Kokpit Kibice

Janowski i Jędrzejak to za mało - Betard Sparta Wrocław vs. Stal Gorzów (relacja)

Zwycięstwem gości 50:40 zakończyło się spotkanie Enea Ekstraligi pomiędzy Betard Spartą Wrocław a Stalą Gorzów. O triumfie gorzowian zadecydowała równa jazda całego zespołu.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w składzie Stali Gorzów nie oglądaliśmy Tomasza Gapińskiego, który w zeszłą niedzielę nabawił się kontuzji podczas treningu punktowanego z Unibaksem Toruń. W tej sytuacji trener Piotr Paluch wystawił do składu Linusa Sundstroema. Z kolei w szeregach Betardu Sparty Wrocław rywalizację o miejsce w składzie przegrał Zbigniew Suchecki, który niedzielne zawody obserwował z parku maszyn w roli komentatora telewizyjnego.

Pierwsze wyścigi wskazywały na to, że kibice zgromadzeni na Stadionie Olimpijskim będą świadkami niezwykle wyrównanych zawodów. W pierwszym biegu dobrze spod taśmy wyszedł Matej Zagar, ale po chwili wyprzedził go Tai Woffinden. Za plecami Brytyjczyka przyjechał Sundstroem i tym samym spotkanie zaczęło się od remisu 3:3. Goście wyszli jednak na prowadzenie po trzeciej gonitwie, w której Krzysztof Kasprzak oraz Piotr Świderski pokonali podwójnie Tomasza Jędrzejaka oraz Juricę Pavlica. "Ogór" na dystansie starał się atakować "Świdra", ale jego ataki nie dały efektów. Miejscowi kibice mieli nadzieję, iż w kolejnym biegu straty zostaną odrobione. Maciej Janowski po świetnym starcie z czwartego pola założył wszystkich rywali, a Patryk Dolny dysponował bardzo szybkim motocyklem i starał się atakować Niels Kristiana Iversena i Bartosza Zmarzlika. Dolny popełnił jednak błąd na drugim łuku, nie opanował motocykla na zewnętrznej i zanotował niegroźny uślizg. Młodzieżowiec Betardu Sparty szybko opuścił tor i sędzia Krzysztof Meyze nie musiał przerywać wyścigu, który zakończył się remisowo.

Gospodarzom udało się odrobić straty w piątej odsłonie dnia. Bardzo dobrym startem popisał się Pavlic, który umiejętnie wypchnął Zagara na pierwszym łuku, a po szerokiej rozpędził się Jędrzejak. W dalej części wyścigu zawodnicy Betardu Sparty stworzyli parę na torze i pewnie dowieźli do mety podwójne zwycięstwo. Trochę kontrowersji towarzyszyło biegowi numer sześć, który trzeba było rozgrywać na raty. Za pierwszym podejściem, Krzysztof Kasprzak przy wejściu w drugi łuk zahaczył jadącego tuż obok Macieja Janowskiego, powodując jego upadek. Sędzia wykluczył zawodnika gości z powtórki. - Nie chcę oceniać tej decyzji, bo sędzia mnie wykluczył i tyle. Wydawało mi się jednak, że ten kto jedzie z przodu, ten dyktuje warunki. Rozmawiałem jednak z Maćkiem po meczu i mówiłem mu, że nie zrobiłem tego celowo. On to doskonale rozumie - ocenił to zajście "Kasper".

Zanim doszło do powtórki tego wyścigu, nerwowo zrobiło się w sektorze gości. Niestety, zamieszanie zakończyło się wejściem policji na obiekt, która musiała uspokoić kilku krewkich kibiców z Gorzowa. W powtórce "Magic" popisał się świetnym startem, a za jego plecami doszło do ciekawej walki o dwa punkty, którą stoczyli Piotr Świderski oraz Patryk Malitowski. Zwycięsko z tej walki wyszedł "Świder", a dzięki zwycięstwu wrocławskiej pary, gospodarze wyszli na prowadzenie w całych zawodach (22:20). Sporo działo się też w biegu numer siedem. W nim dobrym startem popisał się Woffinden, jednak przez cztery okrążenia za plecami Brytyjczyka czaił się Iversen. Na ostatnim łuku Duńczyk przytrzymał krawężnik i wcisnął się pod łokieć aktualnemu mistrzowi świata, ratując tym samym remis dla Stali.

Skrót meczu Betard Sparta Wrocław - Stal Gorzów (13.04.2014)

Źródło: Enea Ekstraliga/x-news

Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia seria startów. W niej goście z Gorzowa odnieśli dwa podwójne zwycięstwa z rzędu, a w dziesiątej gonitwie przywieźli do mety zwycięstwo 4:2. Po zakończeniu tego wyścigu zaiskrzyło między Tomaszem Jędrzejakiem a Bartoszem Zmarzlikiem. Junior Stali przez cztery okrążenia blokował ataki kapitana Betardu Sparty, kilkukrotnie wpychając go w bandę. Po przekroczeniu mety "Ogór" pokazał kilka gestów w stronę młodego zawodnika, a arbiter spotkania upomniał Zmarzlika za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na torze. W tym momencie goście z Gorzowa prowadzili różnicą ośmiu punktów (34:26).

W tej sytuacji menedżer Piotr Baron desygnował do boju rezerwę taktyczną. W wyścigu jedenastym Woffinden zastąpił bezbarwnego Troya Batchelora, jednak ten manewr nie wniósł nic pozytywnego w jazdę wrocławian, którzy po raz kolejny zaspali na starcie i przegrali podwójnie z parą Kasprzak-Sundstroem. Drużyna Betardu Sparty Wrocław kiepską serię przerwała dopiero w gonitwie trzynastej, w której Woffinden i Pavlic podwójnie pokonali Iversena oraz Świderskiego. - Byłem strasznie wolny w tym biegu, coś nie grało z motocyklem i tak mocno traciłem dystans do rywali, że postanowiłem zjechać na murawę - powiedział później "Świder".

W pierwszym z biegów nominowanych Jędrzejak wziął rewanż na Zmarzliku za akcję z biegu dziesiątego. "Ogór" kilkukrotnie tasował się na trzeciej pozycji z juniorem gości, wpadając ostatecznie jako trzeci na linię mety. "Trójka" za zwycięstwo w tym wyścigu powędrowała na konto Świderskiego. W ostatnim biegu zawodów bardzo dobrym wyjściem spod taśmy popisał się Maciej Janowski, jednak na wejściu w drugi łuk wyprzedził go Kasprzak. "Magic" nie dał jednak za wygraną i już na kolejnym okrążeniu ponownie znajdował się na prowadzeniu, którego nie oddał do mety.

Wybierz najlepszego zawodnika

Betard Sparta Wrocław
wybierz zawodnika
 • Troy Batchelor
 • Jurica Pavlic
 • Tomasz Jędrzejak
 • Maciej Janowski
 • Tai Woffinden
 • Patryk Malitowski
 • Patryk Dolny
Moje Bermudy Stal Gorzów
wybierz zawodnika
 • Krzysztof Kasprzak
 • Linus Sundstroem
 • Niels Kristian Iversen
 • Piotr Świderski
 • Matej Zagar
 • Bartosz Zmarzlik
 • Adrian Cyfer
Wydarzenie:

Betard Sparta Wrocław - Stal Gorzów

Sędzia:

Krzysztof Meyze

Wrocławianie na inaugurację przegrali 40:50 z drużyną, która stanowiła prawdziwy monolit. W gorzowskiej Stali z dobrej strony pokazał się nawet Linus Sundstroem, który słabiej spisywał się w treningach punktowanych, a we Wrocławiu zdobył 5 punktów i 3 bonusy. W szeregach gospodarzy tylko Maciej Janowski i Tomasz Jędrzejak pojechali na swoim poziomie. Najwięcej zastrzeżeń można mieć do Troya Batchelora. Australijczyk nie pojawił się w tym roku na ani jednym test-meczu wrocławskiej drużyny, opuszczał też zwykłe treningi na Stadionie Olimpijskim i z pewnością miało to wpływ na jego fatalny wynik w niedzielnych zawodach.

Stal Gorzów - 50
1. Matej Zagar - 10+1 (2,1,3,3,1*)
2. Linus Sundstroem - 5+3 (1*,0,2*,2*,-)
3. Krzysztof Kasprzak - 10+1 (3,w,2*,3,2)
4. Piotr Świderski - 10+1 (2*,2,3,d,3)
5. Niels Kristian Iversen - 7 (2,3,1,1)
6. Adrian Cyfer - 1 (0,0,1)
7. Bartosz Zmarzlik - 7 (3,1,3,0)

Betard Sparta Wrocław - 40
9. Tai Woffinden - 8 (3,2,0,0,3,0)
10. Troy Batchelor - 2+1 (0,1*,1,-,-)
11. Tomasz Jędrzejak - 9+1 (1,3,2,2,1*)
12. Jurica Pavlic - 4+2 (0,2*,0,2*)
13. Maciej Janowski - 13 (3,3,1,1,2,3)
14. Patryk Malitowski - 3 (2,1,0)
15. Patryk Dolny - 1+1 (1*,u,0)

Bieg po biegu:
1.
(62,61) Woffinden, Zagar, Sundstroem, Batchelor 3:3
2.
(63,05) Zmarzlik, Malitowski, Dolny, Cyfer 3:3 (6:6)
3.
(63,54) Kasprzak, Świderski, Jędrzejak, Pavlic 1:5 (7:11)
4.
(63,48) Janowski, Iversen, Zmarzlik, Dolny (u) 3:3 (10:14)
5.
(63,41) Jędrzejak, Pavlic, Zagar, Sundstroem 5:1 (15:15)
6.
(63,29) Janowski, Świderski, Malitowski, Kasprzak (w) 4:2 (19:17)
7.
(62,28) Iversen, Woffinden, Batchelor, Cyfer 3:3 (22:20)
8. 
(63,09) Zagar, Sundstroem, Janowski, Dolny 1:5 (23:25)
9.
(63,20) Świderski, Kasprzak, Batchelor, Woffinden 1:5 (24:30)
10.
(63,24) Zmarzlik, Jędrzejak, Iversen, Pavlic 2:4 (26:34)
11.
(63,97) Kasprzak, Sundstroem, Janowski, Woffinden 1:5 (27:39)
12.
(63,11) Zagar, Jędrzejak, Cyfer, Malitowski 2:4 (29:43)
13.
(62,72) Woffinden, Pavlic, Iversen, Świderski (d/4) 5:1 (34:44)
14.
(63,20) Świderski, Janowski, Jędrzejak, Zmarzlik 3:3 (37:47)
15.
(63,27) Janowski, Kasprzak, Zagar, Woffinden 3:3 (40:50) 

NCD: 62,28 - Niels K. Iversen w VII wyścigu
Sędzia: Krzysztof Meyze (Bydgoszcz).
Widzów: 8500.
Startowano według pierwszego zestawu.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy jesteś zaskoczony porażką Betardu Sparty Wrocław w meczu ze Stalą Gorzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (38):

 • Skit Zgłoś komentarz
  Pavlic forme trzyma gdzie jest trener przy którym miał się odrodzić ?
  • dzido81 Zgłoś komentarz
   pavlic forma taka jak w Rzeszowie rok temu, gratuluje.
   • pavlus Zgłoś komentarz
    Słuszne pretensje 'Ogóra'.
    • GKS Wybrzeże fan Zgłoś komentarz
     Gdyby Ogór wygrał bieg, to sprawy by pewnie nie było:) Miejsce było, ale na styku, tak że mogły i sprychy polecieć u Jędrzejaka. Najważniejsze, że nic się nie stało. Ale dobre to
     Czytaj całość
     było, co mówił Zmarzlik, że Tomek zasugerował brak szacunku dla starszych he he:))) Na marginesie, o to chodzi w żużlu, o te spięcia:)
     • hmnoniewiem Zgłoś komentarz
      Komentujecie tylko nogę Zmarzlika bo była widoczna, ale na łokieć Ogóra na dojeździe do pierwszego łuku i na wejściu w ten sam łuk na drugim kółku to już nikt uwagi nie zwraca.
      • Speed-Matt Zgłoś komentarz
       Wrocław to organizacyjne dno. Brud, smród i ubóstwo. Nie chcę klnąć na ukochany klub ale wczoraj organizacyjnie dali ciała po całości. Ponad godzinę czekania w kolejce po bilet - jakby
       Czytaj całość
       nie wiedzieli, że będą mieli dobrą frekwencję ponieważ akurat tego dnia nie grał Śląsk. Na 1 bieg wbiegłem dosłownie na styk i co widzę - betonik a to oznacza tylko jedno. Stal jeździła ostro i zadziornie, mieli świetne starty i dociągnięcia do 1szego wirażu. Naszym tego zabrakło. Janowski i Jędrzejak na plus - Ogór za 10 wyścig z bandytą szacun - reszta do poprawki. Porażki szkoda, coś czuję, że niestety kolejny sezon wali o utrzymanie.
       • Jakub81 Zgłoś komentarz
        Kto nie szanuje drugiego sam nie będzie szanowany.
        • Morlight Zgłoś komentarz
         Mecz naprawdę był super widowiskiem. Zgadzam się z Zagarem, że wielkie uznanie dla gospodarzy za przygotowanie toru, który pozwalał na ciekawe widowisko które mogło się podobać (i
         Czytaj całość
         podobało). Obiektywnie: (1) Sędzia dał plamę decyzją wykluczenia Kasprzaka; (2) Zmarzlik mimo wielkiej waleczności za ostro i tutaj nawet nie o nogę nie chodzi, ale cały bieg (3) Nadal nie rozumiem decyzji sztabu Sparty i wystawianie w meczach Batchelora. Jego miejsce jest w niższych ligach (pomijając mierne zdobycze punktowe zdobyte na koledze z drużyny i Adrianie Cyferze. On w biegu z Tajem zwyczajnie go przyblokował, gdy ten się rozpędzał, a to chyba nie o to w tym wszystkim chodzi). Pozdro z GW
         • PAC Zgłoś komentarz
          Wardzala bez talencie pierd... w tym magazynie ze glowa boli hahaha
          • CT Zgłoś komentarz
           Magic i Ogór ładnie, Woffinden totalnie zawiódł, a Królik na swoim poziomie, raz dobrze, raz padaka (i tak mu raczej zostanie). W Gorzowie respekt dla Świderskiego i Sundstroema. Ci dwaj
           Czytaj całość
           mogą być kluczowi w trakcie sezonu. A Zmarzlik? Zmarzlik pojechał jak gówniarz i to nie pierwszy jego numer tego typu. Gość ma talent, ale takim stylem jazdy na pewno nie zachęci do siebie kibiców.
           • LukEKSSG Zgłoś komentarz
            Jeśli pcenoasz jednego oceń reszte. Jędrzejak w 14 biegu na ostatnim łuku (noga), Holta w biegu z Lesznem (noga) mam wymieniać dalej?, sprawdz lepiej czy go kopnął, widziałes aby
            Czytaj całość
            amienił tor jazdy? Chłopak dociążał lewą nogą a spróboj zrobić to samo na motocyklu to pogadamy.
            • wdz Zgłoś komentarz
             Powiem tak- mecz by był fajny gdyby nie dramatycznie słaba postawa Troya. Masakra, dramat, tragedia! Tai widać, że obolały, ale może wróci do formy. Na mega plus Janowski- po sparingach
             Czytaj całość
             nie przypuszczałem, że aż tak ładnie pojedzie. Za to w drugą stronę Dolny- słabiutko! Po takich wynikach w przedsezonowych meczach i turniejach 1 punkt? Cieniutko. W Gorzowie para Świderski Kasprzak- świetna. Po Zagarze, ale przede wszystkim NKI zdecydowanie więcej się spodziewałem. Jazda Zmarzlika- zbyt ostra! Jak dla mnie ambicja ambicją, waleczność też ale to była przesada, takimi zachowaniami się kończy kariery innych zawodników, a często też swoje. Rozumiem, ze mu zależy ale jak sie połamie to z chęci nic nie zostanie...
             • CYKLONB Zgłoś komentarz
              Wardzała jest chyba niezrownoważony jesli próbuje usprawiedliwiac ''wygibasy''Zmarzlika niejakim balansem ciała.Zreszta jedynym obiektywnym obserwatorem dzisiaj w studio był Kowalik,który
              Czytaj całość
              nie bał sie powiedziec co mysli o tego typu zachowaniach.
              Zobacz więcej komentarzy (25)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×