Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jest wyrok w sprawie Grand Prix na Narodowym. PZM odda też kasę za noclegi?

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa orzekł, że PZM nie wywiązał się ze swoich obowiązków podczas organizacji ubiegłorocznej Grand Prix na Stadionie Narodowym. Kibice mogą liczyć nie tylko na częściowy zwrot pieniędzy za bilety, ale także i noclegi!

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski

W dniu 20 maja br. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na skutek pozwu złożonego w imieniu jednego z kibiców przez Kancelarię Radców Prawnych Klejborowski/Bernaciak uznał, że pomiędzy kibicami, a Polskim Związkiem Motorowym doszło do zawarcia umowy o udostępnienie imprezy masowej. Umowa z kolei umożliwiała kibicom udział w imprezie (we wszystkich jej częściach), natomiast organizator zobowiązany był między innymi do udostępnienia imprezy zgodnie z tą umową.

Sąd nie miał wątpliwości, że budowa oraz odpowiednie przygotowanie toru żużlowego, w tym wyposażenie go w odpowiedni sprzęt należało do organizatora imprezy, a ewentualne zaniechania w tym zakresie obciążają wyłącznie organizatora.

- Sąd uznał, że Polski Związek Motorowy w pewnej mierze nie wywiązał się z ciążących na nim obowiązków - mówi w rozmowie z portalem WP SportoweFakty radca prawny Mateusz Klejborowski, wspólnik Kancelarii Radców Prawnych Klejborowski/Bernaciak. - W toku procesu wykazaliśmy, że wbrew zapatrywaniom Polskiego Związku Motorowego przyczyną przerwania i zakończenia zawodów nie była decyzja jury, lecz wyłącznie stan toru żużlowego, który stanowił zagrożenie dla biorących udział w zawodach zawodników. Decyzja jury była w ocenie sądu skutkiem zaniechań organizatora, a nie ich przyczyną - dodaje radca prawny.

Dla sądu nie miało znaczenia, że przygotowanie toru Polski Związek Motorowy zlecił profesjonalnej firmie. Sąd doszedł bowiem do przekonania, że kwestie związane z ewentualnym niewywiązaniem się przez tę firmę z umowy łączącej ją z organizatorem mogą być przedmiotem wzajemnych roszczeń pomiędzy organizatorem, a tą firmą i nie zwalniają organizatora z odpowiedzialności odszkodowawczej.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny mariaż łódzkich klubów. Jak żużel dogadał się z siatkówką?

Wobec tego, że zawody zostały przerwane po 12 z 23 biegów, sąd uznał, że kibicom przysługuje zwrot połowy ceny biletów. Ponadto nakazał organizatorowi zwrócić pieniądze za nocleg. - Od początku staliśmy na stanowisku, że kibicom należy się zwrot wszystkich kosztów związanych z ich uczestnictwem w Grand Prix. Dlatego prawdopodobnie jako pierwsza i jedyna kancelaria w Polsce domagaliśmy się nie tylko zwrotu ceny biletu, a także pozostałych kosztów, tj. dojazdu i noclegu. Mamy satysfakcję, że przynajmniej w części sąd zgodził się z naszymi twierdzeniami i nakazał organizatorowi zwrot tych kosztów - wyjaśnia Mateusz Klejborowski.

Na koniec należy dodać, że wyrok jest nieprawomocny. Polski Związek Motorowy może złożyć apelację.
Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (68)
 • Rychubyd Zgłoś komentarz
  Ten artykuł to kryptoreklama kancelarii i mecenasa. A już wyjątkowo niesmaczne jest stwierdzenie "prawdopodobnie jako pierwsza i jedyna kancelaria w Polsce domagaliśmy się nie tylko zwrotu
  Czytaj całość
  ceny biletu, a także pozostałych kosztów, tj. dojazdu i noclegu". Oczywiście kluczem jest słowo "prawodopodobnie". Tylko "prawda" a "prawodpodobnie" ma tyle ze sobą wspólnego co czekolada i wyrób czekoladopodobny. Doprawdy sprawdzał pan mecenas? Wie pan o wszystkich procesach w całej Polsce? Wątpię. Otóż chcę wszystkich wyprowadzić z błędu, że Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ kancelaria opisana w artykule nie jest jedyną, która występowała o zwrot ceny biletów i kosztów noclegu. Kancelaria która reprezentowała mnie również występowała o zwrot kosztu noclegu i biletów i uzyskała korzystny wyrok. I uzyskałaby go dużo wcześniej, gdyby nie spadł termin rozprawy i nie było odroczenia publikacji. Czekam, aż napiszą artykuł o kancelarii, która reprezentowała mnie.
  • Stalowy Zgłoś komentarz
   PZM nawet jak przegra w następnej instancji, to nie jest na straconej pozycji, bo wtedy będzie miał silny argument w walce o odszkodowanie od firmy Olsena. Pozew w stosunku do Duna będzie
   Czytaj całość
   naturalną konsekwencją. Dopóki PZM nie zanotował strat (oprócz wizerunkowych), to siedzi cicho, ale jak trzeba będzie oddać kupę kasy kibicom, to się z pewnością uaktywni. Za wszystko ostatecznie zapłaci Olsen.
   • RadaR RS-WD40 Zgłoś komentarz
    Prawda leży jak zwykle po środku. Biorąc kredyt we frankach, a był wtedy na to booom i banki rozdawały go na prawo i lewo, często ludziom którzy nie mieli wystarczających zarobków,
    Czytaj całość
    wręcz w pewnych sytuacjach wystarczyła karta rowerowa i już był kredyt.....trzeba było pomyśleć, że sytuacja jest zależna od kursu, a ten może się zmienić. Wtedy frankowicze jak to w Polsce mieli polew z tych, którzy brali kredyt w polskiej walucie, a to, że lamy, że liczyć nie potrafią, że zacofani, mówili jak to oni nie przepłacają i jak niską ratę płacą w porównaniu ze złotówkowiczami. Teraz lament..... Część ludzi została wmanewrowana przez banki, gdyż się na ekonomice kompletnie nie znała. To są zazwyczaj "szarzy zwykli kowalscy", pracujący na etacie i tyle. Chcieli kredyt na mieszkanie, w złotówkach się nie łapali, ale we frankach już tak, no to brali kompletnie nie myśląc o konswkewncjach i cieszyli sie ze ktoś daje im kredyt. W pewnym sensie rozumiem frankowiczów, ale radzić sobie muszą sami. Trudno. Jeśli ktoś będzie chciał pomagać frankowicza to ja chce też ! Prosty przykład - Kupiłem auto na kredyt za 40tys zł na 8 lat. Niestety po 4 latach wartość mojego auta spadła poniżej kwoty, którą jeszcze musze spłacić. Ja chce dopłate ! Oszukali mnie !..... Ludzie ogarnijcie sie.
    • miroslaw998 Zgłoś komentarz
     " PZM nie wywiązał się ze swoich obowiązków podczas organizacji ubiegłorocznej Grand Prix na Stadionie Narodowym". Reszta to bełkot. Za tą kompromitację dawny ,partyjny beton w osobie
     Czytaj całość
     Witkowskiego powinien podać się do dymisji i nie rozdawać kolejnych milionów w następnym roku aby komuś coś udowadniać jak to miało miejsce. Jakie to czasowe i znamienne w porównaniu z obecną sytuacją w Warszawie z reprywatyzacją. Koryto i jeszcze raz koryto. Dodam jeszcze że od lat robi się wszystko aby żużel zaistniał właśnie w Warszawie. A czy ktoś policzył straty wizerunkowe? Iluż to ludzi poszło ale powiedziało sobie-nigdy więcej?A jak czują się ci którzy w sobie tylko znany sposób przyczynili się do tego że idąc samemu namówili i zabrali z sobą znajomych czy przyjaciół? Tego Sąd nigdy nie oceni ale dla Witkowskiego i kolesi to pryszcz.Najlepiej poszukać innych winnych a tym samym uciec od osobistej odpowiedzialności.
     • lunch Zgłoś komentarz
      Nie zawracajcie głowy panu Witkowskiemu. On szykuje kolejne durne argumenty, by podać czarną polewkę inflanckim braciom.
      • TOM BKS BKS BKS Zgłoś komentarz
       Całą kasę powinno się zwrócić i ukarać olsena jeszcze! Cieszy jednak i taki wyrok! Widać, że są jeszcze sądy w Polsce sprzyjające obywatelom!!!!!!
       • RECON_1 Zgłoś komentarz
        Bardzo dobra wiadomosc,czekam teraz na riposte Witka i tego czy ewentualnie zasadzi Olsena i spolke jako podwykonawcow za danie ciala.ZA to na miejscu klubow zaczalbym sie bac bo skads ta kase
        Czytaj całość
        beda musieli wziasc..
        • yes Zgłoś komentarz
         Dotyczy nie osób będących na zawodach lecz tych, którzy zakupili bilety. Szukajcie faktur, rachunków i potwierdzeń. Koniki pewnie dorobią... A może przydadzą się też zdjęcia z
         Czytaj całość
         galerii SF??
         • Milicyjny bydgoski kapuś Zgłoś komentarz
          Cudowny news, jak odzyskam swoje pieniądze za ubiegłoroczne GP to kupuję 0,7 i wypiję za rychły upadek PZM.
          • Lleyton Zgłoś komentarz
           Ale cudowna wiadomość xD Mam nadzieję, że Witkowski "beknie" za to wszystko! Prośba do wszystkich Kibiców z owego, nieszczęsnego SGP, aby NIKT nie odpuszczał temu dziadowi!
           • xyz Zgłoś komentarz
            jak teraz pzm nie pozwie o ta kase olsena za przygotowanie toru to witkowski w koncu poleci
            • żółtoniebieski czesio Zgłoś komentarz
             Dopiero co zapadł wyrok pomyślny dla frankowicza teraz za te haniebne GP. Pięknie:) Czyżby i sądy zaczęły w Polsce pracować uczciwie i służyć obywatelom a nie złodziejskim
             Czytaj całość
             korporacjom?
             • Doyley_69_FALUBAZ Zgłoś komentarz
              Teraz beda apelowac az do przedawnienia zlodzieje.
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×