KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PZM wyjaśnia i przeprasza

[tag=7616]PZM[/tag] w oświadczeniu wysłanym do mediów i podpisanym przez Andrzeja Witkowskiego wyjaśnia, kto zawinił przy przygotowaniu toru na sobotni turniej
Łukasz Czechowski
Łukasz Czechowski

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego przepraszam kibiców zgromadzonych na Stadionie Narodowym podczas FIM Speedway Grand Prix of Poland, a także wszystkich sympatyków sportu żużlowego w Polsce. Wydarzenia, które miały miejsce 18 kwietnia, nie wyniknęły z winy organizatora, którym był Polski Związek Motorowy, ani spółki Pl.2012+, która jest operatorem Stadionu Narodowego.

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu (Speedway Grand Prix) funkcjonują pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM), której członkiem jest Polski Związek Motorowy (PZM). Krajowa Federacja podlega regulaminom FIM. Prawa do organizacji Speedway Grand Prix FIM sprzedała do roku 2021 promotorowi cyklu - angielskiej firmie Benfield Sport International Ltd.

Organizacja FIM Speedway Grand Prix of Poland wyniknęła z umowy na lata 2015 - 017 zawartej przez Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego z promotorem Benfield Sport International Ltd. W zawartej umowie BSI zobowiązała się do zakupu materiału niezbędnego do budowy czasowego toru na Stadionie Narodowym, a także do jego dostarczenia do magazynów w Warszawie, z których następnie został on przetransportowany na Stadion Narodowy.

Zgodnie z zawartą umową, Benfield Sport International Ltd. wskazała duńską firmę Speed Sport - prowadzoną przez Ole Olsena jedyną w ostatnich latach firmę budującą tory czasowe na świecie - jako wykonawcę toru na Stadionie Narodowym dla potrzeb przeprowadzenia tam zawodów Speedway Grand Prix w latach 2015 - 2017. Umowa nałożyła na firmę Speed Sport obowiązek budowy toru, zapewnienia całości sprawnych urządzeń wyposażenia toru zgodnie z obowiązującymi regulaminami FIM, w tym i maszyny startowej oraz demontażu toru i jego urządzeń po zawodach.

Zgodnie z zawartą z BSI umową rolą PZM jako organizatora nie było wybudowanie toru do odbycia zawodów, a wszystkie inne zagadnienia związane z ich przeprowadzeniem, w tym zapewnienie odpowiedniego obiektu. W tym celu PZM zawarł odrębną umowę na wynajęcie Stadionu Narodowego z jego operatorem - półką Pl.2012+.

Stadion Narodowy został udostępniony dla Speed Sport do wykonania prac przy budowie toru w dniu 12 kwietnia. Prace nad faktycznym układaniem nawierzchni toru rozpoczęły się w dniu 14 kwietnia. W dniu 17 kwietnia 2015 tor został odebrany do treningu przez Jury FIM - najwyższą władzę sportową FIM podczas rozgrywania zawodów GP.

W czasie oficjalnego, nieobowiązkowego treningu większość zawodników nie wzięło w nim udziału uzasadniając to względami bezpieczeństwa i jednocześnie przekazało swoje uwagi do stanu toru. Po treningu odbyło się regulaminowe posiedzenie Jury FIM, które przekazało uwagi zawodników Ole Olsenowi zobowiązując go do poprawienia stanu toru.

18 kwietnia o godzinie 9.00 rozpoczęły się jazdy testowe uczestników zawodów, w których wzięła udział zadecydowana większość zawodników. Na ich podstawie Jury FIM dopuściło tor do zawodów uznając go jako zgodny z regulaminem i bezpieczny.

W trakcie trwania zawodów stan toru przygotowanego przez Speed Sport sukcesywnie pogarszał się. Nawierzchnia stawała się nierówna i utrudniała płynną jazdę zawodników. Ponadto od początku zawodów występowały problemy z działaniem maszyny startowej.

Po spotkaniu z zawodnikami po XII wyścigu Jury FIM podjęło decyzję o zakończeniu zawodów. Zgodnie z regulaminem FIM - odbyły się trzy pełne serie wyścigów i zawody zostały uznane za odbyte, a wyniki sportowe zostały zatwierdzone i ogłoszone.

W nawiązaniu do powyższego Polski Związek Motorowy rozważa podjęcie kroków prawnych na drodze sądowej w stosunku do BSI oraz Speed Sport, o których będziemy informować opinię publiczną.

Jeszcze raz chcemy przeprosić kibiców za zaistniałą sytuację.

W imieniu Zarządu Głównego PZM
Prezes Andrzej Witkowski

 

Czy uważasz, że uda się pociągnąć do odpowiedzialności za sobotnie wydarzenia BSI i firmę Ole Olsena?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (750)
 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  P,Witkowski przeprosiny są na miejscu jak najbardziej ale do pełnej satysfakcji opinii publicznej należało by ukarać te osoby i firmy ci dopuściły do tego skandalu przez wyroki sądowe z
  Czytaj całość
  wysokim odszkodowaniem .
  • asesino Zgłoś komentarz
   Przypomina to troche sytuacje z Dziką Kartą dla Warda na GP w Toruniu ;). PZM wyjaśnia i przeprasza: "przepraszamy ze DK na GP w Polsce nie dostał Polak, ale to nie my decydujemy ktory
   Czytaj całość
   zawodnik zajmie ostatnie wolne miejsce w turnieju. My (pzm) mozemy tylko zaproponowac kandydata, a ostateczna decyzja nalezy do organizatora cyklu. Jednym słowem żenada. Skoro pzm nie czuje sie winny, to za co właściwie przeprasza? Za nieswoje winy?
   • toomala Zgłoś komentarz
    Ludzie nie chodzić na gp za to co nam zrobił ten k.rewski bsi!!!!
    • Bawarczyk Zgłoś komentarz
     [b]PUSTY STADION[/b] na wszystkich GP´s, az do odwolania !
     • JanO Zgłoś komentarz
      PZM pozwolił zrobić z siebie pośmiewisko. To o czym mówiło się od lat wreszcie odczuł na swoich czterech literach PZM. Niech PZM zerwie kontrakt z BSI. Ludzie robiący GP to "cwaniaki",
      Czytaj całość
      którzy myślą, że Polacy to idioci. Upokorzyli nas kibiców na naszym stadionie. Do tego zniszczyli pożegnanie Tomaszowi Gollobowi. Jakim prawem James Lawrence prowadził zawody w asyście swojej żony i drugiej połowy Tony'ego Steela? Złamano wszelkie standardy! Dlaczego Paul Bellamy umywa ręce i zrzuca odpowiedzialność na PZM? Gdzie był Olsen jak popsuła się maszyna startowa? No i wreszcie za chwilę dowiemy się też co właściwie w umowie na organizację GP podpisał PZM. Bo jak się okaże, że "Angole" zrobiły PZM w bambuko to dopiero będzie jazda. Mam nadzieję, że prezes Witkowski pokaże, że ma na czym czapkę nosić bo jak nie, to znaczyć będzie, że polski żużel jest tylko dojną krową.
      • Szwejk460 Zgłoś komentarz
       Wszystko było okey, tylko nawierzchnia na torze , była ułożona do jazdy w......PRAWO. I dlatego wszystko wyszło jak wyszło, to znaczy ...... do DUPY !!!
       • dziadek motorower Zgłoś komentarz
        STAWIAM NA Harrisа na SGP ! Hej ,Hej ,Hej ,Hej !!!Pozdr :).
        • Bawarczyk Zgłoś komentarz
         [b]PUSTY STADION[/b] na wszystkich [b]GP´s[/b], az do odwolania !
         • Bawarczyk Zgłoś komentarz
          "Nad przebiegiem prac przy budowaniu toru na Stadionie Narodowym czuwa Ole Olsen. Turniej LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland zostanie rozegrany w sobotę, natomiast w piątek
          Czytaj całość
          odbędzie się trening przed tymi zawodami. - [i]Olsen przyjechał z dwunastoma osobami, które będą mu pomagały w pracy nad torem. W czwartek wszystko ma być gotowe. W tym dniu przyjadą na stadion przedstawiciele FIM, bo tor musi spełniać wymogi, żeby dostać homologację. [b]Nie chcemy ryzykować[/b], dlatego od poniedziałku dach nad stadionem jest zamknięty - powiedział w rozmowie z polskizuzel.pl[/i] [b]Andrzej Witkowski[/b]." Nie chcial pan ryzykowac, wszystko mialo byc perfect? I co z ta wasza kontrola i profesjonalizmem sie stalo? Pewnie byl pan z Olsenem na piwie, a nie kontrolowal (dal kontrolowac) tego co najwazniejsze ( z Szymanskiego Jury z ramienia FIMu). I jak po takich slowach, [b]brac pana na powaznie[/b] ?! Wstyd i zazenowanie.
          • Άρτεμις Zgłoś komentarz
           "Polski Związek Motorowy rozważa podjęcie kroków prawnych na drodze sądowej"...co to znaczy rozważa..? Wy chyba sobie jaja z kibiców robicie.Kompromitacja na skalę światową ,smród
           Czytaj całość
           taki,że nawet wieloletnie wietrzenie nie pomoże ,a Wy piszecie..rozważa...!!!!!!
           • Bawarczyk Zgłoś komentarz
            [b]PUSTY STADION[/b] na wszystkich GP´s, az do odwolania !
            • Bawarczyk Zgłoś komentarz
             Slowa klamcy tlumikowego Witkowskiego: "Kibicom, zawodnikom, wszystkim milosnikom sportu zuzlowego nalezalo sie, aby [b]Polski Zwiazek Motorowy doprowadzil do organizacji Grand Prix na Stadionie w Warszawie.[/b]"! *
             Jeszcze raz, powyzej "czarno na bialym". * A teraz [b]umywacie rece niczym Pilat[/b], panie Anrzeju ?! To pan jest bezposrednio (FIM, PZM) i posrednio odpowiedzialny za blamaz organizacyjny GP na Stadionie Narodowym W Warszawie. Skutecznie odepchnal pan obecnych i potencjalnych sponsorow oraz kibicow od zuzla !!! Gratuluje skutecznosci w dzialaniu - nastepny skandal sie panu udal.
             • PolonistaFORDON Zgłoś komentarz
              Największą nauczkę mają ci, którzy tak chwalili imprezę na Stadionie Narodowym w dniu ogłoszenia decyzji...teraz możecie płakać i wysyłać pozwy ale skoro w regulaminie jest, że
              Czytaj całość
              wystarczą 3 serie aby zawody zaliczyć to jest już pozamiatane...paradoksalnie ten sobotni skandal być może ruszy ten PZMłotowski beton...czas najwyższy aby przegnać w 4 wiatry tych oszustów, którzy są tak samo winni temu co się stało w Warszawie jak antypolski angielsko-duński gang Olsena...skupmy się na takich zawodach jak ME gdzie nasi rodacy pokazują, że Polak potrafi i przerwijmy bezczelne żerowanie na nas kibicach...to my jesteśmy potęgą w tym sporcie i to my powinniśmy mieć tutaj najwięcej do powiedzenia...
              Zobacz więcej komentarzy (296)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×