WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Wojciech Stępniewski: Jakie chamstwo? Gwizdy dodały Vaculikowi skrzydeł

Po inauguracji PGE Ekstraligi wielu ekspertów dowodziło, że takiego chamstwa w najlepszej lidze świata dotąd nie było. Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej, polemizuje z tezą. Dowodzi, że problem dotyczy wąskiej grupki ludzi.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Martin Vaculik

Dariusz Ostafiński, WP SportoweFakty: Czy zgadza się Pan ze stwierdzeniem, że takiego chamstwa, jak na inaugurację PGE Ekstraligi, dotąd nie było? Trener Stanisław Chomski mówi, że był opluwany, wyzywany, a jego córka musiała słuchać niewybrednych epitetów.

Wojciech Stępniewski: Nie zgadzam się. Chamstwo zostało niestety zupełnie niepotrzebnie wykreowane przez niektóre osoby, w tym także przez niektórych dziennikarzy. Nie było mnie przy trenerze Chomskim i nie mam powodu nie wierzyć, że był prowokowany przez kilku kibiców, ale i trener, z tego co widziałem, nie pozostał im dłużny. Poza tą wąską grupką, pozostałe 13500 kibiców obecnych na tym meczu zachowywało się bardzo dobrze. Mieliśmy kulturalny doping, zarówno ze strony grupy gorzowskiej i toruńskiej. To, że stadion gwizdał na Martina Vaculika? Takie prawo kibica. Prawem zawodnika jest z kolei wybierać sobie pracodawców w sporcie zawodowym. Martinowi gwizdanie w niczym nie przeszkodziło a wręcz dodało mu skrzydeł, bo jeździł fantastycznie w tych zawodach.

Nie irytuje Pana, że ludzie zachowują się, jak w wiejskiej dyskotece i to dzieje się pod szyldem "najlepszej ligi świata"?

Wychowanie to proces, który wynosi się z domu. Z drugiej strony wydarzenie sportowe to nie teatr przyzwoitości i emocje są obecne. Oczywiście te pozytywne są najmilej widziane, a przy negatywnych poziom ich wyrażania bywa różny. Te niezgodne z prawem i regulaminem obiektu powinny być zdecydowanie karane. Na pewno zwrócimy uwagę klubowi z Torunia aby w przyszłości większa liczba ochroniarzy czuwała nad bezpieczeństwem osób funkcyjnych nad boksami gości na stadionie w Toruniu. Istnieją niestety takie a nie inne konstrukcje stadionowe, które pozwalają na większą swobodę wyrażania myśli przez kibica. Takim miejscem jest również wyjazd przez tunel na tor na stadionie w Gorzowie, gdzie również przez całe dwie godziny można słuchać litanii krewkiej grupy kilku kibiców Stali. Takie sytuacje mają niestety miejsce i nad tym ubolewamy. Z tego co wiem, klub z Gorzowa otrzymał zalecenie postawienia tam odpowiedniego murku, bo niestety ochroniarze w poprzednim sezonie średnio się sprawdzili. Jednak co do zasady to wszystko są incydenty, nie reguła. Robienie z tego cotygodniowego standardu jest niszczeniem wizerunku kibica żużlowego, który w Polsce nieżużlowej zyskał przez lata olbrzymi szacunek. Czasami mam wrażenie, że po inauguracji PGE Ekstraligi niektórzy zapomnieli o sporcie i żyją niepotrzebnymi incydentami.

ZOBACZ WIDEO Dlaczego Sparta nie namówiła Sławomira Kryjoma? Menedżer podaje powód

Jak ocenia pan zachowanie trenera Chomskiego i to, że nazwał sędziego "drukarzem"? Czy Ekstraliga Żużlowa ukarze trenera? Adwokaci, ale i też byli działacze żużlowi, Jerzy Synowiec i Łukasz Kowalski mówią, że szkoleniowiec wytoczył ciężki kaliber i Ekstraliga musi być stanowcza.

Komplement to na pewno nie był. To z pewnością chyba najgorsza obelga wobec sędziego, który z założenia piastuje funkcję zaufania publicznego i ma być bezstronny. Trenerowi zabrakło chyba zimnej krwi. Zapewne sprawą zajmie się Komisja Orzekająca Ligi.

Czy zachowanie kibiców usprawiedliwia w jakiś sposób trenera Chomskiego?

Nie usprawiedliwia, i myślę, że trener Chomski o tym doskonale wie.

Jak ocenia pan zachowanie zawodnika Bartosza Zmarzlika i jego rozmowę z sędzią Tomaszem Proszowskim? Czy trener Chomski nie powinien był w tej sytuacji jakoś wpłynąć na żużlowca, utemperować go?

Nie dostrzegłem w rozmowie Bartka z sędzią zawodów żadnego negatywnego przesłania, chyba że pyta Pan o to, że na koniec powiedział sędziemu po imieniu i rzucił słuchawką. Myślę, że sędzia Proszowski się o to nie pogniewał. Inną sprawą jest, że Bartek, moim zdaniem, nie miał tutaj racji, a sędzia podjął słuszną decyzję o wykluczeniu go z 15. biegu.

Nie boi się Pan, że żużlowi kibice, dotąd będący stawiani za wzór do naśladowania, teraz znajdą się na cenzurowanym?

Nie boje się, bo poza incydentami, kibic żużlowy jest oddany i bardzo lojalny wobec swojej drużyny, a uogólnianie sytuacji i tworzenie stereotypów, na podstawie kilku incydentów w sezonie, jest według mnie nie fair wobec kibiców żużla.
Czy zgadzasz się z prezesem Ekstraligi Żużlowej, kiedy ten mówi, że problem stadionowego chamstwa dotyczy wąskiej grupki ludzi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (61):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • antonio banderas 0
  Teraz wygwizdamy cIEBIE , i będziesz zadowolony zapier...ał po bandzie ! Katastrofa w polskim żużlu .
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • speed_koleina 0
  Jak go wyzwał ? Odezwanie się do starszego na TY to niegrzeczne zachowanie czy już ubliżanie?
  Komtur Zakonny a jak zmarzlik ten mutant glosowy nawymyslal sedziemu i jak go wyzwal to chamski nie slyszal hahaha
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • ALLSTALL 0
  Ten wywiad to jakaś stronnicza żenada... pan prezes zapomniał że jest prezesem najlepszej żużlowej ligi świata i powinien bezstronnie podchodzić do takich zachowań z jego wypowiedzi wynika że reakcja obronna trenera jest niedopuszczalna ale ataki kibiców są dozwolone (sic!) dla mnie prezio do wymiany bo zaraz skuma się z kibolami i zrobi nam tu kocioł z piłki nożnej, a kysz...
  owszem wszędzie zdarzają się niewybredne zachowania ale brak reakcji klubu na wyzwiska i prowokacje to kolejny skandal .
  Pamiętam w Gorzowie kibic zachowujący się w sposób chamski został zabrany przez ochronę.
  A tu chyba specjalnie powstała taka konstrukcja żeby drażnić przyjezdnych. Po wyniku widać, że nie trzeba było drażnić zawodników Stali tylko skupić się na meczu. Dobrze, że wygrali lepsi.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (58)
Pokaż więcej komentarzy (61)
Pokaż więcej komentarzy (61)
Pokaż więcej komentarzy (61)