Żużlowa reprezentacja w kanale otwartym? Tak, ale pod pewnymi warunkami

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Kibice podczas DPŚ 2017 w Lesznie.
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Kibice podczas DPŚ 2017 w Lesznie.

Na liście ważnych wydarzeń sporządzonej przez KRRiT, prócz piłki, mamy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym czy biegi narciarskie kobiet. Żużla, choć reprezentacja zbiera medalowe żniwo, próżno szukać.

Na liście ważnych wydarzeń sportowych, którą ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, mamy wiele niszowych dyscyplin. Żużel, choć popularnością ustępuje chyba tylko piłce nożnej i mocno promowanym skokom narciarskim, o obecności na liście może tylko pomarzyć. Dla kibiców byłaby to jednak nie lada gratka, bo taki wpis oznacza, że stacja mająca prawa do pokazywania DPŚ i meczów reprezentacji Polski musiałaby nadać transmisję w kanale otwartym.

Pytaliśmy w KRRiT, czy jest szansa na wpisanie żużla na listę ważnych wydarzeń, ale po pierwszym mailu zostaliśmy przekierowani do TVP S.A., a w kolejnym przedstawiono nam kulisy poprzedniego uzupełnienie rejestru. Co z tego wynika? Ano chyba tyle, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ostatnia modyfikacja listy (odbyła się ona 4 lata temu) została poprzedzona mocnym lobbingiem środowiska siatkówki i piłki ręcznej. Dzięki temu lista poszerzyła się o:

- mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
- zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;
- półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne.

A co z żużlem? - Wpis na listę powinien być jak najbardziej, bo dyscyplina mogłaby tylko na tym skorzystać - uważa Jacek Frątczak, menedżer Get Well Toruń. - Mam doświadczenia współpracy ze skoczkami narciarskim. W tej dyscyplinie mamy trzydziestu zawodników w mistrzostwach Polski, ale dzięki transmisjom w otwartej telewizji Kamil Stoch czy Piotr Żyła są gwiazdami mainstreamu. Patryk Dudek czy Bartosz Zmarzlik też mogliby nimi być, ale potrzebny jest kanał otwarty. Zasadniczo nie chcę zabierać chleba stacjom komercyjnym, ale DPŚ i mecze reprezentacji to jest obszar do dyskusji.

Były żużlowiec Robert Wardzała podkreśla, że wpis żużla na listę ważnych wydarzeń musi uwzględniać obecnie obowiązujące kontrakty. - Jeśli nc+ ma umowę o określonym terminie na pokazywanie DPŚ, to nie możemy jej zmuszać do pokazywania tego w paśmie otwartym. Chyba że stacja sama tego chce - mówi Wardzała. - Na pewno żużel na liście ważnych wydarzeń byłby mile widziany, ale najpierw trzeba ustalić, od którego roku byłoby to możliwe. Moim zdaniem dopiero po wygaśnięciu obecnie obowiązujących kontraktów na prawa telewizyjne. Trzeba jednak brać pod uwagę, że stacja mająca obecnie DPŚ zapłaciła za to określoną sumę i ułożyła na to jakiś biznesplan.

Pewne przesłanki przemawiają jednak za tym, że na takim wpisie KRRiT mogliby skorzystać wszyscy. Kibice, bo dostaliby możliwość oglądania reprezentacji w paśmie otwartym. Nadawcy, bo DPŚ, mistrzostwa świata par, czy mecze kadry mogłyby jeszcze mocniej nakręcić zainteresowanie dyscypliną, co przełożyłoby się na większą sprzedaż takich produktów, jak PGE Ekstraliga i Grand Prix.

PEŁNA LISTA WAŻNYCH WYDARZEŃ KRRIT
1) letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie;
2) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w
ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
3) inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz
mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.
4) mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet
i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
5) zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;

6) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne
mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
7) Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym;
8) zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
9) zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet;
10) Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

ZOBACZ WIDEO Finał PGE Ekstraligi to był majstersztyk w wykonaniu Fogo Unii

Źródło artykułu: