Ściąga z RSŻ: Składy drużyn i format meczu

WP SportoweFakty / Wojciech Tarchalski
WP SportoweFakty / Wojciech Tarchalski

Jacy zawodnicy mogą wziąć udział w meczu? Kiedy drużyna jest niekompletna? Jakie zmiany i w jakim momencie meczu mogą być stosowane? Odpowiedź na te pytania poznacie dzięki naszej regulaminowej ściądze.

W tym artykule dowiesz się o:

Składy drużyn

W meczach, drużyny uczestniczą w składach liczących od 6 do 7 zawodników, przy czym, w każdej drużynie musi być zgłoszonych co najmniej 4 zawodników spełniających łącznie następujące kryteria:
- są zawodnikami krajowymi
- posiadają licencję sportową "Ż"
- nie posiadają licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM

Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie krajowi zawodnicy młodzieżowi, posiadający licencje sportowe "Ż", nie posiadający licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM.

W składzie każdej drużyny uczestniczącej w rozgrywkach DM I może być zgłoszony jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako "gość". Przepis ten nie ma zastosowania w meczach barażowych.

Nie później niż 60 minut przed zawodami, kierownicy obu drużyn złożyć sędziemu zawodów zgłoszenia drużyn do zawodów. W zgłoszeniu dopuszcza się dokonanie zmian w uprzednio podanym składzie, z tym, że zmiany te mogą dotyczyć najwyżej dwu nazwisk, lecz niedopuszczalne są zamiany numerów startowych tak w drużynie gości jak i drużynie gospodarzy.

Podanie składu drużyny zarówno gospodarzy jak i gości, liczącego mniej niż 6 zawodników, traktowane będzie jako przewinienie dyscyplinarne klubu. Zawodnik, który:
1) ma prawo być zgłoszonym do zawodów
2) posiada pierwszą średnią indywidualną (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu
3) posiada zwolnienie lekarskie, wystawione zgodnie ze wzorem obowiązującym w kraju jego wystawienia, na okres co najmniej 15 dni w których zawiera się data zawodów lub w dniu meczu bierze udział w zawodach FIM lub FIM Europe, ligi podstawowej wskazanej w kontrakcie zawodnika w ich terminach kalendarzowych bądź przełożonych na termin rezerwowy pokrywający się z datą meczu
4) nie jest zgłoszony pod numerem 6, 7 oraz 14, 15
otrzymuje status zawodnika zastępowanego, który jest liczony do składu drużyny.

Jeśli o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, drużyna nie spełnia warunków i kierownictwo tej drużyny nie udowodni, że przyczyną były udokumentowane klęska żywiołowa lub wypadek komunikacyjny, sędzia zawodów orzeka walkower na korzyść drużyny przeciwnej.

Jeżeli powodem stawienia się drużyny w składzie nie spełniającym warunków były udokumentowane klęska żywiołowa lub wypadek komunikacyjny, sędzia odwołuje zawody.

Drużyna wygrywająca mecz walkowerem otrzymuje 2 punkty meczowe i 40 dodatnich punktów biegowych; drużyna przegrywająca mecz walkowerem otrzymuje 0 punktów meczowych i 40 ujemnych punktów biegowych oraz nie otrzymuje punktu bonusowego, niezależnie od wyniku dwumeczu.

Jeżeli przed rozpoczęciem pierwszego biegu, drużyna odmawia startu albo startu odmawiają zawodnicy w takiej liczbie, że pozostali zawodnicy nie stanowią drużyny spełniającej warunki określone w art. 712, przyjmuje się,że drużyna nie stawiła się na zawody. Przyjmuje się, że drużyna nie stawiła się na zawody również wtedy, gdy opisana sytuacja wystąpi w trakcie zawodów.

Przegranie trzech meczów walkowerem powoduje wykluczenie drużyny z rozgrywek.

Na kolejnej podstronie prezentujemy przepisy regulujące przebieg spotkań ligowych.

[nextpage]
30 minut przed zawodami rozpoczyna się próba toru dla obydwu drużyn, która jest oficjalnym, nieobowiązkowym treningiem przed zawodami. Składa się z 4 sesji, po 2 dla każdej z drużyn. W przypadku, gdy zawodnik ulegnie kontuzji uczestnicząc w próbie toru przyjmuje się, że jest on obecny w parku maszyn o godzinie rozpoczęcia zawodów.

