Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dziesięciu nowych seniorów od sezonu 2016

Dla dziesięciu zawodników sezon 2015 był ostatnim w gronie juniorów. Jak dalej potoczą się ich losy? W której lidze będą startowali w przyszłym roku?

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Los "pierwszoroczniaków" czyli zawodników, który po raz pierwszy startują w gronie seniorów, bywa bardzo trudny. Dla większości z nich konfrontacja tylko z seniorami kończy się obniżeniem średniej biegowej. W sezonie 2015 z grona ośmiu pierwszoroczniaków tylko dwóm udało się pojechać na takim samym lub lepszym poziomie. Pozostali zanotowali obniżkę średniej. Najmniej boleśnie odczuli to Patryk Dolny, Szymon Woźniak i Edward Mazur. Pozostali będą chcieli o tym sezonie jak najszybciej zapomnieć, a najbardziej brutalnie zderzenie z seniorską rzeczywistością odczuł Kamil Adamczewski.

Od sezonu 2016 w gronie seniorów wystartuje 9 nowych zawodników. W dużej mierze o tym jak sobie poradzą zadecyduje wybór ligi. Przekonał się o tym Patryk Dolny, który powrócił do Piły i na torach drugoligowych odbudował swoją formę. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki z całą pewnością na torach ekstraligi zobaczymy Piotra Pawlickiego. Ale czy na taki sam wybór zdecydują się Artur Czaja, Oskar Fajfer, Ernest Koza i Mateusz Borowicz? Tutaj takiej pewności już nie ma. Jeszcze mniejsze szanse mają zawodnicy nieklasyfikowani w minionym sezonie. W tym gronie są Paweł Wolender, Marcin Wawrzyniak, Adam Strzelec, Rafał Malczewski i Karol Jóźwik.

Łatwo zauważyć na podstawie minionego sezonu, że sprawdza się reguła, iż spada średnia pierwszoroczniaków, którzy postawili na Ekstraligę. Lepiej wypadają pierwszoligowcy, a najlepiej - co zrozumiałe - drugoligowcy. Dla wielu zawodników Polska 2. Liga Żużlowa traktowana jest jako ostateczność. Tymczasem właśnie w tej lidze wielu żużlowców odbudowywało swoje kariery i stawało się solidnymi ligowymi "wyrobnikami". O tym jakie decyzje podejmą pierwszoroczniacy, przekonamy się już niebawem.

Lista pierwszoroczniaków (gwiazdką oznaczono zawodników niesklasyfikowanych w sezonie 2015):

Zawodnik Liga Średnia
Piotr Pawlicki Ekstraliga 2,192
Oskar Fajfer Ekstraliga 1,172
Artur Czaja Ekstraliga 1,151
Ernest Koza Ekstraliga 0,887
Paweł Wolender * Ekstraliga 0,000
Adam Strzelec * Ekstraliga 0,000
Mateusz Borowicz I liga 1,855
Rafał Malczewski * I liga 1,474
Karol Jóźwik * I liga 0,611
Marcin Wawrzyniak * I liga 0,500Rozgrywki PGE Ekstraligi obejrzysz na żywo, online na kanałach Eleven Sports w WP Pilot!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (35)
 • PABL0 Zgłoś komentarz
  Prawda jest taka, że tylko [b]Piotrek Pawlicki[/b] ma potencjał ekstraligowy. [b]Fajfer[/b] i [b]Czaja[/b] powinni znaleźć pewne miejsce w pierwszoligowych drużynach. [b]Borowicz[/b] raczej
  Czytaj całość
  też. Pozostałym wróżę najniższy szczebel ligowy lub zawieszenie kevlarów na kołku. Ostatecznie dołączenie do 'klubu Konopki' [b];-)[/b]
  • Stercel Zgłoś komentarz
   Tylko Piotr jako senior z prawdziwego zdarzenia.
   • SPEEDBOL61 Zgłoś komentarz
    Sport żużlowy mam coraz mniej wspólnego ze sportem, samo wygranie niższe ligi nic jeszcze nie zapewnia, nie masz kasy to nie będziesz miał speedwaya na dobrym poziomie.
    • yes Zgłoś komentarz
     W 2015 roku egzaminy zdali chłopcy (w różnej liczbie) z: KM Cross Lublin, Unia Tarnów, Stal Rzeszów, ZKŻ Zielona Góra, GTŻ Grudziądz, SCKM Włókniarz Częstochowa, KSM Krosno, WTS SA
     Czytaj całość
     Wrocław, KS UNIA Leszno BTŻ POLONIA Bydgoszcz, KS STAL Gorzów, KŻ VICTORIA Piła, TŻ Start Gniezno, SŻKS ROW Rybnik, KS Toruń SA - myślę, że nikogo nie pominąłem.. Są oni z roczników od 1994 do 2000.
     • Shymek Zgłoś komentarz
      Ten czas bycia juniorem powinien być rozszerzony aż 23 lat /;0
      • RECON_1 Zgłoś komentarz
       Patrzac na nazwiska to Pawlicki eliga,Fajfer i Czaja do Mice a reszta do 2ligi a i dla niektórych koniec juniorki będzie oznaczal koniec przygody z zuzlem.
       • Mazix Zgłoś komentarz
        Na ekstraligę trzeba mieć kasę, na play-off w 1 lidze w sumie też. W drugiej lidze dojdzie Częstochowa i Poznań i będzie dobry, ciekawy speedway. :)
        • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
         Jak co roku przychodzą nowi seniorzy ,którzy kończą juniorkę,, Każdy przeżywa regres na torze jedni głębszy inni płytszy. , Jakie są tego przyczyny? Patryk dolny jechał w ex lidze
         Czytaj całość
         jako junior jego średnia była nie ciekawa , seniorkę zaczął od 2L, wynik jest --Edward Mazur też jedzie w2l jechał ostatnio w 1L .Jedynie o Szymonie Woźniaku tego powiedzieć nie można z tego zawodnika coś powinno być , powodzenia , pozostali co jechali w lidze jako seniorzy owszem średniej nie zrobili ex liga to nie 2L , Kolejni zawodnicy co w kolejnym sezonie stają się juniorami trudno powiedzieć jak wypadną tu taj na dwa razy babka wróżyła. P. Pawlicki chce jechać w ex lidze zobaczymy jak mu pójdzie, Czaja szuka 1L,Pozostali też będą szukać 1,2 l kluby gdyż żaden choć nie którzy średnią mają wysoką to się do ex ligi nie nadają. Mogą wypaść gorzej jak Kacper w Toruniu, Powodzenia dla wszystkich seniorów w kolejnym sezonie wypisanych powyżej,
         • Eliza Szyszkowska Zgłoś komentarz
          Ta astronomiczna liczba pokazuje, jak skrajnie niszowym sportem jest żużel.
          • rad Zgłoś komentarz
           "Najmniej bezboleśnie" czyli najbardziej boleśnie ?
           • FernandoByk Zgłoś komentarz
            Pawlicki ekstaliga, Fajfer, Czaja niceliga, Borowicz i moze Malczewsk II liga.. a reszta koniec i to w miare szybki...
            • tomas68 Zgłoś komentarz
             Poza Piotrem to cała reszta to prezentuje poziom amatorski.
             • -Stanley Zgłoś komentarz
              Pisałem o tym przy innym artykule. Tak się zastanawiam. Czy dobry jest przepis zakazujący w składzie drużyny juniorom zagranicznym. Czy jest wystarczająca ilość juniorów krajowych na
              Czytaj całość
              przyzwoitym poziomie, by zapewnić zapotrzebowanie drużyn ekstraligi, Nice i drugiej ligi. Czy nie jest brak walki a przez to podwyższanie kwalifikacji o miejsce w drużynie. Obowiązek szkolenia przez kluby można uzyskać poprzez płacenia "haraczu" na rzecz szkółek przy pozyskaniu do składu juniora z poza klubu.
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×