Z wilkiem na plastronie. 60-lat krośnieńskiego sportu żużlowego

WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Patryk Malitowski
WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Patryk Malitowski

14 kwietnia 2016 roku odbył się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie wernisaż wystawy "Z wilkiem na plastronie. 60-lat krośnieńskiego sportu żużlowego".

W tym artykule dowiesz się o:

Mecze żużlowe w Krośnie cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Krosna jak i pobliskich miejscowości. Dźwięk motocykli żużlowych wpisał się w charakter miasta, a wielu ludzi nie wyobraża sobie letniego niedzielnego popołudnia bez podziwiania zawodników startujących na czarnym krośnieńskim torze.

Historia sportu żużlowego w Krośnie sięga lat 40 XX w. W 1946 r. przy ówczesnym Miejskim Klubie Sportowym "Legia" Krosno powstała sekcja motorowa. Zawodnicy ścigali się w dwóch odmianach: rajdowo-turystycznej i rajdowo-wyścigowej.
Historia sekcji motorowej krośnieńskiego "Włókniarza" trwała do połowy lat 50., kiedy to z powodu kłopotów finansowych została ona rozwiązana.

W 1949 r. rozpoczęła się budowa stadionu "Włókniarza" Krosno, a wraz z nim zrodziła się idea utworzenia sekcji żużlowej. Z myślą o niej, na nowym stadion powstał tor żużlowy. W 1950 r. zostały zorganizowane pierwsze pokazowe zawody żużlowe. Jednak z powodów finansowych żużlowa sekcja "Włókniarza" Krosno nie została utworzona.

ZOBACZ WIDEO Miśkowiak: łatwiej się jeździ, gdy tak prezentują się koledzy z drużyny (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Jesienią 1956 r. już przy klubie sportowym "Legia" powstała sekcja żużlowa. Jej kierownikiem został Kazimierz Paczosa. Pierwszym trenerem został były żużlowiec pochodzący z Częstochowy Marian Kaznowski. Do sekcji zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych. Poprzez selekcję trener Kaznowski wyłonił grupę 10 zawodników, wśród których trzon stanowili byli zawodnicy sekcji motorowej.

W kolejnym sezonie zespól pod nazwą "Legii" Krosno został zgłoszony do rozgrywek trzeciej ligi grupy "Południe".

Tak rozpoczęła się historia sportu żużlowego w Krośnie, która trwa po dziś dzień. Nie obyło się bez zawirowań. Z powodu kłopotów finansowych, w 1961 r., doszło do fuzji dwóch krośnieńskich klubów "Legii" i "Krośnianki". Powstał wówczas Międzyzakładowy Związkowy Klub Sportowy "Krosno", a w 1963 r. Krośnieński Klub Sportowy "Karpaty". Pod tym szyldem zespół startował do 1969 r., kiedy to z powodu kłopotów finansowych sekcja żużlowa została rozwiązana.

Temat reaktywacji sekcji żużlowej pojawił się w Krośnie w 1984 r. W maju 1986 r. powstał Społeczny Komitet Reaktywowania Sekcji Żużlowej w Krośnie z Kazimierzem Bobusią na czele. W 1987 r. powstał Krośnieński Klub Żużlowy, który przyjął barwy żółto-czerwono-czarne z wizerunkiem głowy wilka na plastronie.
1988 r. był rokiem przełomowym. Wówczas to Krosno powróciło na żużlową mapę Polski. Pierwszym trenerem KKŻ-tu został legendarny Edward Jancarz, a historia krośnieńskiego sportu żużlowego rozpoczęła się na nowo.

Z okazji 60-rocznicy powstania sekcji żużlowej w Krośnie Muzeum Podkarpackie przypomina historię i tradycję tej dyscypliny sportu. Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza dotyczy historii powstania klubu żużlowego w Krośnie z zaakcentowaniem działającej wcześniej sekcji motorowej. Cezura czasową dla tej części wystawy jest rok 1969, a więc zawieszenie działalności sekcji żużlowej. Druga część poświęcona została historii speedwaya w Krośnie w latach 1988-2016, z uwzględnieniem starań o reaktywację klubu żużlowego.

Na wystawie zaprezentowane zostały archiwalne fotografie i dokumenty. Całość ekspozycji uzupełniają przedmioty związane z dyscypliną żużlową. Zobaczyć można m.in. motocykle żużlowe, sprzęt używany przez zawodników oraz pamiątki związane ze sportem żużlowym w Krośnie w tym te należące do zawodników startujących w klubie.

Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Motorowym oraz byłymi żużlowcami i działaczami krośnieńskimi.
Pomysł na wystawę zrodził się już kilka lat wcześniej, jednak postanowiono poczekać na dobrą okazję do jej zaprezentowania. Taką wydała się okrągła 60-rocznica powstania sekcji żużlowej w Krośnie. Początkowo w zbiorach Muzealnych znajdowało się 14 archiwalnych fotografii z lat 50. i 60. XX w. Były chęci i pomysł. Nie byłoby tej wystawy gdyby nie pomoc i zaangażowanie jaką udzielili byli krośnieńscy zawodnicy oraz obecni i byli działacze. Służyli oni zarówno pomocą merytoryczną jak i udostępnili swoje zbiory. Na ekspozycje pozyskano kilkaset zdjęć, z których najstarsze pochodzą z lat 40. XX w. Materiały archiwalne oraz eksponaty pozyskano m.in. od Edwarda Węklara, Ireneusza Kwiecińskiego, Mariusza Rygla, Joachima Piechaczka, Macieja Bargiela, Kazimierza Bobusi, Liliany Busz, Stanisława Jagiełły czy Romana Rasia. Były zawodnik KKŻ Krosno, Mariusz Rygiel, wypożyczył swój zbiór motocykli żużlowych, z których najstarszy to motocykl Jawa 892 z lat 70. XX w. Maciej Bargiel udostępnił swoje trofea zdobyte podczas wygranego przez niego finału Brązowego Kasku w 1992 r. Te i wiele innych pamiątek można zobaczyć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie do 19 czerwca 2016 r.

Wernisaż wystawy odbył się 14 kwietnia 2016 r. Wzięło w nim udział ponad 100 osób, a wśród nich oprócz byłych i obecnych zawodników i działaczy, także liczna grupa sympatyków czarnego sporty w Krośnie.

Łukasz Kyc

Komentarze (3)
avatar
sympatyk żu-żla
29.04.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Krośnieńskie towarzystwo motorowe ma za sobą bogate tradycie i historię szkoda aby to zaprzepaścić , Krosno powodzenia w lidze, 
Bykeddy
29.04.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Brawo Krosno!!! Tak trzymać oby jak najwięcej klubów żużlowych ośrodków w Polsce zostawało przy tym sporcie.. a ośrodki które upadły takie jak Świętochłowice niech spowrotem się reaktywuje!!mni Czytaj całość
avatar
yes
29.04.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Łukasz Kyc (pomysłodawca i kurator wystawy) jest na zdjęciu w galerii SF http://sportowefakty.wp.pl/zuzel/zdjecia/galeria/9894/z-wilkiem-na-plastronie-60-lat-krosnienskiego-sportu-zuzlowego-gal Czytaj całość