Mecze rozgrywane są wg systemu 15-biegowego. Po próbie toru, sędzia zawodów w obecności kierowników drużyn, losuje jeden z poniższych zestawów torów, wg którego rozegrane zostaną zawody:

Podczas zawodów można użyć następujących rodzajów rezerwy:
1) rezerwa zwykła, którą stanowią zawodnicy z numerami startowymi 6, 7 oraz 14, 15 i której można użyć w biegach I, III -XV
2) rezerwa zastępująca, którą może być jeden raz w meczu każdy zawodnik zgłoszony w składzie drużyny i której można użyć w biegach: I, III -XIII w miejsce zawodnika zastępowanego
3) rezerwa taktyczna, którą może być jeden raz w meczu każdy zawodnik zgłoszony w składzie drużyny i której można użyć w biegach III -XV zawsze, kiedy drużyna przegrywa różnicą co najmniej 6 punktów biegowych.

Junior może być zastąpiony przez drugiego młodzieżowca tylko przypadku, kiedy w jednym z biegów odniósł kontuzję, do której przyczynił się zawodnik wykluczony z biegu i w wyniku której jest on niezdolny decyzją lekarza do udziału w biegu. W ramach rezerwy taktycznej za juniora może pojechać jedynie drugi młodzieżowiec. W przypadku dotknięcia taśmy przez zawodników z numerami 1-5 i 9-13, mogą być oni zastąpieni przez juniora.

Jeżeli w składzie drużyny pod danym numerem brakuje zawodnika, to może on być zastąpiony jedynie w ramach rezerwy zwykłej.

Niedopuszczalne jest:
1) użycie rezerwy taktycznej:

a) za zawodnika zastępowanego
b) polegającej na zastąpieniu zawodnika drugim zawodnikiem z pary, która powinna wystartować w danym biegu
c) za zawodnika, który został wykluczony za dotknięcie motocyklem taśmy maszyny startowej po zapaleniu zielonego światła startowego
d) za samego siebie

2) użycie rezerwy zastępującej, polegającej na zastąpieniu zawodnika zastępowanego drugim zawodnikiem z pary, która powinna wystartować w danym biegu

Łączna liczba startów zawodników z numerami 1 -5 i 9 -13 w biegach I -XV nie może przekroczyć: 5 plus 1 rezerwa taktyczna plus 1 rezerwa zastępująca.

Zawodnicy z numerami 6 -7 i 14 -15 mogą być zgłoszeni do biegów I, III -XV w zastępstwie innego zawodnika (numeru startowego) jako rezerwa zwykła, a także w powtórzonych biegach I, III -XV zastąpić zawodnika pod warunkiem, że łączna liczba ich startów w biegach I -XV nie przekroczy: 5 plus 1 rezerwa taktyczna plus 1 rezerwa zastępująca.

Po zakończeniu XIII biegu, zawodnicy z numerami 1 -5 i 9 -13 są klasyfikowani w swoich drużynach według sum zdobytych punktów. W tej klasyfikacji nie bierze się pod uwagę zawodników:
1) wykluczonych do końca zawodów po którymkolwiek z biegów I -XIII
2) niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach.

Przy zgłaszaniu zawodników do XIV biegu nie bierze się pod uwagę klasyfikacji punktowej. Zawodnicy niezdolni decyzją lekarza do udziału w zawodach mogą być zgłoszeni do XIV biegu o ile w ich miejsce zostanie zgłoszona rezerwa zwykła lub rezerwa taktyczna. Do biegu XV mogą być zgłoszeni wyłącznie zawodnicy, którzy według klasyfikacji zdobyli dla swoich drużyn najwyższe sumy punktów i nie zostali zgłoszeni do XIV biegu, chyba, że była to rezerwa taktyczna.

W przypadku najwyższych sum punktów uzyskanych przez trzech lub więcej zawodników, dwóch spośród tych zawodników musi być zgłoszonych do startu w XV biegu, a każdy z pozostałych może być zgłoszony do startu w XIV biegu. W przypadku, gdy jeden z zawodników ma najwyższą sumę punktów i dwóch lub więcej zawodników ma drugą sumę, zawodnik z najwyższą sumą i jeden z zawodników z drugą sumą musi być zgłoszony do startu w XV biegu; każdy z pozostałych zawodników z drugą sumą może być zgłoszony do startu w XIV biegu.

Do biegu XV może być zgłoszony w zastępstwie zawodnika z najlepszym wynikiem punktowym:
1) zawodnik rezerwy zwykłej, jeśli nie przekroczy dopuszczalnej liczby startów
2) zawodnik rezerwy taktycznej, jeśli nie przekroczy dopuszczalnej liczby startów. Zgłoszenie jest możliwe tylko po zakończonym XIV biegu.

Źródło artykułu: