KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wkrótce usłyszycie o młodych żużlowcach z USA - rozmowa z Billy Hamillem, menadżerem reprezentacji USA

Billy Hamill jeszcze rok tego ścigał się dla USA w DPŚ. Teraz jako menedżer doprowadził ją do piątego miejsca. O DPŚ, szkoleniu młodzieży i polskiej lidze rozmawialiśmy z Billym w Pradze.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik

Maciej Kmiecik: Rozmawiamy po barażu DPŚ, w którym reprezentacja USA była bliska sprawienia ogromnej sensacji, bo niespodziankę drugim miejscem na pewno zrobiła. Co czuje menedżer USA po takim turnieju?

Billy Hamill: Jestem niezwykle dumny z tych chłopaków. Brakuje słów, by opisać ambicje, którą włożyli w ten turniej. To drugie miejsce wywalczyliśmy ogromnym sercem. Pokazaliśmy, że mniejsze umiejętności można nadrobić ambicją. Dziękuję chłopakom za zaangażowanie i walkę. Cała nasza ekipa, każdy z mechaników i osób pomagających miał wkład w ten sukces.

Sensacja wisiała w powietrzu, bo po czterech kolejkach reprezentacja miała tyle samo punktów, co Australia...

- A pomyślałbyś, że na początku zawodów będziemy liderem?

Absolutnie nie...

- No właśnie. Chyba nikt się nie spodziewał tego, że będziemy prowadzić. Owszem, Greg Hancock mógł wygrać na inaugurację, ale to co później zrobił Ryan Fisher przeszło nasze wyobrażenia. Prowadziliśmy sensacyjnie, praktycznie do końca walcząc o pierwsze miejsce z Australią. Nikt na nas nie stawiał, ale my wierzyliśmy, że możemy pokusić się o niespodziankę. Przegraliśmy co prawda z Australią, której życzę wszystkiego najlepszego w finale. Jeśli zostaliby oni mistrzami świata, mielibyśmy satysfakcję, że ulegliśmy najlepszej ekipie (śmiech).

W czym tkwił wasz przepis na sukces? Macie jednego znakomitego żużlowca, Greg Hancocka, ale w barażu punktowali także inni zawodnicy...

- Atmosfera w naszym teamie jest niewiarygodna. Praktycznie tutaj wszyscy traktujemy się jak bracia. Pomagamy sobie wzajemnie. Wiemy, że jedziemy nie tylko dla siebie, ale dla całego naszego kraju. Jesteśmy dumni z faktu, że reprezentujemy Amerykę. Duch w zespole był ogromny.

Greg Hancock dokonał rzeczy niesamowitej zdobył 20 na 31 punktów całej waszej drużynie. Nie jest właśnie tak, że postawa „Herbiego” zaciemniła potencjał amerykańskiej reprezentacji?

- Greg jest wyjątkowym żużlowcem. On nie tylko zdobył dla nas te 20 punktów, ale był przede wszystkim dobrym duchem naszej ekipy. Jego jazda inspirowała pozostałych żużlowców do jeszcze lepszej postawy. Nigdy nie widziałem zawodnika, który tak kocha się ścigać na żużlu. Greg jest dumny z faktu, że reprezentuje Amerykę. Kiedy startuje dla reprezentacji jego zaangażowanie jest jeszcze większe, choć trudno tutaj dać z siebie jeszcze więcej niż Greg. A wracając do pytania, gdybyśmy mieli dwóch takich zawodników jak Greg, jechalibyśmy pewnie w finale. Przy trzech bylibyśmy najlepsi na świecie. Grega Hancocka mamy tylko jednego i trzeba cieszyć się, że inni zawodnicy też potrafią punktować. W przyszłości będzie jeszcze lepiej.

Greg Hancock wiecznie jeździć jednak nie będzie. Jaka jest zatem przyszłość amerykańskiego żużla?

- Przyszłość amerykańskiego speedwaya widzę w jasnych barwach. Pracujemy ciężko nad szkoleniem młodych chłopców. Trenujemy dzieci od siódmego roku życia. Myślę, że taki sukces, jak piąte miejsce naszej reprezentacji w DPŚ, na pewno pomoże w promocji żużla w USA.

Tym bardziej, że mówi się o ekspansji cyklu Grand Prix do USA już w przyszłym sezonie...

- Nadchodzi ekscytujący czas dla speedwaya w Ameryce. Pojawili się sponsorzy oraz osoby, które chcą, by żużel w USA się rozwijał. Bez ich pomocy nie byłoby nas w DPŚ. Nie mielibyśmy możliwości szkolić żużlowego narybku. Pojawienie się sponsorów, m.in. Monster Energy przy amerykańskim żużlu jest dla nas niepowtarzalną szansą. Mamy jeszcze Grega Hancocka i trzeba wykorzystać jego legendę, by młodzi zawodnicy mieli się na kim wzorować.

Kiedy możemy spodziewać się następców Billy'ego Hamilla i Grega Hancocka. To jest kwestia 2-3 lat, a może dłuższej perspektywy?

- Trudno określić to dokładnie, ale myślę, że jest to bliska perspektywa. Wkrótce usłyszycie o młodych żużlowcach z USA.

To są talenty na miarę Ciebie czy Grega Hancocka?

- Nie chcę składać takich deklaracji, ale pracujemy z utalentowanymi chłopcami. Trudno jednak powiedzieć, czy któryś z nich zostanie w przyszłości mistrzem świata i zrobi tak dużą karierę, jak Greg.

Startowałeś przez lata w Polsce. Śledzisz nadal na bieżąco rozgrywki polskiej Enea Ekstraligi?

- Owszem. Wiem, jakie kluby startują i kto prowadzi w tabeli, ale oczywiście nie jestem tak blisko, jak kiedyś. Sprawdzam wyniki głównie pod kątem występów Grega Hancocka. Czasami uda mi się pojawić gdzieś na meczu z Gregiem, ale niestety bywa to bardzo rzadko z uwagi na inne obowiązki.

Zmieniła się polska liga od czasu, gdy Ty w niej startowałeś?

- Trudno powiedzieć. Zawsze była to liga bardzo wymagająca i jedna najlepszych, a może nawet najlepsza na świecie. Kiedy startowałem też było trzeba naprawdę nieźle się sprężać, by punktować w Polsce. Teraz nadal jest ona wymagająca i nie wybacza błędów.

Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!

Billy Hamill jest dumny ze swoich podopiecznych i wierzy w przyszłość amerykańskiego żużla. Billy Hamill jest dumny ze swoich podopiecznych i wierzy w przyszłość amerykańskiego żużla.
Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10)
 • Oluch Zgłoś komentarz
  Billy, Grudziądz o Tobie pamięta ... :)
  • Jorn Zgłoś komentarz
   Ciekawe, czy pan Hamill uczy młodych, żeby przed decydującymi meczami żądali podwójnej stawki?
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    Fajnie by bylo aby pojawili sie mlodzi, bo niestety czas jest nieublagany i gdy skonczy jazde Herbie to slabo bedzie z Jankesami.
    • Maksi Zgłoś komentarz
     Czy to nie dziwne, że w tak bogatym kraju nie mogą znaleźć sponsorów na kluby zawodowców ?! Mają też o dziwo federację amatorską ale ich zawodnicy nie mogą jeździć z zawodowcami ani
     Czytaj całość
     uzupełnić kadry. My weszliśmy w zawodowstwo jako to lepsze, likwidując kluby amatorskie, i po niespełna 7-8 latach już słychać jęki o braku pieniędzy w wielu klubach - i tych z udziałem Skarbu Państwa / Tarnów, Bydgoszcz/, i tych , którzy tworzą prywatną spółkę akcyjną. Jak widać potrzebny jest "złoty środek"! A USA niech szuka sposobu na powrót Amerykanów bo ktoś w końcu będzie musiał zastąpić Grega H.!
     • smok Zgłoś komentarz
      Bardzo ciekawie to brzmi. A nawiasem mówiąc, skoro Hamill śledzi najbardziej wyniki Grega i jest to jego dobry kumpel, to pewnie kibicuje mu i jego drużynie. ;)
      • mwgbr Zgłoś komentarz
       tak to prawda
       • yes Zgłoś komentarz
        Wypowiadający się Hamill to rówieśnik Hancocka. W barażach Amerykanie jechali wiekową mieszanką: Wells – 1991, Manzares – 1993, Fisher - 1983, Hancock -1970. Czytamy czasami o
        Czytaj całość
        wynikach żużlowców USA. W październiku 2012 wygrali bez Hancocka w składzie z (umowną) Resztą Świata http://www.sportowefak...omolskiego Skład (delikatnie mówiąc) nie był zbyt młody: Venegas – 1967, Janniro – 1980, Bast – 1967, Hedden – 1973, Yarrow – 1984, Hicks – 1964. Mają co odmładzać.
        • qumpel Zgłoś komentarz
         Zanim pojawią się jacyś następcy, to już nie będzie w tej kadrze Hancocka, a bez niego, to ta reprezentacja będzie tylko tłem :)
         • Hockley Zgłoś komentarz
          Hancock zdobył 2/3 punktów zespołu, ale kto by się spodziewał, że taki dobry wynik osiągną Fisher i Wells? Nie zawsze punktowali, ale zrobili naprawdę sporo, pokazali charakter. Co do
          Czytaj całość
          przyszłości amerykańskiego speedwaya... Gdyby ktoś kiedyś trafił do GP i był zawodnikiem stałym, z jakimiś sukcesami, to będzie to deska ratunkowa i pociąg do powolnego odrodzenia. Obecnie, koniec kariery Grega będzie dużym problemem, ale wierzę w pracę i pasję, takich ludzi, jak Billy. Ona da za jakiś czas efekty.
          • UL_MŁP Zgłoś komentarz
           Bardzo dobrze by było gdyby Amerykanie znów wrócili do ścisłej czołówki to samo Nowa Zelandia, Norwegia, Węgrzy, Czesi.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×