KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Grzegorz Drozd: Randka w ciemno, czyli ranking Grand Prix 2013

Za sześć dni w nowozelandzkim Auckland rozpocznie się walka o tytuł indywidualnego mistrza świata. Według fachowców tegoroczna stawka jest najmocniejsza i najbardziej wyrównana w historii cyklu.
Grzegorz Drozd
Grzegorz Drozd

15. Tai Woffinden
Po śmierci ojca z Taia zupełnie zeszło powietrze. Pogrążył się nieco w sportowej apatii. W trakcie debiutu w 2010 roku w roli tunera i mentora pomagał mu legendarny Mike Lee. Nawet długi Mike nie potrafił wytrzymać w boksie Woffindena do końca sezonu. Młody żużlowiec nie jest łatwy we współpracy. Woffinden wie, że jego miejsce w GP jest na wyrost i znalazł się w nim tylko dlatego, bo BSI potrzebowało w stawce Anglika. Bez wiary, że może podołać wyzwaniu, a także bez odpowiedniego budżetu. Skazany na niepowodzenie. Broni go talent. Ale to za mało.

14. Krzysztof Kasprzak
W trakcie zimy powiedział, że daje sobie pięć lat, aby osiągnąć szczyt. Tymi słowami udowadnia, że w dalszym ciągu boi się stanąć oko w oko z presją. Odwleka egzamin dojrzałości własnej kariery. Gdy Krzysztof w 2007 roku dostał stałe miejsce w GP, jego ojciec Zenon karmił mnie w wywiadzie identycznymi rewelacjami o planie pięcioletnim. Kasprzak ma bardzo dobre zaplecze finansowe, sprzęt, starty i dobrego tunera w postaci ojca. Nigdy nie był wielkim talentem, ani jego jazda nie porywała. Podczas wielu lat wyrobił sobie wzorową sylwetkę przy kredzie, ale prawdziwy egzamin umiejętności jest w trakcie walki w kontakcie. Firmowym grzechem KK jest zaciąganie ręcznego na wejściu w łuk. Mało błyskotliwy po szerokiej.

13. Matej Zagar
Ogromny talent i swoboda jazdy na żużlu. Największy minus to brak motywacji i zbyt wyluzowane podejście do żużla. Porażkami zbytnio się nie przejmuje. Za mało zawzięty, co udowadniał wyborami w trakcie kariery. Dość długo wolał kręcić komplety w słabej angielskiej Premier League zamiast przejść do wyższej ligi, a także bardzo późno przystąpił do ligi szwedzkiej i polskiej. Nie lubi się przemęczać. Ani fizycznie ani psychicznie. Nie walczy zbyt twardo. Dobry start, świetne warunki fizyczne i lekka technika.

12. Andreas Jonsson
Kiedyś temu zawodnikowi wróżono wielką karierę. Dobre warunki fizyczne: szczupły i wysoki. Bogata rodzina i samorodny talent. Wielu twierdzi, że AJ ma za dobrze w życiu i nie potrafi wykrzesać z siebie sportowej złości. Coś w tym jest. Po latach "zmuszania" swojej psychiki sięgnął w końcu po medal w 2011 roku. Jego poczucie sukcesu jest już nakarmione. Wie, że następcą Rickardssona nie będzie. Zresztą od młodych lat bardzo irytował się na podobne porównania i kreowania go na następcę Tonego. Nie ta mentalność. Stać go na najbardziej spektakularną walkę w pojedynczych wyścigach, ale nie potrafi zmusić organizmu do ciągłej walki i rywalizacji o "wszystko". Ponadto rozstał się z Blomfeledem i rozpoczął "szukanie" sprzętu od zera.

11. Antonio Lindbaeck
Najsłabszy psychicznie zawodnik w stawce. Dość przypadkowe zwycięstwo w Terenzano naładowało Szweda na drugą część sezonu. Wygrywał jeżdżąc na fali sukcesu. Wiedział, że nic nie musi. Mózg zakodował tylko jedną pozytywną myśl: mogę i potrafię. Przed zbliżającym się sezonem chce wynik co najmniej powtórzyć, a ponadto zapowiada walkę o jeszcze wyższe cele. Teraz jego mózg zakodował - muszę. Aby zrealizować swój cel musi średnio w każdym turnieju jechać na dwucyfrówkę. Lindbeack zwyczajnie tego nie zniesie. Przed finałem juniorów we Wrocławiu w 2004 roku napisałem publicznie, że nie wytrzyma presji faworyta i upadnie w półfinale w pierwszym łuku. Dokładnie tak było. Antonio to już taki typ. Gdy jako junior przebojem wdzierał się do czołówki wszystko mu wychodziło. Po odejściu Rickardssona miał być jego następcą. Efekt był taki, że zaczął wozić olimpiady i nie potrafił poradzić sobie sam ze sobą. Został złapany przez policję za kółkiem pod wpływem alkoholu i obwieścił zakończenie kariery. Na szczęście szybko wrócił na tor. Przytłaczająca go presja omal nie zakończyła jego przygody z żużlem.

