Kto dołączy do Golloba i Kołodzieja? - Challenge SEC w Lendavie (zapowiedź)

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

[tag=57]Tomasz Gollob[/tag] i [tag=2703]Janusz Kołodziej[/tag] są już pewni występów w tegorocznych finałach Indywidualnych Mistrzostw Europy. W sobotę szansę dołączenia do tej dwójki będzie miało pięciu kolejnych Polaków.

Oprócz Polaków o medale Speedway European Championships walczyć będą Emil Sajfutdinow, Peter Kildemand, Nicki Pedersen i Martin Vaculik. Kolejnych siedmiu uczestników wyłoni Challenge w Lendavie, natomiast po jego rozegraniu organizatorzy przyznają dwie stałe dzikie karty. [ad=rectangle] W Słowenii o awans będzie rywalizować aż pięciu polskich zawodników. Przez półfinały przebrnęli Piotr Pawlicki, Krzysztof Jabłoński, Przemysław Pawlicki, Piotr Protasiewicz i Tomasz Jędrzejak. Ta sztuka nie udała się Karolowi Baranowi. Szczególnie zdeterminowany w walce o finały wydaje się młodszy z braci Pawlickich, który z powodu startów w SEC zrezygnował z rywalizacji w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Polacy postarają się w komplecie wywalczyć awans. Jednak to zadanie może okazać się trudne do wykonania, bowiem lista startowa jest niezwykle wyrównana. Obok polskich żużlowców, głównymi kandydatami do czołowych miejsc wydają się być bracia Grigorij i Artiom Łagutowie. Groźni będą Duńczycy Leon Madsen, Kenneth Bjerre czy znajdujący się w znakomitej formie, niezwykle doświadczony Jesper Monberg. Pod znakiem zapytania stoi start Hansa Andersena, który we wtorkowym meczu ligi angielskiej doznał złamania palca.

Piętnastu uczestników Challengu wywalczyło do niego awans z półfinałów. Natomiast Słoweńcy zdecydowali się nominować do startu Aleksandra Condę. Trudno jednak przypuszczać, że "Sandi" pomimo znajomości własnego toru odegra kluczową rolę w tym turnieju.

Lista startowa: 1. Kenneth Bjerre (Dania) 2. Jesper Monberg (Dania) 3. Piotr Pawlicki (Polska) 4. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 5. Grigorij Łaguta (Rosja) 6. Krzysztof Jabłoński (Polska) 7. Linus Sundstroem (Szwecja) 8. Vaclav Milik (Czechy) 9. Artiom Łaguta (Rosja) 10. Kjastas Puodżuks (Łotwa) 11. Przemysław Pawlicki (Polska) 12. Aleksander Conda (Słowenia) 13. Hans Andersen (Dania) 14. Piotr Protasiewicz (Polska) 15. Leon Madsen (Dania) 16. Tomasz Jędrzejak (Polska)

17. David Bellego (Francja) 18. Andriej Karpow (Ukraina)

Początek zawodów: godz. 18:15 Trening: piątek, godz. 16:10

Informacje o torze: Długość: 398 m Szerokość na prostych: 11 m Szerokość na łukach: 18 m

Sędzia: Wojciech Grodzki (Polska)

Terminarz IME: 1 maja 3. Półfinał IME w Debreczynie 16 maja 1. Półfinał IME w Lamothe-Landerron 16 maja 2. Półfinał IME w Daugavpils 30 maja Challenge IME w Lendavie 20 czerwca 1. Finał SEC w Toruniu 11 lipca 2. Finał SEC w Landshut 15 sierpnia 3. Finał SEC w Kumli 19 września 4. Finał SEC w Ostrowie

Źródło artykułu: