Kacper Woryna wykorzystał własny tor - relacja z 1/2 Brązowego Kasku w Rybniku

W środę na torze w Rybniku rozegrany został jeden z półfinałów Brązowego Kasku. Prym w zawodach wiódł zawodnik miejscowego ŻKS ROW - Kacper Woryna.

Malwina Pawlaszczyk
Mimo wyjątkowo gorącej aury na stadion przy Gliwickiej 72 przybyło niezbyt liczne grono sympatyków czarnego sportu. Niespełna tysiąc osób potwierdziło obecność w dużej mierze dla Kacpra Woryny i Kamila Wieczorka, którzy na co dzień reprezentują barwy miejscowego klubu. Ogromnym pocieszeniem był fakt, iż obaj jeźdźcy wywalczyli awans do finału zmagań o puchar Brązowego Kasku i miano najlepszego zawodnika do lat 19.
Od początku spotkania swoją wyższość pokazywali właśnie Woryna i Krystian Pieszczek. Dla tego drugiego tegoroczna impreza ma ogromne znaczenie. Bowiem triumfował on w tego typu zmaganiach przez dwa ostatnie lata. W tym roku ma ostatnią szansę, by zawalczyć o tytuł. Zawodnik nie ukrywa więc ogromnych chęci na powtórzenie sukcesu. Po trzech rundach turnieju główni rywale z Rybnika i Gdańska mieli na swoich kontach po dziewięć "oczek". Z pewnością arcyciekawie zapowiadało się bezpośrednie starcie faworytów. W tym spodziewanie na prowadzenie wyszedł gospodarz, z kolei szalejący za nim Pieszczek stracił pozycję i dał się wyprzedzić Sebastianowi Niedźwiedziowi. 19-latek nie oddał już żadnego punktu, a tym samym uplasował się na drugim miejscu, tuż za miejscowym Woryną.

Wyrównany poziom reprezentowała trójka zawodników: Kamil Wieczorek, Alex Zgardziński oraz Marcin Nowak. Juniorzy zakończyli turniej z taką samą ilością punktów. O ich końcowych lokatach zadecydowało losowanie, przeprowadzone przez sędziego Zdzisława Fydę. Dla całej trójki rybnicki klimat nie jest obcy. Wychowanek miejscowych Rybek obecnie reprezentuje klub, co miał też okazję robić Zgardziński. Z kolei Marcin Nowak stanął na drugim miejscu podium w rybnickim turnieju młodzieżowym, rozegranym pod koniec minionego sezonu.

Awans do sierpniowego finału wywalczyli także Dominik Kossakowski oraz Rafał Karczmarz. Żużlowych sympatyków z pewnością cieszyła postawa tego drugiego. Wychowanek gorzowskiej Stali mimo piętnastu lat i niewielkiego doświadczenia, zdołał wygrać dwa ze swoich startów. Jeździec ani razu nie zamykał stawki.

Po ukończeniu dwudziestu regulaminowych wyścigów rozegrano jeszcze pojedynek dodatkowy, w którym zmierzyła się dwójka zawodników z dorobkiem ośmiu punktów. Zwycięzca wyścigu wywalczył bezpośredni awans do finału, z kolei drugi zajmie wtenczas miejsce rezerwowego. Do Walki stanęli Bartosz Bietracki i Sebastian Niedźwieć. Triumf zanotował junior Polonii Bydgoszcz.
Kacper Woryna wywalczył okrągły komplet punktów Kacper Woryna wywalczył okrągły komplet punktów
Jednym z największych pechowców środowego turnieju był Filip Marach. Junior klubu z Ostrowa całkiem dobrze rozpoczął zawody. W pierwszym swoim starcie oglądał plecy Bartosza Bietrackiego, z kolei swoje pokazał takim przeciwnikom jak Mike Trzensiok i Szymon Grobelski. Niezwykle pechowo zakończył się dla niego bieg numer pięć. Marach obrał znakomitą ścieżkę na pierwszym łuku i ostro walczył z Kacprem Woryną o triumf. Na trzecim okrążeniu stracił jednak panowanie nad motocyklem i wpadł pod dmuchaną bandę. Zawodnik był zdolny by kontynuować jazdę, jednak zanotowaniu defektu sprzętu w kolejnej odsłonie, zrezygnował z dalszej jazdy.

Awans do finału w Lublinie wywalczyło ośmiu najlepszych zawodników. W krainie Koziołków zmierzą się z pozostałą ósemką zawodników, która odniosła sukces w Krośnie. Tam jednak zawody zostały przerwane po dwunastu wyścigach z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nieoficjalne miano najlepszego zawodnika do lat dziewiętnastu zostanie przyznane ósmego października.