10. Niels Kristian Iversen
Zawodnik bardzo ambitny i przede wszystkim pracowity. Rzadko kto docenia ile włożył pracy w budowę swojej formy. Najbardziej zapracowany żużlowiec ostatnich lat. Jego odwieczny problem, to brak twardości w walce. W ostatnim czasie lekko poprawił ten element, ale wciąż za mało jest agresji w jeździe Duńczyka. Niels to po prostu miły gość i nie będzie inny. Będzie czarował techniką, będzie się dwoił i troił na motocyklu, nie unikał walki w kontakcie, ale w tym ostatnim przypadku, to rywale wciąż wożą Nielsa w krzaki, a nie odwrotnie.

9. Martin Vaculik
Ambitny chłopak, który wie czego chce i wierzy w osiągniecie sukcesu. Starannie się prowadzi. Bardzo dobrze przygotowany pod względem psychofizycznym. Ma dobrze przygotowane maszyny. Najmocniejsze strony, to zdecydowanie start i ładna swobodna sylwetka. Martin zupełnie nie jest walczakiem. Za mało wszechstronny. Jego ogromny atut to miejsce zamieszkania. W porównaniu ze Słoweńcami, czy Włochami łatwiej mu się rozwijać. Słowacja jest bliżej Polski i Szwecji. Geografia ma bardzo duże znaczenie przy rozwoju nawet pojedynczego zawodnika. Kibice nie rozważają podobnych aspektów.

8. Fredrik Lindgren
W połowie 2011 roku zauważyłem, że Fredrik zaczął ostrzej walczyć. Efekty przyszły bardzo szybko i Szwed znalazł się w gronie najlepszej "ósemki" cyklu. Poziom agresji utrzymał w minionym roku i ponownie było w miarę dobrze. Lindgren idealnie panuje nad motocyklem i ma zimne nerwy. Jest pracowity i stawia sobie ambitne cele. Jest jeden problem. Podobnie jak Vaculik jest za mało wszechstronny. Za bardzo skupia się przy krawężniku. Jego jazda, to lepsza kopia Jimmy Nilsena. Lindgren jest za mało przebojowy. Zbyt rzadko korzysta z ataków po szerokiej i napędzania motocykla przy bandzie. Najbardziej kompletnym szwedzkim żużlowcem w nowej erze żużla był Per Jonsson. Fredka powinien iść po nauki do Pera.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (82)
 • Ragnar Gniezno Zgłoś komentarz
  1.Gollob- Geniusz,połapał się już Tłumikami,bo jedynie one pozbawiły go medali przez 2 ostatnie lata.Perfekcjonista na torze i parku maszyn,czyta tor jak nikt,tylko przypadki mogą
  Czytaj całość
  zachwiać tą maszynę do zwycięstw 2.Holder- pewny siebie wszechstronnie jeżdżący ostry w walce -powtóżyć złoto nigdy nie jest łatwo,może go to lekko deprymować 3.Pedersen- Zawzięty,pracowity,zmotywowany,będzie nezwykle groźny 4.Iversen- Rewelacyjny i pracowity,pokaże jak jest dobry w tym sezonie,ciężka praca przyniesie skutek 5.Ward-Będzie jeździł na luzie i to mu pomoże.dobry technik 6.Sajfutdinow- będzie chciał udowodnić ze może powalczyć o medal 7.Hampel- po słabej końcówce zeszłego sezonu w tak wyrównanej stwce trzeba być bardzo pewnym siebie by osiągnąć szczyt,czy bedzie tak pewny jak kilka lat temu w takiej stawce nie wiadomo 8.Vaculik-tym razem będzie trudniej,już wie o co chodzi i jak ciężko o to zawalczyć. Dobry zawodnik,ale rywale także mocni od 9-15stego dowolna kompozycja,naprawdę wszyscy są bardzo dobrzy w całej stawce zawodników,zadecydują detale,ale myślę że pierwszą 8mkę dobrze wytypowałem. Stawka niezwykle wyrównana ,każdy punkt ciężko wywalczony.zdarzy się tak że zwycięzca w jednym G.P. w następnym będzie na końcu stawki. Gratulacje dla całej stawki zawodników bo to prawdziwa elita. Może się okazać że każde Grand Prix wygra kto inny,a tego jeszcze nie było.Mistrz Świata tym razem zdobędzie maximum 150 punktów w całym cyklu.
  • zuzelforum Zgłoś komentarz
   nie do końca się zgodzę. Po pierwsze uważam, że Tomek Gollob nie załapie się na podium. Myślę, że miejsce 5-7 to będzie szczyt jego możliwości. Moim zdaniem mistrzem zostanie albo
   Czytaj całość
   Holder albo Pderesen. No i PUK dla mnie jest zawodnikiem, który sporo namiesza w tym roku i będzie bardzo blisko podium lub nawet na nim!!!
   • Tomekx69 Zgłoś komentarz
    Moim zdaniem rok 2012 był rokiem zmiany warty pokoleniowej symbolem tego jest tytuł IMŚ zdobyty przez Holdera. Największe szanse na tytuł ma moim zdaniem Holder najpowazniejszym
    Czytaj całość
    kontrkandydatami bedą Sayfudinow, Word ,Pedersen i Lingren. Jesli chodzi o naszych zawodników Kasprzak moim zdaniem nie nawiąze walki o pierwsza 8 sukcesem beda wygrane pojedyńcze wyścigi oraz zakwalifkowanie do 2 półfinałów. Miejsce w generalce od 10 - 13.Gollob moim zdaniem o pudle może zapomnieć szczególnie,że on chyba podświadomie czuje,że emeryturka tuż tuż i bardziej zyje innymi sportami motorowymi niż speedweyem a działanie na kilka frontów nie sprzyja byciem mistrzem świata . Myslę,że miejsce 7-10.Hampel myślę,że jest wielką niewiadomą i stawiam go podobnie jak Golloba od 7-10 miejsca w generalce. Powodem tej niskiej mojej prognozy jest jego długie dochodzenie do formy po kontuzji, kolejnym powodem jest zmaiana barw klubowych, gdyż przejscie do Zielonej Góry moim zdaniem było błedem i sprzet. Jarek sam nie jest pewien swego sprzetu o czym pisze redaktor wyżej. Co do oceny Polaków abym sie myliłale rozum podpowiada mi tak a nie inaczej.
    • stock21 Zgłoś komentarz
     Takie trochę dywagacje bez sensu. Hancock i Gollob to niemal równolatkowie, ale to jankes nie da rady fizycznie. Na jakiej podstawie? Ostatnie sezony pokazują, że to raczej Gollob "wysiada"
     Czytaj całość
     przy Hancocku. W czasach gdy 50% sukcesu to sprzęt, 35% to talent, a reszta to inne walory raczej nie ma co patrzeć na to, że ktoś jest miękki a kto inny nie. Ranking wg mnie to: 1. N. Pedersen - po ubiegłorocznej porażce ma wielką motywację do sukcesu i będzie dążył. Poza tym to już nie Nicki zabójca, tylko jego lepsza wersja - nicki perfekcjonista. 2. Holder - chyba jeszcze nie jest gotowy na obronę tytułu. 3. Sajfutdinov - wg mnie zmiana środowiska w Polsce da mu kopa i pokaże, że ma potencjał, ale jeszcze nie mentalność na mistrza 4. Hancock - im starszy tym lepszy, ale motywacja już nie ta 5. Gollob - j.w. Ale stara gwardia jeszcze daje radę 6. Ward - o ile nie zrobi jakiejś głupoty i nie trafi do więzienia, to wejdzie spokojnie do czołówki. Największy talent w tym sporcie od bardzo dawna. 7. Iversen - super sezon i nadzieje, że w końcu przekuje swój talent w sukcesy. Na razie musi spróbować zakotwiczyć na dłużej w stawce najlepszych. 8. Linbaeck - małymi kroczkami do celu. Jest o wiele bardziej zdeterminowany niż Fretka. Ale musi parę kilo zrzucić (wiadomo baba z wozu koniom lżej), wtedy powalczy o medal. 9. Lindgren - nie ma jeszcze mentalności zwycięzcy. Solidny, ale ma tylko pojedyncze błyski. Ale niewątpliwie duży talent. 10. Hampel - kontuzja da znać o sobie i przyhamuje Jarka na kilka miesięcy. Potem będzie już za późno. 11. Jonsson - wypalony, bez motywacji. I zapewne jakaś kontuzja mu się przytrafi (aczkolwiek nie życzę mu tego). 12. Zagar - za wysokie progi na Mateja nogi. Dobry zawodnik, ale na sukcesy ma marne szanse (sam talent nie wystarczy) 13. Vaculik - w 2012 pokazał, że drzemie w nim talent, ale jako stały uczestnik nie będzie miał elementu zaskoczenia 14. Woofinden - Tai tak jak cały brytyjski speedway jedzie po równi pochyłej. Duży talent, ale zbyt mało pracy wkłada w swoją karierę. Nie ma przy sobie "mentora" który pokazałby mu właściwą drogę. 15. Kasprzak - nie da się osiągnąć sukcesu bazując na tym co było daaawno temu. Niestety Kasper stał się przeciętnym ligowcem, a nie błyskotliwym liderem drużyny. Ale w Gorzowie będzie wysoko.
     • Rutekk Zgłoś komentarz
      obstawiam zakonczenie cyklu GP 2013: 1. N. Pedersen 2. Holder 3. Sajfutdinov 4. Ward 5. Hampel 6. Hancock 7. Iversen 8. Lindbaeck
      • lukas157 Zgłoś komentarz
       Bardzo ciekawy ranking, musze go sobie zapisać i sprawdzić po sezonie te Pana wróżenie.
       • Kasper 11 Zgłoś komentarz
        1.Pedersen 2.Holder 3.Gollob 4.Hampel 5.Sajfutdinov 6.Hancock 7.Lindbaeck 8.Iversen 9.Vaculik 10.Ward 11.Lindgren 12.Zagar 13.Jonsson 14.Kasprzak 15.Woffinden
        • Rybnicki_Rekin Zgłoś komentarz
         Ja tam wierzę w Jarka. Każdy ma swoje typy i nie ma co spinać.
         • mentikk Zgłoś komentarz
          Obstawienie, że Mistrz obroni tytuł to trochę pójście na łatwiznę. Nie będzie to wcale proste dla Chrisa. Tak po prawdzie strzelać to teraz można w tych, którzy ogólnie są mocnymi
          Czytaj całość
          zawodnikami od kilku lat. Jak będzie w cyklu będziemy wiedzieli gdzieś po 3 turniejach. Auckland samo w sobie niekoniecznie jest wyznacznikiem... Mimo to stawiam, że o tytuł powalczą Nicki, Tomek, Chris, Emil i może AJ.
          • arter Zgłoś komentarz
           Gollob nie ma już szans na medal. Niestety, ale nadeszła pora młodych zawodników i tych którzy są na topie. O medale powalczą Pedersen, Holder, Hampel, Iversen, Lindbaeck, Emil. Nie
           Czytaj całość
           skreślałbym także Jonssona Vaculika i Warda. Chociaż Darcy to jeszcze taki niesforny dzieciak, ale smykałkę do żużla ma i może zaskoczyć. Gollob się już wypalił ciężko mu będzie utrzymać miejsce w 8. Także Hancock spuści ostro z tonu. Nie oszukujmy się wiek powoli robi swoje. Lindbaeck jest w stanie zawojować GP po poprzednim sezonie widać, że dojrzał jako zawodnik i nie zdziwię się jak zobaczę go na koniec na podium. Tak samo Iversen fantastyczny poprzedni sezon, jeśli go powtórzy to spokojnie znajdzie sie w TOP SIX!
           • trzykas Zgłoś komentarz
            Ward z Holderem i Gollobem będą tworzyli kolektyw i między nimi rozstrzygnie się mistrzostwo. Obawiam się jedynie o Warda czy czegoś sobie nie zrobi na torze gdyż jego ambicja jest
            Czytaj całość
            ogromna.
            • ks vitold Zgłoś komentarz
             1.Nicki(niestety-zemsta za gp 2012),2.pan T.G. 3.Chris.
             • Danio KSSG Zgłoś komentarz
              2013- Mistrzem wydaje mi się że będzie Tomek Gollob ;) a o podium powalczą Nicki, Chrispy,Emil,Greg i Vacul ;) pozdro. ; )
              Zobacz więcej komentarzy (36)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×