KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PIMOT przeprowadził testy. Polski tłumik spełnia normy głośności!

Przemysłowy Instytut Motoryzacji przeprowadził testy głośności polskiego tłumika. We wszystkich pięciu próbach zmieścił on się w regulaminowych normach!

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski

Polski tłumik konstrukcji Leszka Demskiego nie otrzymał homologacji ze strony FIM. Mimo to, Przewodniczący GKSŻ Piotr Szymański od początku zapowiadał, że możliwe jest wprowadzenie go do użytku w polskich ligach żużlowych. Jednym z działań do tego zmierzających miały być testy głośności wykonane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT). Od początku założenie było takie, że jeśli głośność urządzenia nie przekroczy w nich 112 decybeli, to GKSŻ i Speedway Ekstraliga będą pozytywnie opiniowały wprowadzenie polskiego tłumika we wszystkich ligach żużlowych w Polsce do Polskiego Związku Motorowego, który podejmie decyzję w tej sprawie.

Testy odbyły się we wtorek. Ich wyniki nie są jeszcze oficjalne, ale ze źródeł zbliżonych do PIMOT-u uzyskaliśmy informację, że odbyło się pięć prób. W żadnej z nich polski tłumik nie przekroczył 112 decybeli!

Oznacza to, że urządzenie spełnia normy regulaminowe na najbliższy sezon, bowiem mieści się w obowiązującym aktualnie limicie 115 decybeli. Co więcej, jest również ono zgodne z przepisami, które będą obowiązywać od 2015 roku, kiedy limit wyniesie 112 decybeli. Nie ma więc mowy o tym, że tłumik konstrukcji Leszka Demskiego miałby zostać wprowadzony tylko na jeden sezon.

Gdyby testy przeprowadzone przez PIMOT wykazały, że głośność polskiego tłumika przekracza 112 decybeli (ale jest niższa od 115 decybeli), to rozważana była opcja wprowadzenia go w niższych klasach rozgrywkowych (z pominięciem Ekstraligi) oraz turniejach o nagrody PZM.

Warto również dodać, że testy zakończą się wydaniem atestu, który już ostatecznie rozwieje wątpliwości co do tego, czy polski tłumik spełnia wszystkie stawiane mu wymagania. Ostateczną decyzję w sprawie wprowadzenia urządzenia do użytku w polskich ligach żużlowych będzie podejmować Prezydium Zarządu Głównego PZMot, z prezesem Andrzejem Witkowskim na czele.

Na koniec warto przypomnieć, że z przeprowadzonej przez nasz portal sondy wynika, że za polskim tłumikiem opowiada się większość żużlowców. Największe poparcie ma on wśród zawodników z niższych lig.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Czy kolejne pozytywne wyniki testów głośności polskiego tłumika powinny doprowadzić do dopuszczenia go do użytku w polskich ligach żużlowych przez PZM?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (218)
 • Stalowy Zgłoś komentarz
  Gorzow: 1.kasprzak 2.bajerski 3.gapinski 4.miskowiak 5.swiderski 6.zmarzlik 7.cyfer Staszewski + juniorzy (Kaczmarek, Karczmarz) na rezerwie
  • Pietia Zgłoś komentarz
   Jezeli ten sam tłumik badany jest przez dwie różne instytucje i wg. jednej spełnia normy a wg. drugiej nie to chyba jest coś nie tak . Jedna z nich najwyrażniej oszukuje , lub jest do kitu
   Czytaj całość
   i trzeba jej zabronić atestowania sprzętu . Ha ha ciekawe która to . Sprawa dla Antoniego M. , bo pachnie korupcją
   • unista 1938 Zgłoś komentarz
    POKAŻMY W KOŃCU JAJA FIMOWI!
    • banc Zgłoś komentarz
     Jak miesiąc jak tych tłumików jeszcze nie ma. Wszyscy mają testować te kilka sztuk testowo wyprodukowanych?
     • tomas68 Zgłoś komentarz
      Dawać to do lig tam gdzie tego chcą a reszta jak g...a to niech dokłada do kosztu ciągłych napraw.
      • Di76 Zgłoś komentarz
       Wprowadzac i nawet sie nie zastanawiac.
       • semen66 Zgłoś komentarz
        No to czekamy na decyzję :) W większości oczekujemy podjęcia tej prawidłowej :)
        • Steev Zgłoś komentarz
         A jaki jest problem żeby DOPUŚCIĆ ten tłumik do wszystkich rozgrywek?Jego przeciwnicy niech jeżdżą sobie na obecnie używanych a zwolennicy na "PolDemkach".Życie szybko zweryfikuje
         Czytaj całość
         zarówno decyzje jak i portfele...
         • CKM71 Zgłoś komentarz
          Jest jeszcze miesiąc na testowanie tłumika nie widzę problemu z dopasowaniem a w zasadzie doregulowaniem silnika. Każdy ma tyle samo czasu. A nie sadzę aby to zajęło więcej n iż
          Czytaj całość
          tydzień. To samo tyczy się zapłonów gaźników i innych tyrystorów czy sprzęgieł. Jak coś nowego wyjdzie to Hampel razem z Protasem pierwsi w kolejce stoją za nowinkami. Tu polski dobry bo przelotowy to goście wolą na zatkanym. Nie rozumiem tego ale pewnie o kasę chodzi.
          • intro Zgłoś komentarz
           DĘBSKI POZWIJ FIM!!!!!!
           • Karolek ZG Zgłoś komentarz
            Panie redaktorze proszę być skrupulatnym i nie wprowadzać ludzi w błąd. "ENEA EKSTRALIGA: Liczba przepytanych zawodników: 12 Zwolennicy wprowadzenia tłumika L.Demskiego*: 5 Przeciwnicy
            Czytaj całość
            wprowadzenia tłumika L.Demskiego: 4 Zawodnicy nie mający zdania w tym temacie: 3 *Preferowany rok wprowadzenia tłumika: 2014: 2 2015: 3" Gdzie ta większość ja się pytam ? Nawet Ci co są za chcą wprowadzenia go w 2015. W niższych ligach i owszem bo tak jak pisałem wcześniej im pasuje taki układ.
            • .Bradoc St Zgłoś komentarz
             no i dobrze bedzie pasował jak ulał/.
             • Karolek ZG Zgłoś komentarz
              "Największe poparcie ma on wśród zawodników z niższych lig" No i nic dziwnego. Co im szkodzi poza Polską i tak nigdzie nie starują. Zrobią sobie silniki pod nowy tłumik i "luz w
              Czytaj całość
              doopie".
              Zobacz więcej komentarzy (69)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×