Żużel coraz bardziej widoczny w świecie polityki

16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Na listach wyborczych znajdują się nazwiska wielu osób związanych ze środowiskiem żużlowym.

Żużel już od lat obecny jest w świecie polityki za sprawą Roberta Wardzały. Były żużlowiec Unii Tarnów przez kilka lat był miejskim radnym, a od 2011 roku jest posłem na Sejm. Podczas wyborów do parlamentu od wyborców z okręgu tarnowskiego Wardzała otrzymał 10 437 głosów. Dwa lata wcześniej były żużlowiec bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Posłem obecnej kadencji jest również Leszek Blanik, który nie ukrywa swojej miłości do żużla, a kilka lat temu poznawał tajniki tego sportu pod bacznym okiem Zenona Plecha. Z kolei pierwszym żużlowcem-parlamentarzystą był Andrzej Wyglenda, który mandat posła sprawował w latach 1985-1989. Dodajmy, że w Sejmie działa Parlamentarny Zespół Promocji Żużla, którego przewodniczącym jest Jan Dziedziczak, a aktualnie zasiada w nim piętnastu posłów.
[ad=rectangle]
Żużel obecny jest również w Senacie RP. Senatorem obecnej kadencji jest Robert Dowhan, który w wyborach w 2011 roku otrzymał 43 822 głosów, co stanowiło ponad 46 proc. poparcia. Swoją karierę polityczną były prezes zielonogórskiego klubu zaczął w 2006 roku, kiedy to dostał się do Rady Miasta Zielona Góra, a cztery lata później został wybrany na kolejną kadencję.

W tegorocznych wyborach samorządowych swoich sił w polityce spróbuje wiele osób związanych w mniejszy lub większy sposób z żużlem. Postanowiliśmy przyjrzeć się listom kandydatów i wyłowiliśmy z nich kilka głośnych nazwisk związanych z czarnym sportem.
[nextpage]Do Sejmiku Województwa Lubuskiego kandyduje Władysław Komarnicki, który jest liderem listy swojego ugrupowania. To nie pierwszy kontakt byłego prezesa Stali Gorzów z polityką. W 2011 roku startował on do Senatu, lecz nie uzyskał wystarczającego poparcia wśród wyborców. Komarnicki nie jest jedyną osobą związaną z gorzowskim żużlem, która korzysta z prawa do biernego udziału w wyborach. Do Rady Miasta Gorzowa kandyduje Piotr Paluch.

Liczną "drużynę" w wyborach samorządowych ma Victoria Piła. Do Rady Powiatu startują prezes tego klubu Tomasz Soter oraz wiceprezes Tomasz Żentkowski. Do tego samego organu władzy kandyduje były żużlowiec pilskiego klubu - Krzysztof Pecyna. Z kolei miejskim radnym chciałby zostać Łukasz Lutrzykowski, który jest członkiem zarządu klubu. Warto dodać, że kandyduje on z tej samej listy co były senator Henryk Stokłosa. W wyborach startuje również Jakub Barański, fotograf współpracujący z naszym portalem i autor cyklu "Na żużlu pytamy".

[nextpage]Licznie w wyborach samorządowych reprezentowana będzie także Fogo Unia Leszno. Największą niespodzianką jest start Przemysława Pawlickiego, który znalazł się na liście kandydatów do Rady Miasta Leszna. Do tego samego organu kandyduje Miłosz Ratajczak, który w klubie odpowiedzialny jest za marketing. Na liście wyborczej do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego znalazł się menedżer leszczyńskiego klubu - Adam Skórnicki.

Żużel swojego przedstawiciela ma również na listach wyborczych w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie do miejskiej rady kandyduje prezes MDM Komputery Dreier ŻKS Ostrovii Mirosław Wodniczak. Na liście kandydatów do tarnowskiej Rady Miasta znajduje się Marian Wardzała, a w Częstochowie kandyduje były prezes Stowarzyszenia CKM Włókniarz oraz wiceprezes CKM Włókniarz S.A. - Łukasz Banaś.
[nextpage]W wyborach samorządowych wystartują cztery osoby związane z toruńskim klubem. Do Rady Miasta Torunia kandydują Jan Ząbik, Jacek Krzyżaniak oraz Mirosław Kowalik. Cała trójka w ostatnich miesiącach współpracowała z młodymi żużlowcami Unibaksu. Z kolei do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego kandyduje Jacek Gajewski, który kilka dni temu oficjalnie został wiceprezesem klubu z Torunia. Warto dodać, że Gajewski był radnym sejmiku obecnej kadencji.

Kariera w polityce marzy się kilku osobom związanym z grudziądzkim klubem. Najbardziej znanym z nich jest Zdzisław Cichoracki, który jest członkiem rady nadzorczej GKM-u Grudziądz. Na listach wyborczych znaleźli się również pracownicy działu marketingu tego zespołu.
[nextpage]Od lat w polityce obecna jest Joanna Skrzydlewska. Honorowa prezes Orła Łódź do niedawna była deputowaną do Parlamentu Europejskiego, lecz w maju nie uzyskała wystarczającego poparcia społeczeństwa i nie dostała się do Brukseli. Skrzydlewska nie zamierza jednak porzucić polityki i w tegorocznych wyborach samorządowych startuje do Sejmiku Województwa Łódzkiego.

W wyborach samorządowych startują też osoby powiązane z żużlem w Krośnie. Do miejskiej rady kandydują trener KSM Krosno Ireneusz Kwieciński, były żużlowiec Kolejarza Opole i KKŻ Krosno - Joachim Piechaczek oraz Kazimierz Bobusia, który w przeszłości był prezesem krośnieńskich klubów.

Jedną z motywacji osób startujących w wyborach samorządowych jest pomoc swojemu klubowi z poziomu władzy, ale także dbanie o rozwój infrastruktury sportowej w miastach. O tym, dla kogo wybory samorządowe okażą się szczęśliwe zadecydują wyborcy już 16 listopada.

Źródło artykułu: