani z tym sportem należało by wysłuchać i dojść jakiegoś konsensusu i w ten czas by wszystko było jak należy a nie krawaciarze swoje ,prezesi jeden drugiemu co on potrafi ja ci pokażę i mamy żenadę a sympatyk co ma to kupić za słoną kasę nie chce i słusznie.Wszyscy co tworzą sponsorują i chcą to oglądać powinni wspólnie tworzyć te widowiska i się dogadywać i ustalać co by podniosło prestiż tego sportu.Pozdrawiam i powodzenia gdańszczanie.
            • Stal-Gorzów Zgłoś komentarz
             Widac w tym klubie coraz gorzej, dobrze że ten cyrk będzie kontunuowany już w 1 lidze.
             • KS Krosno Zgłoś komentarz
              [quote]A krosna do Rzeszowa nie porównuj bo w Krośnie nigdy żużla nie było bo być nie mogło gdyż tam zawsze był jakiś problem.A to maszyna startowa się zepsuła i jechali na
              Czytaj całość
              chorągiewkę a to nagłośnienie zaczęło działać po ósmym biegu,a to karetka nie dojechała itp i itd[/quote] Gdyby nie półtorakowa na którą tak psioczysz to też byście mieli takie problemy, zastanawia mnie kogo byś wówczas obwiniał ??
              Zobacz więcej komentarzy (24)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×